Wyniki za I kw. 2014 r. – komunikat prasowy

Ten wpis jest starszy niż dwa lata. Zawarte w nim informacje mogą nie być już aktualne.

Wieczorem pozwolę sobie na prywatny komentarz. Tymczasem formalny komunikat prasowy, żeby wszystko było jasne i precyzyjne.

Wyniki PLAY za I kw. 2014 r.

Komunikat prasowy

23 maja 2014 r.

 

PLAY odnotowuje dalszy wzrost przychodów i wyniku EBITDA oraz pozostaje najszybciej rozwijającym się operatorem mobilnym w Polsce

Najważniejsze dane finansowe i wydarzenia w I kw. 2014 r.:

 • Za okres dwunastu miesięcy zakończony w I kw. 2014 r. przychody z usług detalicznych wyniosły 3,056 mln zł, co oznacza wzrost o 21% r/r.
 • W I kw. 2014 r. przychody z usług detalicznych zamknęły się kwotą 801 mln zł, co oznacza wzrost o 21% w porównaniu z I kw. 2013 r., wyższy od tempa przyrostu bazy abonentów.
 • Skorygowana EBITDA za okres dwunastu miesięcy zakończony w I kw. 2014 r. wyniosła 845 mln zł, co oznacza wzrost o 44% w porównaniu z I kw. 2013 r.
 • Skorygowana EBITDA za I kw. 2014 r. osiągnęła wysokość 238 mln zł, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z IV kw. 2013 r., natomiast marża EBITDA wzrosła o 24,2% w I kw. 2014 r. z poziomu 21,5% w IV kw. 2013 r.
 • Baza klientów wzrosła do 10,94 mln (+17% r/r), natomiast udział klientów abonamentowych zwiększył się do 45,0% z 44,1% w I kw. 2013 r.
 • Podpisano umowę o współdzielenie sieci / roaming krajowy z T-Mobile, co długoterminowo pozwoli zapewnić stałe koszty współdzielenia sieci oraz przyczyni się do polepszenia jakości dla abonentów Play.
 • Nadal szybko rozbudowywano sieć 4G LTE, która na dzień 31 marca 2014 r. obejmowała swym zasięgiem 30% populacji kraju.

 

W 1 kw. 2014 r. PLAY odnotował dalszy wzrost przychodów oraz wyniku EBITDA, przede wszystkim dzięki wzrostowi bazy abonentów, a poprawa struktury bazy klientów przyczyniła się do wzrostu średniego przychodu z usług detalicznych, co z kolei przyczyniło się do dalszego przyspieszenia wzrostu przychodów. Za okres dwunastu miesięcy zakończonych 31 marca 2014 r. przychody z usług detalicznych zamknęły się kwotą 3,056 mln zł, co stanowi wzrost o 21% w porównaniu z okresem dwunastu miesięcy zakończonych 31 marca 2013 r. Udział abonentów kontraktowych w całkowitej bazie abonenckiej wzrósł do 45,0% w I kw. 2014 r. w porównaniu z 44,1% w I kw. 2013 r. i 44,4% w IV kw. 2013 r. Wynik ten osiągnięto dzięki znacznemu wzrostowi bazy abonentów kontraktowych, który stanowił 73% całkowitego wzrostu bazy abonenckiej.

Baza klientów PLAY wzrosła do 10,94 mln na koniec marca 2014 r., co stanowi ok. 19,3% wszystkich raportowanych abonentów usług mobilnych w Polsce. PLAY pozostał liderem wśród klientów przenoszących swój numer (rynek MNP), osiągając udział w tym rynku powyżej 50% w ciągu 20 kolejnych kwartałów.

Za okres dwunastu miesięcy zakończony w marcu 2014 r. skorygowana EBITDA zamknęła się kwotą 845 mln zł, co stanowi wzrost o 44% w porównaniu z okresem dwunastu miesięcy zakończonym w marcu 2013 r. Tylko za I kw. 2014 r. skorygowana EBITDA wyniosła 238 mln zł, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z IV kw. 2013 r. PLAY odnotował dalszą poprawę swojej marży EBITDA, która w I kw. 2014 r. osiągnęła poziom 24,2% w porównaniu do 21,5% w IV kw. 2013 r.

