Oświadczenie PLAY w sprawie aukcji na częstotliwości 800 MHz i 2600 MHz

Jako jedyni skomentowaliśmy zakończenie aukcji jeszcze we czwartek. Nasze oświadczenie pozostaje bez zmian. Teraz możecie już poczytać na stronach UKE co i za ile ;-)

W wyniku aukcji częstotliwości PLAY (P4) wygrał jeden blok z pasma 800MHz oraz 4 bloki z pasma 2600MHz. To zapewnia firmie utrzymanie konkurencyjnej pozycji na polskim rynku komórkowym w kolejnych latach. P4 zamierza złożyć wnioski na rezerwacje częstotliwości i odebrać decyzje rezerwacyjne zgodnie z odpowiednimi procedurami administracyjnymi. W opinii P4, błędy prawne zakończonego postępowania aukcyjnego mają swój finał w przypadkowej procedurze przetargowej, co może stanowić zagrożenie dla prawnej stabilności decyzji rezerwacyjnych. Dlatego apelujemy o współpracę pomiędzy rządem a uczestnikami aukcji w celu zapewnienia stabilnych i przyjaznych inwestycjom rozwiązań.

Komentarze

 1. p2225 pisze:

  świetnie! :DRaportuj

 2. roman pisze:

  „jeden blok z pasma 800MHz”? czy to nie za mało by dać internet LTE w małych miejscowościach mało zurbanizowanych? Myślałem, że jak połączycie siły z UPC to kupicie co najmniej 4-5 bloków z pasma 800MHz. A tak to nie wiem – znowu będziecie mieć zasięg 4 sieci LTE by klient odczuł że korzysta z LTE (bo narazie w małych miejscowościach jak macie LTE to prędkości macie od 1 do max 8 Mb/s – jeśli zaś zejdzie się na 3,5G czy niżej to internet wogóle nie działa… Sprawdzałem w kilku różnych rejonach Polski. Myślałem że 800MHz LTE ten problem rozwiąże – ale jak widzę 1 blok – to mam dziwne wrażenie że problem się pogłębi :( a ceny internetu i usług telekomunikacyjnych w play już rosną. Dlatego niby zostanę przy Was ale zastanawiam się między ofertami RBM na kartę lub VirginMobile.pl …Raportuj

  • p2225 pisze:

   nie żeby coś, ale można było kupić max. 2 bloki pasma 800MHz.Raportuj

  • Marek pisze:

   Ciekawe jak mieli zdobyć 4-5 bloków skoro maksymalnie można było zdobyć 2 bloki na LTE800 i 4 dla LTE2600. Daje to 37,5 Mbps na LTE800 i do 150 Mbps na LTE2600, a przy połączeniu wielu pasm LTE800/LTE1800/LTE2100/LTE2600 i może dać łącznie 5+15+5+20=45 MHz czyli spokojnie można nawet z 300 Mbps odpalić.Raportuj

  • przemek1234 pisze:

   Nie przesadzaj. Plus ma 1 blok (jako Sferia) i transfery nie są złe. Sam widziałem ok. 20-30 Mb/s.Raportuj

  • Tomek pisze:

   Z całą pewnością jak na potrzeby rozwoju LTE w małych miejscowościach jeden blok w pełni wystarcza, ponieważ małe miejscowości to mniejsza gęstość zaludnienia, niższy stopień informatyzacji tamtejszej ludności oraz niższa struktura zarobków niż w dużych miastach. To skutkuje strukturą popytu na usługi telekomunikacyjne, która jest mniejsza niż w wielkich aglomeracjach.

   Największe znaczenie ma tutaj gęstość zaludnienia. Na terenach słabo zurbanizowanych oznacza to mniejsze obciążenie sieci niż w miastach.
   No i wreszcie temat fizycznych właściwości fal radiowych. Upraszczając pasmo 800 MHz pozwala na budowę BTS o mniejszym zagęszczeniu niż 2600 MHz, co sprzyja inwestycjom telekomunikacyjnym w małych miejscowościach. Po prostu wystarczy postawić jeden BTS zamiast czterech. A to oznacza oszczędności – zarówno inwestycyjne i eksploatacyjne.

   Biorąc pod uwagę powyższe – na chwile obecną nie widzę technicznego uzasadnienia by którykolwiek z uczestników aukcji otrzymał więcej niż jeden blok częstotliwości 800 MHz do budowy sieci na terenach słabo zurbanizowanych.

