ważny weekend

Udostępnij

Zaczyna się bardzo ważny weekend również dla nas. Sytuacja bez precedensu w historii PLAY. Setki tysięcy osób w Warszawie i Krakowie. Przez kilka ostatnich dni przygotowywaliśmy naszą sieć na przyjęcie wielokrotnie wyższego ruchu. Duża część naszego teamu technicznego spędzi cały weekend w pracy. Sieć jest przygotowana. Zrobimy wszystko aby telefony działały bez zakłóceń.

Media poinformowały, że nie będzie konieczności wyłączania sieci GSM. Jesteśmy przygotowani również na taką ewentualność.

Zobacz więcej

69 KOMENTARZE

 1. i tak będzie ciężko sprostać wymaganiom ruchu, więc normalną sytuacją będzie jak nie będzie można się dodzwonić. Choć mimo wszystko można próbować zminimalizować ujemne skutki.

 2. I tak na pewno siłą rzeczy bedzie sieć dziala rozgrzana do czerwonosci… Ale to chyba nikt wtedy nie bedzie narzekac ze cos nie dziala, chyba na tyle ludzie sa inteligentni zeby to pojac:)

  • Praca to jedno a jej skutki to drugie. Wyjdzie w praniu jak PLAY (sieć) będzie się zachowywał w dniu jutrzejszym – szczególnie na ternie Kraka jak i Wawy. Trzymam kciuki abyśmy mogli jutro normalnie używać telefonu. :)

  • Taaa… i jeszcze jutro cały naród niech krzyczy Santo Subito, aby dopełnić i idealnie zakończyć tydzień fałszu i hipokryzji, który stanowił precedens w historii świata no i w play – bo sieć padła i paść znowu może, w wyniku czego ludzie, którzy nie ulegli masowej psychozie żałoby i żyją normalnie (dodajmy – nie każdy jest hipokrytą i fałszerzem aby płakać i nosić żałobę po tragicznie zmarłym prezydencie i jego świcie) nie będą mogli sobie normalnie pogadać. No ale do tego się już powoli w tym kraju zaczynam przyzwyczajać.

   • Jedna z dość nielicznych, trafnych i co by nie mówić szczerych wypowiedzi jaką mogłem przeczytać w "polskim internecie" od 10 kwietnia. Brawo Magda! – widać, że są jeszcze myślący ludzie wśród nas.
    Pozdrawiam i przepraszam za OT.

     • Możesz rozwinąć swoją myśl? Temat czego? – tragicznej śmierci Prezydenta? Co dalej z Polską (imho nic się nie zmieni)?

      • Zauważ ile ważnych stanowisk polska musi obsadzić na nową. Chodziło mi ogólnie o temat tragedii w przyszłym tygodniu będą pogrzeby ofiar w wiadomościach będziesz miał w kółko o tym wiadomości. A po za tym to nie jest blog do dyskusji na takie tematy.

       • Z całym szacunkiem do kolegi, ale odnoszę wrażenie, że to właśnie kolega od jakiegoś czasu "uprawia politykę" albo też dużo o niej dyskutuje na tym blogu, przynajmniej do 10 kwietnia bieżącego roku.

        • Jeżeli o mnie chodzi to coś ci się pomieszało. Ja w przeciwieństwie do ciebie mam konto na intensedebate i można łatwo sprawdzić że to co tu wypisujesz to nieprawda.

         • Żałoba i to co z nią związane jest niestety silnie związane z polityką, a temu, że ostatnio dość często o niej pisałeś można sobie poczytać na serwisie którego nazwę podałeś w swoim poście

          • PARDON!
           Pomyliłem Cię z innym osobnikiem. Zwracam honor odnośnie polityki, bo w kwestiach sieci stacjonarnej niestety nie brylujesz a szkoda bo miałem nadzieję, że będzie z kim pogadać na te tematy w dobie "fascynacji radiem" przez młode pokolenie he he :)

          • Chyba mylisz jahu z jakimś innym fanatykiem, którzy tutaj urządzali co kilkanaście minut festiwal hipokryzji i kreowali się na "prawdziwych patriotów" :)
           Pozdrawiam.

          • Właśnie to napisałem – pomyliłem go z kimś innym, dlatego jeszcze raz przepraszam.
           Ogólnie w ostatnich dniach wszędzie tego lamentu po stracie "elity narodu", że człowiek zaczyna się w tym wszystkim gubić, a trzeba żyć dalej.

