Tako rzecze rzecznik Play

Dlaczego Google przejęło Motorolę? – opinie testerów

Radek M.

Ważnym powodem wykupienia Motoroli Mobility przez Google jest z pewnością nabycie patentów Motoroli i uwolnienie się od opłat za ich wykorzystywanie, a równocześnie przejęcie zysków z tego tytułu (do skutecznej walki sądowej w obronie Androida Google?owi wystarczy już 18 patentów Motoroli; http://pej.cz/Google-wystarczy-18-patentow-Motoroli-a540, http://telepolis.pl/news.php?id=22568). Ponadto Google mogło w takim działaniu upatrywać dobrą szansę ekspansji swoich usług i produktów, co na dłuższą metę ma przynieść wymierne korzyści w postaci dominacji na rynku (Internet już dawno przestał być stacjonarny, więc trzeba coraz odważniej sięgać po rozwiązania mobilne).

Pierwszy smartfon Google Nexus wyszedł ze stajni HTC, dwa kolejne ? spod młotka Samsunga, spekuluje się, że najbliższy Nexus będzie produkcji LG ? można się spodziewać, że kolejny po nim Nexus (lub jakkolwiek nazwą jego następcę) będzie już produkcją własną Google, wyrosłą na wieloletnim dorobku Motoroli Mobility. Uważam, że Android to dobry system operacyjny, a smartfon (oczywiście odpowiednio wydajny) go wykorzystujący jest w rękach rozsądnego użytkownika znakomitym współczesnym narzędziem komunikacyjno?multimedialno-użytkowym. Po drugiej stronie stoi Motorola ? od zawsze świetny sprzęt i jednocześnie beznadziejne, idiotyczne oprogramowanie własne. Mariaż tych dwóch ?półproduktów? może zaowocować udaną serią urządzeń, które podbiją rynek i serca użytkowników.

Mikołaj S.

Powszechnie wiadomo, że Google stara się mieć kontrolę nad jak największą częścią naszego życia – zapisywanie historii wyszukiwarki czy reklamy dopasowane do treści maila to już codzienność. System Android daje kolejne możliwości śledzenia, jednak Google było zależne od producentów telefonów. Kupując Motorolę, korporacja ta zyskała możliwość instalacji praktycznie dowolnych treści w oprogramowaniu telefonu bez konieczności negocjacji tego z innymi firmami – to pozwala też na ukrywanie pewnych funkcji, ponieważ maleje ilość miejsc, gdzie tajemnice mogłyby „wypłynąć”. Tak zaawansowane gromadzenie danych o użytkownikach daje duże możliwości wykorzystania ich – zaczyna się na dopasowywaniu reklam, a lepiej nie myśleć na czym się może skończyć… Te wszystkie działania przywodzą na myśl filmy science-fiction o rządach kontrolujących obywateli na każdym kroku, jednak ja myślę, że przynajmniej na razie skutki będą pozytywne – telefony będą lepiej dopasowane do potrzeb użytkowników, a system Android stanie się jeszcze lepszy, zyskując przy tym ochronę patentową dzięki bazie patentów Motoroli.

Krzysztof Ch.

Firma Google jako stosunkowo młody gracz na rynku telekomunikacyjnym, posiada niewielkie zaplecze patentowe co skutecznie wykorzystywała konkurencja w walce o pozycję lidera. Producenci sprzętu obsługiwanego przez system Android często musieli płacić firmom trzecim właśnie za prawa własności intelektualnej.

Zakup Motorola Mobility wzbogacił Google o pakiet tysięcy patentów, jak również wieloletnie doświadczenie ekspertów działających niemal od samego początku w sektorze łączności mobilnej. Taki zastrzyk z pewnością ułatwi pracę nad nowymi rozwiązaniami systemowymi oraz produkcją własnych słuchawek. Jednak wątpię w to, że firma z Mountain View zechce bezpośrednio konkurować z producentami smartfonów, ruch w tę stronę mógłby nakłonić ich do rezygnacji z systemu Android.