   Natomiast pasmo 2600 MHz najbardziej nadaje się do budowy BTS na terenach o dużym stopniu zurbanizowania, zwłaszcza o dużej gęstości zaludnienia. I tu potrzebna jest większa ilość bloków częstotliwości by zminimalizować ryzyko przeciążenia sieci. A to dlatego, że gęstość BTS musi być większa by zapewnić odbiorcom niezakłócony i nieprzerwany dostęp do usługi telekomunikacyjnej. A to dlatego, że każdy BTS ma określoną pojemność i w przypadku przepełnienia jednego z nich użytkownik jest przełączany na następny wolny.Raportuj

   • matek pisze:

    Jak działa LTE800 na terenach wiejskich przy 5MHz widać po przykładzie Sferii. Podobnie wystarczy przyjrzeć się jak działają sieci 3G na UMTS900.Gdzie ty żyjesz, ze wyciągasz takie głupawe wnioski dotyczące ludności na terenach wiejskich, na wsiach żyją normalni użytkownicy internetu co gorsza pozbawieni dostępu do infrastruktury kablowej dla których internet mobilny to często jedyny możliwy dostęp. LTE800 na 5MHz to taka wydmuszka LTE. Aby zapewnić usługę na normalnym poziomie potrzeba minimum 10MHz. Zresztą każdy z operatorów zdaje sobie z tego sprawę w tym Play , stąd kolejnym krokiem będzie współpraca między nimi. Pytanie tylko kto z kim?Raportuj

    • Tomek pisze:

     1. Na terenach wiejskich LTE nie jest rozwijana. BTSy instalowane są co najwyżej na terenie siedzib gmin. W mniejszych jednostkach administracyjnych – czyli na wsiach już nie. Przynajmniej we wschodniej Polsce gdzie mieszkam – a dokładniej w okręgu SP8 / SQ8 jeśli cokolwiek Ci to mówi (ot, taka mała zagadka dla Ciebie).

     2. Co do mojej wypowiedzi dot. wsi. Skupiłeś się na najmniej istotnym aspekcie tj. na stopniu informatyzacji ludności wiejskiej oraz na niższej strukturze zarobków mieszkańców wsi w porównaniu z mieszkańcami miast. Użyte przeze mnie argumenty są stopniowane od najważniejszego – czyli gęstości zaludnienia do najmniej istotnego tj. niższych zarobków mieszkańców wsi. No przepraszam – mam rodzinę na wsi ze strony żony i wiem z jakimi problemami się oni borykają. Dzieciaki o laptopach czy tabletach mogą tylko pomarzyć. Laptopa dostali ode mnie gdy ja musiałem wymienić dotychczasowy na bardziej wydajny i dotychczasowy nie był mi już potrzebny. I to nie dlatego, że ich rodzice mniej zarabiają niż my. Tylko dlatego, że z tego co zarobią muszą ubezpieczyć maszyny rolnicze, budynki, uprawy, zakupić środki ochrony roślin itp. Czyli pomimo porównywalnych zarobków z nami (mieszkamy w mieście wojewódzkim) oni mają wydatki, które nas albo nie dotyczą wcale albo dotyczą w znacznie mniejszym stopniu.

     3. Co do szerokości pasma. Oczywistym jest, że im większa pojemność widma, tym większa przepustowość i zarazem szybszy Internet. Tylko nie zwróciłeś uwagi na to, że całkowita szerokość widma w przedmiotowej akcji wynosi 10 MHz, a nie jak napisałeś 5 MHz. Tu masz więcej na ten temat:

     Pod powyższym linkiem jest ogłoszenie Prezesa UKE na rezerwację częstotliwości wraz z tabelą bloków częstotliwości z dnia 10 października 2014 r. W tej tabeli ostatnia kolumna nosi tytuł „Łączny zasób widma”. Każda z komórek zawiera informację „10 MHz”.Raportuj

     • matek pisze:

      Nie masz pojęcia o czym piszesz w swych pseudonaukowych wywodach. Aukcja dotyczyła LTE800 i LTE2600 w technologii FDD i szerokość widma jest podawana sumarycznie jako 10 MHz a w rzeczywistości to 2x5MHz czyli po 5MHZ dla DL i 5MHz dla UL co jednoznacznie ogranicza prędkości do około 19Mb/s w SISO i 38Mb/s w MIMO. Z góry zakładasz , że mieszkańcy wsi są za biedni aby korzystać z internetu mobilnego czy sprzętu informatycznego na dodatek pomijasz fakt, ze dzisiaj gros ruchu internetowego w sieciach mobilnych odbywa się za pomocą smartfonów i jest to tendencja wzrostowa a Play nie kryje, że stawia na ta formę dostępu. Opieranie się na jednostkowych przypadkach z własnego doświadczenia jest niewiele warte, można przedstawić sytuacje odwrotne. Budowa sieci LTE800 jest obwarowana wieloma nakazami i wymaganiami ze strony regulatora czyli UKE i operatorzy będą musieli je spełnić i rozbudować sieć. Reasumując , budowa sieci w oparciu o 2x5MHz jest przedsięwzięciem ryzykownym i nie spełniającym obecnych i przyszłych wymagań stawianym sieciom LTE. O czym doskonale wiedzą wszyscy operatorzy, stąd należy oczekiwać z ich strony współpracy w tym temacie.Raportuj

      • Tomek pisze:

       Pisząc o stopniu zamożności mieszkańców wsi podałem Ci jednostkowy przypadek. Myślałem, że się domyślisz, że reszta mieszkańców tej i okolicznych wsi jak żyje na podobnym poziomie. Więc jeśli coś piszę to wiem o czym. Przykro, że to do Ciebie nie dociera.

       Tam mało kogo stać na abonament. Większość używa starszych modeli telefonów na kartę. Bo ich po prostu nie stać na coś lepszego. Owszem – są osoby ze smartfonami i odsetek ten cały czas rośnie. Ale to nadal telefony z tzw. drugiej ręki. Identycznie jest z komputerami, laptopami czy tabletami.

       Przyjmij do wiadomości, że pomimo niemal identycznego przychodu rodzin z miast jak i wsi, różnice w dochodach są duże. Czy naprawdę muszę pisać kilka razy abyś zrozumiał, że prowadzący gospodarstwa rolne mają większe koszty niż ci, którzy utrzymują się z działalności pozarolniczej?

       To może jak czteroletniemu dziecku:

       1. Masz samochód? Płacisz corocznie za jego przegląd i ubezpieczenie? Ja płacę średnio tysiąc złotych „za tą przyjemność”. No to przyjmij do wiadomości, że rolnik ma te same obowiązki co Ty, tylko oprócz samochodu ma często także ciągnik czy samochód dostawczy. Czyli upraszczając musi zapłacić trzy razy tysiąc. Do tego koszty eksploatacyjne (paliwo, naprawy itp.) każdego z tych pojazdów.

       2. Masz mieszkanie? Ubezpieczasz je? Płacisz za media?
       Rolnik oprócz mieszkania ma także inne budynki (stodoła, obora, pomieszczenia hodowlane, pomieszczenia gospodarcze), które trzeba dodatkowo ubezpieczyć i doprowadzić elektryczność a czasami także wodę.

       3. Wreszcie rolnik ma koszty działalności rolnej (zakup nasion, środków ochrony roślin, zlecenie niektórych prace takich jak np. wynajem kombajnu), których Ty nie masz wcale.

       Z 5 tys zł miesięcznego przychodu rolnikowi zostaje około 1500 zł dochodu. Z 5 tys. przychodu przykładowego urzędnika zostaje jemu ponad 4 tysiące dochodu.

       To nie są wbrew temu co piszesz jednostkowe przypadki. Tak jest w rolnictwie wschodniej i zapewne północnej Polski. Jak w pozostałej części kraju to nie wiem, bo tam jest inna struktura zarówno zatrudnienia w rolnictwie jak i produkcji rolnej. Pojedynczym rodzinom wiejskim żyje się lepiej wtedy, gdy ich głównymi źródłami dochodu jest działalność. pozarolnicza plus działalność rolnicza tylko na własne potrzeby.