          • Jeżeli to co dzieje się w TV, internecie itp. na przestrzeni ostatniego tygodnia nie nazwiesz fanatyzmem to chyba inaczej zapatrujemy się na wiele kwestii. Ja zgadzam się z kibicem, jest wiele racji w tym co pisze. Cynizmu i hipokryzji jest za wiele. Sam widzę po swoim środowisku, że ci co bardzo chętnie dali się wciągać w ostatnim czasie w nurt krytyki prezydenta teraz hołdują go pod niebiosa – jak to nazwiesz? obudził się w nich po śmierci patriotyzm? umiłowanie do głowy państwa.
           Jeżeli o mnie chodzi otwarcie mówię, że L. Kaczyńskie nie był moim prezydentem i… specjalnie jego śmierć mnie nie dotknęła. Żyję dalej, nie płaczę, nie cierpię, nie rozdzieram szat jak Rejtan itp. Pozostałem sobą. Ilu jest wśród nas takich co ulegli wpływom mediów, innych ludzi i w imię poprawności mówią to czego nie myślą, udają kogoś kim nie są?
           Odpowiedź na to pytanie, każdy musi znaleźć sam. Ja już znalazłem.

          • Powiedz mi lepiej ile ludzi udaje patriotów bo tak nakazuje im poprawność w ostatnich dniach? Multum.

          • pozwolicie iz ja wypowiem sie w swoim imieniu: Prezydent RP L. Kaczyński nie był moim politycznym bohaterem, ja jako m.in. politolog miałem odmienne zdania co do jego nurtu widzenia polityki, jednak zawsze szanowałem Jego osobę jako Prezydenta RP. Sądzę, iz patriotyzm nie ma nic wspólnego z opcjami politycznymi i szczególnymi okresami ważnymi dla danego kraju – albo się jest patriotą albo nie.
           Się nie dziwcie, iż media XXI wieku to tzw. 4 władza – są wyznacznikiem tego jak i co myślimy oraz robimy.
           Cieszę się, iż chociaż z wami można było w sposób jasny i spokojny popisać. Nie chciałbym być uznany za spamera – więc mój e-mail [email protected]

 3. A ja uważam, że Play ma największą szansę nie paść. Ma najmniejszą liczbę użytkowników a nadajników w centrum tyle samo co inni – ilość częstotliwości będzie współdzielona przez mniejszą liczbę ludzi :)

  • A to Euro 2012 nie bedzie transmitowane w TV i radiu przynajmniej na całą Europę + stacje satelitarne na reszte świata?

   • Podałem tylko przykład. Wyobraź sobie stadion narodowy na którym jest 55 tys. kibiców. Przed, w przerwie czy po meczu kibice mogą wykonywa połączenia. Tyle osób w jednym miejscu może "zapchac" siec.

    • Nie będzie problemem – patrz imprezki sylwestrowe w Krakowie, Wrocku, Warszawie. Multum ludzi w jednym miejscu w sieć działała bez problemów (przynajmniej Kraków). Ze stadionami będzie podobnie.
     Jeżeli komórki bez problemów działają po meczu Arsenalu, Man Utd, czy Barcelony i po meczach na mistrzostwach w Niemczech (sprawdzone osobiście), to na ME2012 też będą działać – spokojna twoja rozczochrana jak to się mówi :)
     Osobiście liczę, że w miastach gdzie będą rozgrywane meczyki PLAY przez te dwa lata jakie zostały do mistrzostw dostawi jeszcze naście BTS, głównie kładąc nacisk na 3G i będzie pięknie.
     Tak jak napisałem, jestem spokojny o komory w czasie mistrzostw.

 4. Widać było w zeszłą sobotę jak sieci są przygotowane na większy niż zazwyczaj ruch, nawet ten bardzo rozproszony, a nie skupiony w dwóch miejscach jak teraz. Zresztą w Boże Narodzenie i noc sylwestrową rok do roku są problemy. Kabel rządzi.

  • Powiem ci szczerze że kabel ma też swoją przepustowość. Zanim jeszcze telefony komórkowe się tak rozpowszechniły pamiętam że w wigilie nie można było się nigdzie dodzwonić ze stacjonarnego po kablu cały czas było zajęte. Także tu bym powiedział że nie ma wielkiego znaczenia czy komórka czy stacjonarny.

