Wbrew temu co można przeczytać w różnych miejscach wczoraj nie stał się cud, nikt niczego sobie nie wymyślił i nikt nikogo nie okłamuje. Dlaczego 4G?
Na konferencji pokazaliśmy bardzo ważny slajd:
celowo go nie tłumaczyliśmy ponieważ zależało nam oryginalnym cytacie z grudniowej opinii ITU. Naszym zdaniem nastąpił „substantial level of improvement” w porównaniu z mającym już prawie 10 lat UMTSem.
Zobaczcie sami tabelę:
Nie wszysycy muszą wiedzieć co to jest ITU.
Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union – ITU) to jedna z organizacji, wyspecjalizowanych agend ONZ, ustanowiona w celu standaryzowania oraz regulowania rynku telekomunikacyjnego i radiokomunikacyjnego. Zrzesza ona 192 państwa członkowskie oraz ponad 700 operatorów, kompanii nadawczych, instytucji naukowych i technicznych ? publicznych i prywatnych, stanowiąc tym samym forum wymiany idei, wiedzy, technologii oraz współpracy rządów i przedsiębiorców w dziedzinie globalnych sieci telekomunikacyjnych i związanych z nimi usług.
ITU uchwala międzynarodowe regulacje i traktaty dotyczące zarządzania częstotliwościami i satelitami, które stanowią ramy dla późniejszych regulacji krajowych. Wspiera również procesy wypracowywania standardów umożliwiających połączenia pomiędzy systemami telekomunikacyjnymi odmiennymi pod względem technologicznym oraz wspomaga rozwój telekomunikacji w krajach rozwijających się.
W ramach działalności standaryzacyjnej ITU wydaje rekomendacje, w których ustanawia standardy umożliwiające kompatybilność między sieciami telekomunikacyjnymi. Rekomendacje te, których istnieje obecnie ponad 3000, nie mają wiążącego charakteru, jednak są powszechnie przestrzegane ze względu na ich międzynarodowe zastosowanie i wysoką jakość gwarantowaną przez obecność w organizacji krajów członkowskich oraz czołowych światowych przedsiębiorstw z branży telekomunikacji.
Owszem nasi konkurenci wdrażają szybszą technologię – jak na przykład HSPA+ DC. Dlaczego jej nie nazywają 4G? Tego nie wiem. Widocznie taka decyzja nie zapadła jeszcze w Paryżu. W końcu ITU ogłosiło swój dokument w grudniu a w globalnych korporacja decyzje podejmowane są zdecydowanie dłużej niż w PLAY.
No dobra, przesadziłem z tymi niemrawymi korporacjami:
A teraz o szybkościach i gruszkach na wierzbie.
Cytat z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Telekomunikacyjne dostępnej na stronie Ministerstwa Infrastruktury (cytat ze s. 26-27):
Założenia Projektu Ustawy Prawo Telekomunikacyjne (PDF)
[?]
Propozycja zmian w art. 56 ust. 3 ma na celu uzupełnienie katalogu obligatoryjnych elementów umowy zgodnie z wyliczeniem wskazanym w art. 20 dyrektywy o usłudze powszechnej, o takie elementy jak:
[?]
- minimalną gwarantowaną prędkość transferu danych w ramach świadczonej usługi dostępu do sieci Internet, która nie może być niższa niż 90% prędkości oferowanej lub prezentowanej w materiałach informacyjnych lub promocyjnych.
Określenie minimalnej gwarantowanej prędkości transferu danych w ramach świadczonej usługi dostępu do sieci Internet ma na celu także wyeliminowanie problemu zawyżania prędkości transferu danych w ofertach promocyjnych kierowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych do potencjalnych abonentów. Prawie wszyscy dostawcy usługi dostępu do Internetu zabezpieczają się bowiem w umowach z klientami wskazując, że oferowane prędkości są prędkościami maksymalnymi, a które w zasadzie nigdy nie wystąpią w praktyce.
Ratio legis tego przepisu jest wprowadzenie uczciwej konkurencji bazującej na realnych danych i przejrzystych zasadach. Przedsiębiorcy powinni bowiem rywalizować na rynku oferując gwarantowane prędkości.
Ale przecież to tylko projekt i zawsze może zdarzyć się cud i posłowie uznają, że ta zmiana jest anty-konsumencka i zmiana nie przejdzie. Jeżeli przejdzie to już nie będzie można mówić o szybkościach 48 czy 150 Mb/s. Bo to przecież gruszki na wierzbie ;-)
Na naszej konferencji nie mówiliśmy nic konkretnego o szybkościach. Na to musicie poczekać do naszych konferencji produktowych, które już wkrótce. Ważne jest to, że w kwietniu już ponad 4000 naszych nadajników będzie pracować w technologii HSPA+. Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że to jest i będzie największa sieć szybkiego mobilnego netu w Polsce.
najważniejszy slajd z konferencji:
Garść ciekawych linków:
Telepolis.pl – UMTS900 P4 – kto straci, a kto zyska?
Spider’s Web – 4G nie znaczy nic
P.S.
Wojtku, proszę trzymajmy się starej dobrej zasady, że nie komentujemy ofert konkurencji. Ja chętnie napisałbym coś o Ofercie Dopasowanej i jej rewolucyjnym charakterze, ale tego nie zrobię ;-) A co do tropików pod Berlinem to też słyszałem o nich legendy. Może w maju wyrwiesz się ze mną z twierdzy na Twardej i przejdziemy się sprawdzić jak tam jest? Wszystkie koszty biorę na siebie, ale mam jeden warunek. Po drodze będziemy sprawdzać zasięg szybkiego mobilnego netu. Ja nasze 4G – Ty Wasze HSPA+DC ;-) PEACE !