„Pierwszy kwartał 2014 r. przyniósł szereg istotnych wydarzeń dla PLAY, m.in. znaczący sukces emisji obligacji oraz nową umowę o współdzielenie sieci z T-Mobile. Ponadto, w tym kwartale świętowaliśmy 5 pełnych lat nieprzerwanej dominacji na rynku MNP. Jednak, co najważniejsze, PLAY nadal osiąga bardzo dobre wyniki finansowe, zwiększając przychody z usług detalicznych o 21% rok do roku oraz odnotowując marżę EBITDA na poziomie 24%.”

Jørgen Bang-Jensen, prezes PLAY

 

Wyniki PLAY za I kw. 2014 oraz za okres dwunastu miesięcy zakończony w marcu 2014 r.:

 

Wyniki Q1 2014

Komentarze

 1. diego_armando pisze:

  będzie za co wznosić toasty na Play Weekendzie ;)

  Gratulację!Raportuj

 2. darek pisze:

  ta tabelka na dole jest zajefajna. Opis charakteru danych, to miliony zł/tysiące. I kombinuj teraz człowieku, które dane, to miliony, a które tysiące ? Wybitna jednostka to musiała stworzyć ! Nie lepiej wszystko było podać jednolicie, na przykład w milionach ?Raportuj

 3. Ble pisze:

  jeszcze się ludziska na to nabierają ?. To nie Play ma dobre wyniki tylko konkurencja na beznadziejne, niestety wśród ślepców jednooki jest królemRaportuj

 4. Boromeusz pisze:

  czyli?Raportuj

  • domciok13 pisze:

   ma rację, play jescze mimo wszystko nadal jest moją ulubiona siecia, ale to moze sie zmienic, po co nam biuro obslugi czy livechat jak oni nic nie moga zrobic? jedyne co moga to sprzedac telefon bo takiej cenie jak na stronie, tyle,do tego ogranicza sie ich moc, co jest przykre bo wiem ,ze ludzie od nich wymagaja chociaz konsultanci dzieki glowom playa nic nie mogą, to straszne, strasznie lejecie na klientow ostatnio, nie podoba mi sie toRaportuj

   • Mateusz pisze:

    I to jak trzeba kombinować żeby przejść z play do play (redbull mobile), czyli praktycznie zmienić poprostu taryfę. Paranoja.Raportuj

 5. nigga pisze:

  A jak do tego się ma ten tort z wisienka w ksztalcie 5?Raportuj

 6. ostry.77 pisze:

  Hm…to teraz czas na jakiś profit dla obecnych abonentów przedłużających umowe…w końcu „bez nas by to się nie udało”.Chociaż tańsze smartfony na kilka dni.Ceny w Europa Unlimited nie są zbytnio zachęcające mimo tego że 100zł oddaje się co miesiąc na abonament.Raportuj

 7. pabloki pisze:

  nic nie rozumiem, ale postaram sie zrozumieć.Raportuj

 8. Tomasz pisze:

  Orange w opcji na 24 miesiące z telefonem na raty za 60 PLN jest no limit w Polsce i no limit rozmowy miedzynarodowe do EU! Wszystko w temacie . Miłego weekenduRaportuj

 9. Robert Olejnik pisze:

  Co tu gadać, takich wyników tylko Gratulować :-)Raportuj

 10. Tomasz pisze:

  Za 60 PLN jest oczywiście rownież no limit odbieranie w EU.Raportuj

  • Krzysiek Sylwerski pisze:

   Kilka rzeczy:
   1. Podałeś cenę netto (brutto jest 73,80 zł)
   2. Brak SMSów/MMSów
   3. Brak pakietu danych
   4. Połączenia wykonywane w Unii kosztują 1,23 zł za minutę
   5. Raty za telefon są tak wysokie, jak byś brał telefon w sklepie
   Patrząc w ten sposób to oferta wcale nie jest atrakcyjna.Raportuj

   • dgim pisze:

    literowka: mialo byc +10zl za kolejne 3GB. Ponadto pakiet minut dotyczy rowniez telefonow stacjonarnych, czego w Play’u rowniez nie widze (w adekwatnej cenowo ofercie).Raportuj

   • Tomek pisze:

    Hm,usuneliscie mój wpis z opisem lepszej oferty konkurencji? Ale przykład gorszej, powyżej został ;) Nie tedy droga.Raportuj

    • Krzysiek Sylwerski pisze:

     Nie.
     Komentarze z 2 linkami lub więcej są przez automat uznawane za SPAM.Raportuj

     • Tomek pisze:

      Ok, to jeszcze raz.
      Co powiecie o ofercie Multi w Orange’u z grouponem obnizajacym abonament przez caly okres zobowiazania o 30% ? Linki ogolnodostepne, wciaz aktywne.