   • Przyjacielu Złoty!
    O jakiej wigilii piszesz (chodzi mi o rok). Ostatnie święta spędzałem w Hamburgu. Wykonywałem multum połączeń na stacjonarki w Polsce – nie było żadnych problemów.
    Od znajomych z Polski również dostałem kilka telefonów na niemiecki numer (część dzwoniła ze zwykłych, tradycyjnych stacjonarek, inni z voip).
    Nie zapominaj, że na większości terytorium Polski sygnał idzie miedzią do centrali, a potem idzie światełkiem (oczywiście centrala osoby do którego dzwonimy znowu "ciągnie" od siebie do niego nasze słowa miedzią).
    Kabel ma ograniczoną przepustowość to fakt, ale jeżeli chodzi o telefon stacjonarny cholernie trudno jest to zapchać, co nie zmienia oczywiście faktu, że nie jest to wykonalne.
    Na pewno jednak kabelek jest technologią zdecydowanie mniej zawodną i podatną na różne czynniki zewnętrzne (np. pogoda) niż radio (GSM/3G).
    Pozdrawiam.

     • Przyjacielu Złoty!
      10 lat temu to łącza w PL dopiero były tak naprawdę budowane (szkielet) a i niewiele ludzi miało komórki więc i tym samym zdarzały się przypadki np. w święta, że sieć się zapychała. O łączeniu się przez modem analogowy (co w niektórych częściach kraju w pewnych godzinach graniczyło z cudem nawet nie wspominam). Samo "wyjście w świat" z Polski oscylowało w tamtym okresie coś w okolicach max. kilkunastu Mb/s i był to szczyt marzeń dla przeciętnego zjadacza chleba.
      Jeżeli jednak porównujesz szeroko pojęty kabel do tego co jest teraz a co było dekadę temu to wybacz, ale widać, że zbytniej wiedzy na temat sieci stacjonarnych i jej przepustowości nie posiadasz.
      Zapchanie w dniu dzisiejszych telefonii stacjonarnej jest nikłe, czego nie można powiedzieć o telefonii ruchomej, o czym mogliśmy się przekonać choć by 10 kwietnia.

      • Szczerze mówiąc to teraz praktycznie wcale nie korzystam ze stacjonarnego telefonu. Teraz może powymieniali kable światłowodowe na ful duplexie bo to podstawa i główny szkielet sieci. Telefonia ruchoma ma ograniczenia chociażby portami na switchach do których telefony się logują.
       Chciałem Ci także zwrócić uwagę na to że w obecnej dobie bynajmniej mi się tak wydaje, dużo mnie ludzi korzysta z telefonii stacjonarnej a coraz więcej z komórek. Co powoduje przepełnienie sieci.

       • Jak najbardziej masz racje w tym, że stacjonarny traci na popularności, co jest bez wątpienia podyktowane tym, że oferta co by nie mówić jest mniej niż mizerna.
        TPSA jak ognia boi się dać za friko stacjonarny z nielimitowanymi rozmowami na wszystkie stacjonarne w PL + nielimitowane po całej Europie za kilka złotych jako swoistego rodzaju bonus do ADSLki. Czym jest to podyktowane niestety nie wiem, nie zmienia to jednak faktu, że na zachodzie (odnoszę się do Niemiec) takie oferty nie są niczym dziwnym.
        Wracając jeszcze na chwile do zapchania sieci stacjonarnej – jeżeli bazujemy na szkielecie światłowodowym to analogiczna sytuacja do tej z 10 kwietnia nawet przy dużym natężeniu ruchu w telefonii stacjonarnej jest bardzo nikła – rozbija się tutaj wszystko o przepustowość, która na tle radia (GSM/3G) jest niebagatelnie większa.
        Jak to się mówi – coś za coś. Komórka ma tą przewagę, że jest tania (jeżeli mamy ją w PLAY he he), ale w szeroko pojętych sytuacjach krytycznych (np. 10 kwietnia) jest bardziej podatna na to, że nie będzie działać. Problemem jest tylko zwiększanie ilości BTSów, które obsłużą większy ruch.

        Pozdrawiam serdecznie.

        • Jest jeszcze taki problem że na wsiach z tego co wiem większość ludzi ma telefony w kablach miedzianych, w miastach już dużo powymieniali na światłowody bo jest to też uwarunkowane zwiększaniem szybkości i połączeń internetowych po kablach a światłowody pozwalają uzyskać znacznie większe prędkości.

    • A czy twoje problemy nie są zależne od lokalizacji w jakiej się znajdujesz? Wysyłam dużo SMSów jak i dużo odbieram i nie dostrzegam żadnych negatywnych objawów – opóźnień o których piszesz.