       Doskonale wiem o czym piszę. Czy Ty w ogóle kliknąłeś na link, który Ci podałem? Techniczne uwarunkowania częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz były i są identyczne dla wszystkich. W przypadku większości konsumentów taka przepustowość jest wystarczająca. Więc nie ma co narzekać. Dla 4 osobowej rodziny tak jak moja gdy synowie grają w gry internetowe, żona ogląda kanały VOD a ja słucham muzyki na YT w zupełności takie parametry w zupełności nam wystarczają.Raportuj

     • Małopolska pisze:

      Bzdura play się rozwija nie tylko Gminach stawia nadajniki a jak juz postawi jest i lte na 1800mhRaportuj

 3. matek pisze:

  Sferia ma 5MHz , korzysta z SISO więc maksymalnie może osiągnąć około 19Mb/s. Tak jak pisze kolega 5MHz z MIMO to około 37Mb/s więc to takie pseudo LTE. LTE800 ma charakter zasięgowy więc do agregacji się nie nadaje. Agregacja na LTE1800 +LTE2100 + FDD LTE2600 ale to w miastach. Na wsiach pozostanie nędzne 5MHz na LTE800. Trzeba szukać partnera do współpracy.Raportuj

 4. matek pisze:

  A gdzie na tym screene widać, że to LTE800 Sferii ? Sferia na LTE800 nie używa MIMO więc max to 19Mb/s. Tu masz oficjalną odpowiedź czy Sferia korzysta z MIMO https://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100&t=19154 W SISO na 5MHz teoretycznie max. to 19Mb/sRaportuj

 5. Wulo pisze:

  Brawo Play! Czekamy więc na szeroko dostępny Internet LTE800. Oby jak najszybciej.Raportuj

 6. Tomasz pisze:

  Czyli co – póki nie było wyników aukcji a zaczęła się sprawa skrócenia czasu trwania aukcji to był lament, że naruszenie zasad Państwa Prawa, że nie zmienia się reguł gry w trakcie gry, opinie prawne oświadczenia itd…
  A po tym jak PLAY coś wygrał – „No wprawdzie tam rząd dał du** ale skoro wygraliśmy to w sumie jest spoko…”
  Brawo… :)Raportuj

  • manyaky pisze:

   A gdzie jest napisane, że „spoko” (choćby metaforycznie)? „Błędy prawne zakończonego postępowania aukcyjnego mają swój finał w przypadkowej procedurze przetargowej, co może stanowić zagrożenie dla prawnej stabilności decyzji rezerwacyjnych.”Raportuj

   • Klient pisze:

    Tutaj jest spoko: Dlatego apelujemy o współpracę pomiędzy rządem a uczestnikami aukcji w celu zapewnienia stabilnych i przyjaznych inwestycjom rozwiązań.Raportuj

 7. Jasiek pisze:

  Czy dobrze widzę, że iPhone 5S model A1457 nie skorzysta z LTE800?Raportuj

 8. Tom pisze:

  Przykre jest to, że regulator przygotował aukcję nie myśląc o tym, że realnie potrzeba 2 bloków 800, żeby rozwinąć skrzydła. Oczywiście ktoś powie – jak to zrobić, żeby po aukcji jeden nie miał np. sumarycznie 4 bloków, a inny nic, ale to już problem dla tych, którzy te aukcje organizują. W każdym razie tutaj nie pomyślano o tym.Raportuj

 9. F pisze:

  Ile potrwa usunięcie awarii internetu na terenie całego kraju????Raportuj

 10. Nina pisze:

  Idą wybory – internet siada…Niech idą przez zboże,we wsi……Raportuj

 11. goral2099 pisze:

  Bo albo mówicie jedno, a robicie drugie, albo ktoś was wykorzystuje do własnych celów i oczernia.Raportuj

 12. chenek pisze:

  Ja tak myśle że jeżeli play wygra w sądzie to niech grupa platforma obywatelska i wszyscy poslowie zapłacą z własnej kieszeni a nie z podatków podatnikówRaportuj

 13. Mam wrażenie, że to jednak nie koniec aukcyjnej telenoweli.Raportuj

 14. Breen pisze:

  A ja się zastanawiam z kim P4 się porozumie w kwestii połączenia pasma 800Mhz? Na 99% TM wraz z Orange będą łączyły siły w Networks, P4 zostaje współpraca z Polkomtelem.. Chyba, że Networks przyjmie P4 do spółki..Raportuj

 15. chenek pisze:

  To z tego co tu można wyczytać play do tej pory tylko miał z nazwy lteRaportuj

 16. gero pisze:

  Do kiedy macie czas, aby odebrać rezerwację częstotliwości?Raportuj

 17. aaa pisze:

  A ja czekam na 2600 MHz. 4 kanały to czy będę w zasięgu tego i do ilu przyspieszy? Mam kilometr do nadajnika w małym miasteczku.Raportuj

Dodaj komentarz

Przed napisaniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem korzystania z bloga jeśli Twój komentarz nie wyświetli się od razu, poczekaj cierpliwie na jego publikację.

Przypięte posty