Pamiętajmy również, że Google pracowało na systemem własnej telefonii komórkowej opartej na wysyłanych do atmosfery balonach z nadajnikami, dostęp do wiedzy i osiągnięć Motoroli może ułatwić rozwój tej jak i wielu innych podobnych technologii.

Jan A.

Pewnego sierpniowego poranka ubiegłego roku świat obiegła sensacyjna wiadomość. Firma Google właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie zakupiła jedną z najstarszych firm produkujących telefony komórkowe ? firmę Motorola. Moim skromnym zdaniem Google zrobiło to ponieważ obawiało się ataku ze strony takich firm jak Apple i Microsoft, które według Google ?uwzięły się? na Androida i chcą go ?zniszczyć?. Google ? owi nie podoba się również to, że inni producenci ?psują? Androida wprowadzając swoje poprawki, które całkowicie zmieniają wygląd i funkcjonalność systemu. Google, jako jedyna firma z wielkiej trójcy nie posiadała producenta telefonów (Apple – iPhone, Microsoft – Nokia, Google), który projektowałby telefony tylko i wyłącznie pod ich system. Do tej pory Google, chcąc robić własne telefony, musiało współpracować z takimi firmami jak HTC(G1) czy Samsung(Galaxy Nexus). Przy zakupie Motoroli chodziło również o patenty, które posiadała Motorola ? było ich około 17000 a 7500 czeka na zatwierdzenie. Obecnie w Stanach trwa wojna patentowa, dlatego uważam, że patenty odegrały kluczową rolę w przejęciu Motoroli, z drugiej zaś strony myślę, że Google chciało mieć własnego producenta telefonów, aby teraz mogło produkować telefony dedykowane do Androida. Motorola od 2008 r. dzięki systemowi od Google podniosła się z bankructwa (obecnie na świecie jest 150 milionów urządzeń działających w oparciu o system Android), dlatego według mnie Google, dzięki doświadczeniu i patentom Motoroli będzie mogło jeszcze bardziej rozwijać swój system i w najbliższych latach będziemy świadkami rewolucji w tej dziedzinie, powstaną nowe urządzenia, które będą działać pod kontrolą tego właśnie systemu, powstanie seria telefonów Motoroli stworzonych specjalnie pod ten system.

Krzysztof M.

 

Adam K.

Początkowo trzeba zaznaczyć, że Google nie kupiło całej Motoroli. Przed zakupem Motorola została podzielona na dwie części: Motorola Solutions i Motorola Mobility. Za 12,5mld $ Google kupił tylko Motorola Mobility. To właśnie ta część Motoroli zajmuje się produkcją telefonów komórkowych, tabletów i sprzętu TV.

Zakup Motoroli na pewno został podyktowany wieloma sporami z Apple, Oracle i Microsoftem. Google, jako młoda firma, nie posiadała wielu patentów, którymi mogła konkurować ze starszymi graczami na rynku. Wcześniej pozwane Google nie miało nawet możliwości obrony, gdyż nie posiadało wielu patentów. Zazwyczaj sprawa w sadzie kończyła sie ugoda lub wygrana pozywającego (rzadko Google odnosiło zdecydowane zwycięstwo). Po zakupie Motoroli ta sytuacja uległa diametralnej zmianie. Wraz z kupnem Motoroli, Google stał się właścicielem wszystkich patentów jakie posiadała Motorola (17 000 obecnie posiadanych + 7 000 oczekujących na zatwierdzenie). Z tak ogromną pulą patentów Google nie jest już bezbronne w bataliach sądowych. Obecnie Apple czy też Microsoft(lub inna firma) musi poważnie przeanalizować za i przeciw, zanim wstąpi na drogę sądową przeciw Google.