     • Mieszkam na śląsku i nie ma problemów z sms-ami
      dzisiaj wysyłam 1 wiadomość, za godzinę 2 wiadomość a potem za 30 min. 3 wiadomość do tej samej osoby. Na 3 wysłane dotarła 1 i 3. Przez coś takiego powstają niedomówienia i problemy. Nie można być pewnym tego czy odbiorca otrzyma wiadomość. Dodatkowo jeszcze nie mam darmowych smsów tylko za nie płacę ;). Strasznie to irytujące.

     • a i to nie są opóźnienia tylko zaginięcia. Te sms-y nigdy już nie dotrą – jak to opisał konsultant z BOK "chwilowa niedogodność systemu"…

      • To oni nic nie zamierzają z tym zrobić? Chowanie głowy w piasek i udawanie, że problem nie występuję… no comments. Chyba tą sytuację można porównać do zaklinania rzeczywistości przez Marcina, że nie występują żadne problemy z logowaniem się do sieci Plus.

       • Chwilowe niedogodności to oni mają cały czas. W ogóle umowa z nimi to taka chwilowa 2 letnia niedogodność.
        Ciekawy jestem co z tym szumnie zapowiadanym przez Marcina testem logowania do Plusa? Ja jego rezultatu na blogu nie widzę…

 5. "Sytuacja bez precedensu w historii PLAY"

  … i w salonach, które muszą być otwarte cały weekend w CH jako jedyne

 6. Takie pytanie mam do Ciebie Marcinie, czy w Play jest jakaś usługa z nielimitowanymi smsami do wybranego numery w play? Jeśli nie ma to czy będzie może coś wprowadzone ? Lub jakieś pakiety po 1gr za sms ?

  • A czegoś wogóle brakuje jeszcze w PF? Hej Bartosz chyba nie liczysz na to, że Play zacznie Ci płacić za to że masz u nich numer :) Stan darmowy, darmowe eski i wiele innych promocji chyba na razie wystarczą. Takie jest moje zdanie.

 7. Przydalyby sie nowe promocje, juz w tak taku i orange na karte jest za 6zl az 1000minut w sieci i na stacjonarne! Playowe 100minut za 5zl tez jako promocja, marnie wypada. Tylko czekac, az w simplusie bedzie 1000minut ;D

 8. Dzisiaj o 15 w Gdansku padla siec play 2G (wyszukuje wszystkie sieci procz play) natomiast 3G play smiga bez zarzutu. Wylaczyli siec play 2G???

 9. Ja ze stanu darmowego nie korzystam… bo nie mam potrzeby non stop nawijać ;)

  Te pakiety w sumie są dobre i z nich aktualnie korzystam – fakt!!

  Niemniej jednak ostatnio poprawiła się oferta GaduAir teraz zapewne coś "może" ruszy u innych opów stąd moje pytanie czy coś się nowego ma pojawić lub może mogło by się pojawić :D

  PS- używam PF i mbank mobile (ze względu na stawkę 19gr/min)

  Pozdro

 10. Zenek napisał "A czegoś wogóle brakuje jeszcze w PF?". Nie wiem czy brakuje czy nie – w każdym razie pare drobnych aczkolwiek WAŻNYCH zmian w play freshu by się przydało. Wszystkie są związane z internetem: otóż tak: po 1) cena bez pakietu na zasięgu P4 jest zbyt droga! 12gr za 100kB (i to jeszcze liczone pewnie osobno?!) to ździerstwo. Wg mnie powinna być stawka max 1gr za 100kB liczone łacznie (mamy rok 2010 – przypominam…) zaś wszystkie pakiety internetowe w play fresh powinny być naliczane co 1kB a nie jak to jest teraz że aż co 100kB (!!!!).__Te dwie zmiany w play freshu by mnie zadowoliły.____Mam też malutką dygresję co moglibyście poprawić także w ofercie play mixtura by zachęcić jakoś klientów do brania mixtury.__Mianowicie byście zamiast pakietu 150min do play i na wszystkie stacjonarne numery pl dali 1000min na wszystkie stacjonarne numery pl i do wszystkich w sieci play….____To tyle z mojej strony – jeśli chodzi o praktyczne porady co tu ulepszyć (naturalnie by net ulepszyć we wszystkich ofertach playa: play freshu, play mixturach, play mixach i wszystkich abonamentach głosowych playa….)

