wczoraj CMO, dziś CEO

Ten wpis jest starszy niż dwa lata. Zawarte w nim informacje mogą nie być już aktualne.

JBJ posumował obecną sytuację na rynku w wywiadzie dla PAP. Przeczytajcie ciekawsze fragmenty depeszy PAP:

P4, operator sieci komórkowej Play, spodziewa się niedużego, jednocyfrowego wzrostu rynku mobilnego w 2010 roku i podtrzymuje plan zwiększenia swoich przychodów do ponad 2 mld zł z 1,34 mld zł – poinformował PAP Joergen Bang-Jensen, prezes P4.

Dodał, że czwarty gracz polskiego rynku komórkowego, nadal będzie rozbudowywał swoją infrastrukturę telekomunikacyjną, co ma m.in. umożliwić latem zwiększenie przepustowości mobilnego internetu. Firma ma zapewnione finansowanie tegorocznych inwestycji, a w kolejnych latach planuje pokrywać je już z własnych środków.

„Przy stabilnych stawkach MTR dla trzech pierwszych podmiotów, spodziewam się małego, jednocyfrowego wzrostu całego rynku mobilnego. Ceny nie spadną w tym roku mocno, ludzie będą więcej rozmawiać dzięki m.in naszej ofercie darmowych rozmów w sieci +Play+. Będzie jednocześnie rósł segment mobilnego internetu” – powiedział prezes.

„To właśnie mobilny internet będzie motorem wzrostu rynku. Prawdopodobnie wszyscy operatorzy będą w tym roku unowocześniali swoje sieci, aby umożliwić klientom większe prędkości poboru danych. My obiecaliśmy 1 Mb/s i jesteśmy najbliżej spełnienia obietnicy danej klientom. W drugiej połowie roku planujemy znacznie zwiększenie prędkości oferowanych w mobilnym internecie” – dodał.

P4 jako jedyny z tej czwórki odnotował w ubiegłym roku wzrost przychodów, które zwiększyły się do  1,34 mld zł z 0,84 mld zł w 2008 roku. W lutym należąca do funduszy Novator i Tollerton firma zapowiedziała wzrost przychodów do ponad 2 mld zł, osiągnięcie pozytywnego wyniku EBITDA oraz zwiększenie liczby klientów do 4,5 mln z 3,45 mln.

„Jestem zadowolony z pierwszego kwartału, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia zakładanych na ten rok celów zarówno, jeśli chodzi o wyniki finansowe, jak i liczbę klientów” – powiedział, pytany o wyniki pierwszego kwartału.

W bazie nowych klientów P4 stawia na duży przyrost segmentu biznesowego, który na koniec 2009 roku liczył ponad 100 tys.

„Klienci biznesowi są segmentem, w którym oczekujemy największego przyrostu procentowego. Spodziewamy, że liczba klientów biznesowych będzie ponad dwa razy wiesza niż na koniec 2009 roku.

Uważamy, że Play jest naturalnym partnerem dla małych i średnich firm, bo dla nich obniżanie kosztów jest bardzo ważne” – powiedział Joergen Bang-Jensen.

Prezes zapewnił, że P4 ma środki na tegoroczne inwestycje, choć firma nie podaje ich wartości. Według wcześniejszych zapowiedzi inwestycje miały w tym roku sięgnąć 100 mln euro wobec 300 mln euro w 2009 roku.

„Planujemy w tym roku duże inwestycje w mobilny internet i w poprawę jakości usług głosowych. Na koniec 2009 roku mieliśmy 2.100 stacji GSM oraz 3.100 UMTS. Nasza sieć będzie dalej rosła, ale nie będą to setki stacji tygodniowo, a raczej dziesiątki. P4 jest bardzo blisko break even, więc długoterminowe finansowanie możemy zapewnić sobie sami. W tym roku potrzebujemy jeszcze środków na inwestycje, ale mamy zapewnione finansowanie” – powiedział.

Komentarze

 1. krzychu.pl pisze:

  no, proszę jeszcze dopakować trochę pieniędzy w łódzkie a może nie trzeba będzie uciekać ze swoim abonamentowym Play Online. No i więcej kasy na konfigurację sieci. Raportuj

 2. Krystian Franek pisze:

  a jeszcze pamiętam jak kupowałem starter 17 marca 2007 :D
  Parę nadajników w Poznaniu , a teraz :D wuchta Raportuj

 3. Nie powiem, że w Szczecinie zasięg 3G też przydałoby się powiększyć… niestety u nas jest ten problem, że o ile pod względem liczby mieszkańców nasze miasto nie jest w czołówce, to pod względem powierzchni już tak, więc trzeba znacznie więcej nadajników, by mieć w zasięgu podobną liczbę ludności co w innych miastach. Raportuj

 4. qwerty pisze:

  czyli czekamy na 2 MB/s :)Raportuj

 5. qwerty pisze:

  no przcież już w zeszłym roku testowali 2 MB/s w Łodzi i okolicach i było w miarę… OK.Raportuj

 6. mirekb pisze:

  może główny strateg P4 sie wypowie??..Panie Jacku,liczę na Pana ;-) Raportuj

 7. Lukasz pisze:

  W Warszawie w jej dzielnicy Wesoła, brak zasięgu 3g i to samym srodku tejże dzielnicy. :) a nowiutki maszt Areo widze przez okno :) Raportuj

 8. Piotr pisze:

  W Lublinie jak na razie wszystko OK chociaż przydałoby się więcej nadajników na obrzeżach miasta Raportuj

 9. jahu_2006 pisze:

  Prosimy o Nadajnik w Nowym Sączu na Wiśniowieckiego 56 tym bardziej że jest pozwolenie od 30 listopada 2009 na e-gsm 900 mhz i umts 2100 mhz i przez jego brak duże dwa osiedla muszą na sztywno mieć plusa ustawione bo się na play-u rozmawiać nie da o internecie to nie wspomnę. Raportuj

 10. zxt pisze:

  Dlaczego ograniczyliście upload do 128 kb/s?
  Dlatego, żeby mieć wolne pasmo na download? Raportuj

 11. @widex32 pisze:

  Po przeczytaniu tekstu zwątpiłem w herezje rzecznika polskiego oddziału France telecom ;>

  Ogólnie w wywiadach, prezes wydaje się bardzo ułożonym człowiekiem.

  Życzę spełnienia planów na ten rok. ;>
  Pozdrawiam
  Raportuj

 12. czytelnik pisze:

  prosimy o nadajnik(i) w bibliotece narodowej w Warszawie – wewątrz budynku szczególnie w czytelniach zasięgu prawie nie ma.
  Raportuj

 13. Maciek pisze:

  a mi się marzy PLAY ONLINE poza miastem… może być nawet jago GPRS – byle działał :) Raportuj

Dodaj komentarz

Przed napisaniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem korzystania z bloga jeśli Twój komentarz nie wyświetli się od razu, poczekaj cierpliwie na jego publikację.

Przypięte posty