System Andriod jest najpopularniejszym systemem operacyjnym w telefonach i tabletach (dziennie pojawia się na rynku 550 000 nowych urządzeń z popularnym Andkiem), ale to nie wszystko co Google chce osiągnąć. Google cały czas marzy o pokonaniu Apple,jeśli chodzi o sprzedaż jednego telefonu. Iphone jest bezapelacyjnie liderem wśród smartfonów, jednak po kupnie Motoroli, Google może odważyć się wyprodukować swój własny telefon. Na tę chwilę nic tego nie zapowiada, ale w przyszłości wszystko jest możliwe. Obecnie można spodziewać się, że współpraca z Motorolą będzie jeszcze poważniejsza, co zaowocuje coraz to nowszymi i lepszymi wydaniami Androida. Tak samo możemy sądzić, że to na urządzenia Motoroli będą pojawiać się najpierw aktualizacje Androida, a dopiero później pojawią się wersje wydane przez innych producentów.

Czy Google skupi się tylko na telefonach komórkowych i tabletach? Możliwe, że nie skończy się tylko na tym. Motorola ma duże doświadczenie w produkowaniu dekoderów i tunerów telewizyjnych. Usługa Google TV obecnie nie cieszy się zbyt dużą popularnością, jednak przy pomocy Motoroli może zostanie ona bardziej rozwinięta i zadomowi się w naszych domach, tak jak inne produkty firmy z Mountain View? Druga możliwość jest taka, że może za jakiś czas masowo w nowych telewizorach (tak jak teraz w telefonach i tabletach) umieszczony będzie Android?

Łukasz T.

Google przejęło Motorolę ponieważ postanowiło zadbać o konkurencyjność oraz innowacyjność  otwartego oprogramowania. W czym ma właśnie pomóc posiadane przez Motorole ogromnej ilości patentów ( 17 tys. oraz 7.5 tys. kolejnych patentów jest w przygotowaniu ) zarazem dzięki nim chce się bronić przed atakami Apple i Microsoft. Google stał się bowiem nie tylko producentem oprogramowania, ale również sprzętu. Dzięki temu częściowo uniezależni się on od innych firm produkujących urządzenia z myślą o Androidzie. Co prawda wątpię ale teoretycznie dałoby to możliwość stworzenia systemu ściśle dostosowanego do określonej konfiguracji sprzętowej, co ułatwiłoby tworzenie aplikacji na daną platformę. Kiedy nastąpi końcowa synergia Google i Motoroli mam nadzieje ze spowoduje to ze Motorola stanie się flagowym producentem nowych Nexusow. A dzięki ściślej współpracy i po ewentualnym zrezygnowaniu z naklanek systemowych Motorole będą najszybciej aktualizowanymi smartfonami do kolejnych wersji androida.

Krzysiek S.

Patenty, patenty, patenty… jakże świetny materiał na dobry serial.
Cały zeszły rok to cała seria odcinków „Wojen patentowych”. Nie zabrakło mocnego akcentu na koniec serii i jak to zwykłe bywa postawiło wiele pytań na które poznamy odpowiedź w tym roku.

Dlaczego Motorola Mobility ???

Z jedynej strony Microsoft od dłuższego czasu łasił się na patenty Motoroli (doszło do zaawansowanych rozmów) i gdyby zrealizował swoje zamiary Android mógłby znaleźć się pod ostrzałem pozwów.
Już wcześniej padały oskarżenia, że Microsoft i Apple przepłacają za patenty tylko po to żeby zgnębić w sądzie Google.
Z drugiej strony Google kupując taki arsenał patentów (2 +17 + 7,5 tys.) może spokojne ruszyć na wojnę z Apple.

Patenty będą siłą napędową dla Googla.
Tak jak przejęcie firmy PittPatt umożliwiło wprowadzenie technologii Face Unlock w Ice Cream Sandwich tak samo patenty Motoroli umożliwią szybszy rozwój platformy i pozwolą na wprowadzenie nowych technologii do kolejnych wersji Nexusa.
Nie sposób nie wspomnieć o doświadczeniu Motoroli w produkcji telefonów, które może okazać się bardzo przydatne.
Należy zaznaczyć, że Motorola i Google będą działy jako dwie oddzielne spółki i Motorola nie będzie w żaden sposób faworyzowana przez Google.