 11. kiedy ten hicior w play ???? inne sieci oferuja juz 1000min na stacjonarne za 6zl miesiecznie a play tylko 100min za 5zl slabiutko w PLAY

     • Nie bój się wydzwonią :)
      Jeśli chodzi o Play to jeżeli chce zarabiać to musi szanować klientów i mieć jakieś system porozumiewania się w wewnątrz firmy bo jak na razie to jest słabo. Jak w jeden dzień dzwoni gość i mówi że jest tak a na drugi dzień zrobione jest inaczej są duże problemy z komunikacją a to nie wygląda z zewnątrz dobrze. Jeżeli Play działałby pierwszy rok to można patrzyć z przymrużeniem oka ale oni działają już ponad 3 lata a lipa aż piszczy. Problemy z przelogowywaniem do Plusa też nie zostały rozwiązane a wystarczyłoby połączyć w konfiguracji zasięg Play i Plusa i żeby wyszukiwało najsilniejszego w danym miejscu sygnału i Play ma największy zasięg w Polsce największą liczbę nadajników i klienci są zadowoleni i wtedy firma zarabia. Klienci zadowoleni = większe przychody. A pakiet na telefony stacjonarne to bardzo przydatna sprawa a sam mówisz że 1000 min nikt nie wygada 14 dni ważności 6 zł pakiet i po 14 dniach 6 zł pakiet odnawiasz i 12 zł co miesiąc zysku a mtr do stacjonarnych jest bardzo mały.
      Play powinien starać się utrzymać klienta nie tylko umową żeby czekał tylko kiedy się skończy ale obsługą postawą chęcią pomocy.

      • watpie żeby wydzwonili
       co do dalszych aspektów twojej wypowiedzi: powszechnie wiadomo o słabych stronach PLAY, ja tego nie neguję, mam nadzieję iz chociaż prowadzone sa prace dotycz. wyeliminowania tych błędów, ja o tym wiem, Ty o tym wiesz, każdy o tym wie

 12. do 60 (LK): ten "hicior" wg pana Gruszki to chyba miałbyć ten cały PLEX (czy jak to się tam pisze).
  Innymi słowy "żal.pl" wg mnie a nie "hicior".
  Panie Gruszka coraz bardziej jestem zniesmaczony.
  Miał być hicior – daliście takie byle co.
  A jak pytam/ proszę o naliczanie uczciwe co 1kB w pakietach internetowych play fresh czy np uczciwą stawkę netu na zasięgu P4 z kosmicznie drogiej stawki (jak na net) 12gr za 100kB byście dali uczciwie 1gr za 100kB liczone łącznie – to jest cisza – nic nie odpowiadacie i nic nie robicie by tak było…??
  Panie Gruszka co się dzieje z tym play freshem??
  (a może to jest prawda co pobonkuje sobie od czasu do czasu rzecznik orange że orange chce kupić play – i co gorsze może jesteście już w trakcie negocjacji ceny i dlatego swoich ofert nie poprawiacie?? przejmie Was orange i nastanie czas podwyżek…??:(()
  Podświadomie w to nie wierze – ale sam już nie wiem co się dzieje??
  No – po prostu stoicie w miejscu zamiast rozwijać się… :(

  • – skąd wiesz, iz tym hiciorem jest akurat PLEEX? Może jednak to cos innego. Weż pod uwagę – okoliczności wypełniajace ostatni tydzień.
   – PLAy juest firmą a nie instytucją charytatywną i musi na czymś zarabiać – nie wszystko moze byc tanie jak barszcz, użytkownicy PF mają tanie min., sms, mms ale nie oznacza iz musza mieć b. tani internecik. Z czegos firma musi sie utrzymać a ekonomia jest nieubłagalna – cyferki musza sie zsumować aby w wersji racjonalnej bilans wyszedł na zero, oczywiście pożądany jest także zysk.
   – orange kupi play to jak baśnie z 1000 i 1 nocy,
   – klienci PF i tak są na uprzywilejowanej pozycji – porównaj PF z ofertą abo bez tel.
   – gdzie u innych opów na terenie PL dostaniesz lepszą ofertę na kartę niż w PLAY
   – co do pakietu gaduch w TT : 1000 min ale tylko na 14 dni

   nie wszystko można mieć w życiu – czasami trzeba wybierać

 13. mam pytanie bajki..mam fona z gps,ale nie lokalizuje mi karty sim,gdyż ponoc trzeba wyrazic na to zgodę(np w simplusie jest jakis sms na aktywacje tego typu usługi np. do google maps) czy takie usługi w play działają?jak trzeba aktywowac lokalizacje karty sim?jesli ktos dokładnie wie niech napisze

 14. mirekb -> gps działa niezależnie od sieci i karty sim. W niektórych telefonach musi być włożona karta sim, żeby działał gps, ale oprócz tego gps działa niezależnie od sieci, i nawet bez niej powinien. Skoro nie działa, to może masz go wyłączonego w opcjach? Jaki telefon?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reszta wiadomości