      Wszystkie 3 warianty, tj z tel 48,98/89,98zl czy bez tel 69,98zl sa ciekawe i, jak dla mnie, obecnego klienta abonamentowego w Play’u – na tyle ciekawe, ze sklaniam sie do przejscia na opcje bez telefonu w Orange’u. To co proponuje teraz Play dotychczasowym klientom jest tak slabe, ze szok.
      49zl (2GB), 59zl (5GB) jest no limit rozmow/sms’ow/mms’ow, do tego 400 minut w roamingu w I strefie UE wych/przych na/z dowolnych sieci.
      Dopoki nie zniosa roamingu w grudniu 2015 – oferta bardzo ciekawa.
      Ponadto pakiet minut dotyczy rowniez telefonow stacjonarnych, czego w Play’u rowniez nie widze (w adekwatnej cenowo ofercie).
      Nie widze lepszej oferty, a z checia bym podobna w Play’u zobaczyl – nie musialbym operatora zmieniac.Raportuj

 11. KONSULTANT pisze:

  mam takie małe pytanie, właśnie zauważyłem że u zielonych dla firm w abo netto 59 (bez telefonu) wprowadzono 0 zł za odbieranie połączeń w UE, i właśnie dzisiaj od godziny 9 rano, miałem 4 (różnych)klientów którzy oznajmili że przechodzą w związku z tym do tejże sieci. Czy myślicie że oni tez to źle skalkulowali i szybko się z tego wycofają?Raportuj

  • konsultant 2 pisze:

   Jeżeli podpisali stosowne umowy z partnerami roamingowymi w większości krajów UE to się nie przeliczą :)Raportuj

   • KONSULTANT pisze:

    no to będzie ciekawie :)Raportuj

    • qwerty pisze:

     Ja także będę musiał migrować z Play z kilkoma numerami do innej sieci
     1) Nielimitowane połączenia międzynarodowe w ramach abonamentu są w Orange oraz T-Mobile dla firm. W Play aż 2,30 poza abonamentem po wykorzystaniu 100 minut ! W sieci Klucz natomiast około 20 groszy.
     2) bezpłatne połączenia w roamingu także wychodzące są w T-Mobile w najwyższym abonamencie (bez ograniczeń)! Dodatkowo internet z lejkiem w UE.
     3) W Orange mamy połączenia w roamingu wychodzące za 25 groszy brutto w najwyższym abonamencie bez konieczności aktywacji żadnych pakietów !

     Oczywiście przedstawiłem opcje biznesowe.
     Co może zaoferować Play !?
     NIC!Raportuj

     • manyaky pisze:

      Skoro już tak roamingowo. Ostatnio przeglądałem oferty w związku z wyjazdem do USA, więc ciekawostka. Koszt za minutę połączenia z USA do Polski.

      Wychodzące:
      Play – 3,75zł/min (Tani Roaming)
      Orange – 5,24zł
      Plus – 8zł
      T-Mobile – 9,98zł

      Odebrane:
      Play 1zł
      Orange 3,03zł
      T-Mobile 4,94zł
      Plus 8zł

      Komentarz?Raportuj

      • manyaky pisze:

       A transmisja danych, to już w ogóle niezły kabaret.

       49zł za 1MB w Plusie vs. 18zł w Play (reszta operatorów ok. 30zł).Raportuj

      • KONSULTANT pisze:

       no oki :) tylko USA akurat moich klientów mniej interesuje, :)to tak jakby 100 osób chciało dzwonic z za granicy 90 z europy a 10 ze stanów :) Chwalisz Play tam gdzie wygodnie jest tobie a nie większości :) ale znam powiedzenie że moja racja jest najmojsza :)Raportuj

      • manyaky pisze:

       Wiem, że do szczególny przypadek. Pytanie jednak było, co może Play zaoferować w roamingu – jak widać coś może. I wcale nie chwalę, bo zgadzam się, że więcej klientów jeździ do EU niż do USA – a oferta EU faktycznie jest żadna. Natomiast jedna wizyta poza EU i się wszystko może wyrównać.Raportuj