Reasumując, obecny rok będzie według mnie dominacją Google i rzecz jasna Androida. To Google będzie wyznaczać standardy a nowy Nexus będzie zapierającym dech w piersiach smartfonem. Na jego widok cały świat krzyknie głośno „Wow!!!”,a Apple po raz kolejny będzie zachodzić w głowę jak tu nadgonić konkurencję. Nie zabraknie także kolejnego odcinka „Wojen patentowych”, ale mam nadzieję, że tym razem to Apple będzie się desperacko bronić.
To be continued …

Michał L.

Ostatnio bardzo dużo słyszymy o „Wojnach Patentowych”, o sporach miedzy Samsung-Apple, jak i Apple-Motorola, Google-Microsoft, a jak wiemy wszystko zaczyna się od firmy z Cupertino z Kalifornii, która bardzo mocno broni swoich własności intelektualnych… Możemy stwierdzić że Apple nie tylko chce na tym zarabiać, ale po prostu boi się bardzo szybko rosnącego w siłę Androida, dlatego atakuje i blokuje sprzedaż urządzeń z zielonym robocikiem na pokładzie…
Zakup Motoroli i uzyskanie jej patentów ma w tym znacząco pomóc(baza jest imponująca ? 17 000 oraz kolejnych 7500 w przygotowaniu). Podobne opinie wygłaszają firmy produkujące słuchawki z Androidem: HTC, LG, Samsung, Sony Ericsson, wszyscy zgodnie twierdzą, że przejęcie świadczy o woli obrony platformy jak i partnerów z niej korzystających. Niektórzy też myśleli, że gigant z Mountain View kupił Motorole, po to by mieć własnego producenta słuchawek, niestety tak nie jest, sam Google przyznał, że nie będzie faworyzował Motoroli(poczekamy zobaczymy)…
Reasumując, Google nie kupił Motorola Mobility żeby mieć wlasnego producenta urządzeń, czy pomóc w kiepskiej sytuacji finansowej, ale po to, żeby korzystać z własności intelektualnych korporacji z Chicago, by walczyć i bronić ataków ze strony rosnących w siłę konkurentów(Apple, Microsoft), ponieważ wojna o klientów, którzy są coraz bardziej wymagający, dopiero się zaczyna…

Wyniki

wszystkie wpisy o patentach sprawiedliwie po 1 punkcie

Mikołaj S. – 2 punkty za pełną dramatyzmu wizję w stylu mistrza gatunku Posła Antoniego M.

Jan A. – 2 punkty za walkę o czystego Androida ;-)

Krzysztof M. – 1,5 punktu za inną formę

Wyniki końcowe

 

Osoby, których wyniki końcowe zostały zaznaczone na żółto zatrzymują telefony. Gratulacje! :-)

Komentarze

 1. Adam Kruszewski pisze:

  Dzięki za zabawę i gratuluję innym testerom.
  Mam też pytanie, czy dostaniemy jakąś umowę czy coś takiego, że telefon jest naszą własnością? Tak żeby jakby coś się stało móc dać telefon do serwisu w ramach gwarancji? :)Raportuj

 2. Jahu Play pisze:

  Dzięki wielkie i również gratuluję pozostałym testerom. Bardzo fajnie się ten telefonik testowało :)Raportuj

 3. RadoMis pisze:

  Dziękuję i nie ukrywam, że bardzo się cieszę :-) Pozdrawiam wszystkich uczestników, komentujących i sprawdzających.Raportuj

 4. Te 5 osób się zdecydowanie wyróżniło – jedynie Łukasz T. jakoś deptał o piętach ;)
  Gratulacje dla wszystkich ^^Raportuj

 5. Przedluzajacy umowe pisze:

  Kiedy w Play pojawią się nowe Xperie Sony??? !!! :DRaportuj

  • Każda firma musi „kombinować”. Taki jest kapitalizm i żeby być szczerym to bardzo mi nie leży ten typ ustroju.

   Wracając do kombinowania, to jedni robią to sprawniej inni niekoniecznie ale ogólnie zależy co rozumiemy przez to słowo. Sposób adaptacji do otoczenia ? :)Raportuj

 6. Telefon można dostarczyć osobiście do siedziby firmy??
  W ciągu 5 dni, dobrze pamiętam??Raportuj

 7. chipo pisze:

  Tu nie chodzi o kombinowanie play, tylko o prostą zasadę. Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Jesli tak samo jęczycie podczas rozpakowywania prezentów spod choinki, to naprawdę, szczerze współczuję waszym bliskim, ktorzy prezentami was jeszcze obdarowują…Raportuj

 8. P4 KLAMCY 4G pisze:

  Play twierdzi, że kampania promująca sieć 4G okazała się być sukcesem. Jeśli to prawda i klientów kusiło magiczne hasło, a nie tylko tanie minuty i SMS-y, oznacza to, że można im wcisnąć każdą głupotę, a i tak uwierzą.Raportuj

 9. Jan pisze:

  Patenty.
  Dalsze produkowanie się nie ma sensu.Raportuj

 10. PlayBoy pisze:

  Gratulacje dla wszystkich. I ja sie postaram brać częściej udziały w testach ;)Raportuj

 11. Gratulacje Chłopaki! Kawał dobrej roboty!:)Raportuj

 12. Ewel pisze:

  Całe te testowanie to jedna wielka lipa. Przyglądałam się tej całej akcji i zauważyłam, że Rzecznik nie był za bardzo uczciwy w ocenianiu zadań. Szczególnie widać to w ostatnim zadaniu, ponieważ miało to być 5-6 zdań w odpowiedzi natomiast niektórzy pisali eseje za co moim zdaniem powinni mieć odjęte punkty. Poza tym skala punktów w każdym zadaniu była inna a powinna być jednakowa przy wszystkich zadaniach. Play nie interesował się nawet tym, żeby napisać w pierwszym mailu jak mniej więcej będzie przebiegało testowanie ani nie napisał, że wszystkich informacji testerzy mają szukać na stronie blogplay.pl (nie dla wszystkich było to oczywiste). Od początku było wiadomo komu telefon zostanie pozostawiony bo widać od początku faworyzację osób przez oceniających. Nie twierdze, że zawsze nie mięli racji przyznając punkty jednak były ewidentnie lepsze pracę które zostały gorzej ocenione. Zapewne posypią się uwagi, że jestem rozgoryczoną osobą jednak wydaje mi się, że jak ktoś poświęcił 25 godzin na pilnowaniu aukcji Motoroli RAZR (że o zbieraniu punktów licytacyjnych nie wspomnę) to powinien dostać ten telefon na zawsze. Jeśli Play sknerzył na telefony to mógł dać gorszy model telefonu i Ci co poświęcili swój czas uważaliby, że było warto.Raportuj

 13. Kimberly pisze:

  0Cytuję widex:,,Gdyby producenci azlkatiuowali system na bieżąco. Takie HTC tworzy multum bubli o tych samych parametrach, a aktualizacje gdzieś hero ok, ale legend, tatoo, wildfire to jest to samo. Mogli dać hero w kilku wersjach. Ludzie kupili masowo towar, nowi braliby ten model. Byłby tak samo aktualny.” dokładnie!Dlatego na razie jestem na iOS i czekam, ażten burdel się skończy.Raportuj

Dodaj komentarz

Przed napisaniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem korzystania z bloga jeśli Twój komentarz nie wyświetli się od razu, poczekaj cierpliwie na jego publikację.

Przypięte posty