 12. Piotr pisze:

  Ludzie ciągną do Play bo słyszeli legendę, że Play ma super ofertę. Prawda jest jednak taka, że ci którzy potrafią liczyć i nie nabierają się na tanie slogany, na pewno nie wybiorą Play. Od czasu zakończenia asymetrii oferta leży, abonamenty drogie, z ograniczoną możliwością wyboru, z haczykami, internet z niskimi limitami, z pogorszonymi usługami względem starego PO, z haczykami, jakość obsługi jest coraz gorsza. Stałego klienta traktuje się gorzej niż nowego. Po 5 latach w Play dostałem lepszą ofertę od Orange(dla nowego klienta!) niż w Play dla stałego. W play za full no-limit i internet PO musiałbym zapłacić 150zł, w Orange za full no-limit + 2GB i internet mobilny, płacę ledwie 99zł a mam większy limit i prędkość w necie. Smutne. Nie wiem z czego się tak rzecznik cieszy? Z upadku Play czy z przypływu ludzi, których się naciąga?Raportuj

  • Poll pisze:

   Bzdurzysz chłopie. Co miałoby mnie przekonać do kupienia droższej oferty Play gdyby taką ona była? Bo zniechęcić do tańszej oferty Play mógłby mnie tylko uporczywy czarny PR konkurencyjnych oszołomów.Raportuj

 13. Tomek pisze:

  Hm, zakres pakietow/uslug, ktory mnie interesuje w Play’u aktualnie naprawde wychodzi slabiutko, wzgledem chocby Orange. Irytujace w Play’u jest nastawienie sie tylko na pakiety no limit, brak wymiennosci na sms’y w wariantach gdzie jest limit (100 minut ;), brak polaczen na tel. stacjonarne, drozsze doplaty do wiekszych pakietow na net, niz w przypadku chocby wspomnianego tu Orange’a (w Orange’u za 10zl jest dodatkowe 3GB, w Play’u obecnie mam bodajze 25zl za 1GB!, a domownik z nowsza umowa bodajze ma opcje 15zl za 1GB). Powyzej podalem przyklad oferty Orange’a, ktora jest po prostu korzystniejsza dla klienta niz to co aktualnie ofertuje Play, nawet dla starych klientow.
  Jezeli nie znajde nic sensowniejszego, skorzystam z niej.Raportuj

 14. Piotr pisze:

  Ruszyły kupony rabatowe 30 % u pomaranczy na portalu gr……pl, Ida jak swieze bułeczki. Mam nadzieje ze cos sie wreszcie ruszy PLAY do roboty !!!Raportuj

 15. Mistrz pisze:

  Tak czytam wasze komentarze i z…c mi się chce jakie wy macie wymagania , jestem 5 lat , jestem nie zadowolony , bo operator nie dał telefonu za 1 zł w abonamencie 30 zł , ludzie opanujcie się . Większość to nie wiem liczy na to że dostanie Iphone 5s czy Iphone 5 w takim właśnie abonamencie , co z tego że 5 lat , też jestem od początku w Play i nigdy mnie oferta nie rozczarowała a mam u nich 4 numery 2 internety mobilne i domowy , no tak jak się ma wymagania to tak jest p…..y konsumpcjonizm w d….ch się wam przewraca , nic nie ma za darmo , chcesz 1 z 2 świetny telefon to kup go za gotówkę , ale nie poczekajcie na allegro kupcie , marudy przecież tyle tylko potraficie , płakać i marudzić i pewnie jęczycie w salonach że taniej za gotówkę , a na allegro to w ogóle , najwięcej do powiedzenia mają Ci co duszą grosik do grosika , ale musi , męczą ludzi , wysysają z nich energię zombi p…….eRaportuj

  • dominika pisze:

   przede wszystkim, cena telefonu jest skrzętnie wliczona w koszt abonamentu na który podpisuje się umowę. To tak jak umowa z bankiem na pożyczkę. Jak Ci nie przeszkadza, że zamiast 40 tysięcy do spłaty, bank bez informowania Cię postanawia ściągnąć z Ciebie 90 tysięcy to śmiało, mogę być Ci tym bankiem.Raportuj

 16. dominika pisze:

  niestety, na blogu play nie udzielono mi odpowiedzi na moje pytania, tylko odesłano do BOK – PONOWNIE, gdzie uzyskać odpowiedzi nie mogę. Także, szukam dalej, bo z Wami nie ma raczej co gadać.Raportuj

Dodaj komentarz

Przed napisaniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem korzystania z bloga jeśli Twój komentarz nie wyświetli się od razu, poczekaj cierpliwie na jego publikację.

Przypięte posty