Tako rzecze rzecznik Play

Play i F-Secure ostrzegają: jest coraz więcej aplikacji wymuszających okup na Androidzie

Raport Zagrożeń Play i F-Secure przedstawia szczegóły związane ze szkodliwym oprogramowaniem na komputery PC, Mac i platformy mobilne.

Najpoważniejszym obecnie zagrożeniem są programy, które blokują pliki użytkowników w celu wyłudzenia okupu. Problem ten dotyczy również urządzeń mobilnych. Rosnąca liczba tego typu szkodliwego oprogramowania pokazuje, jak istotne są odpowiednie rozwiązania zabezpieczające dla użytkowników domowych oraz przedsiębiorstw. Ransomware, bo tak nazywa się ten rodzaj złośliwego kodu, domaga się opłaty za odblokowanie dostępu do urządzenia bądź zapisanych na dysku plików.

Na froncie urządzeń mobilnych w drugim kwartale roku 2014 odkryto 295 nowych rodzin i wariantów szkodliwego oprogramowania, z czego 294 na Androida i jedno na iOS. To więcej niż w pierwszym kwartale bieżącego roku, kiedy to powstało 277 nowych rodzin, wśród których aż 275 ukierunkowanych było na platformę Google. Największy odsetek złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne stanowiły trojany, które bądź wysyłały wiadomości SMS na numery premium, czyli o podwyższonej opłacie albo gromadziły dane z urządzeń i przesyłały je na zdalny serwer. Odkryty w czerwcu złośliwy program o nazwie Slocker, który udawał legalną aplikację, był pierwszym przypadkiem ransomware przygotowanym specjalnie z myślą o urządzeniach mobilnych.

Wśród 10 najważniejszych zagrożeń na komputery PC największy udział (31%) miał sześcioletni już robak Downadup/Conflicker. Zainfekował on miliony komputerów w ponad 200 krajach. Długie życie tego złośliwego oprogramowania wynika przede wszystkim z faktu, że wielu użytkowników ciągle korzysta z przestarzałego oprogramowania, co pokazuje, jak istotne dla bezpieczeństwa informatycznego jest posiadanie najnowszych wersji programów wraz z zainstalowanymi wszystkimi łatkami i aktualizacjami.

Złośliwe oprogramowanie ewoluuje w kierunku narzędzi wywiadowczych – mówi Sean Sullivan z Laboratorium F-Secure, współtwórca Raportu. Cyberprzestęcy namierzają dużo więcej, niż tylko numery kart kredytowych. Wszystkie zdobyte w nielegalny sposób dane mogą być interesujące i z pewnością istnieje znacząca liczba kupców gotowych zapłacić duże pieniądze za dostęp do plików rozmaitych przedsiębiorstw.

W celu ochrony użytkowników przed nowymi i już znanymi zagrożeniami z Internetu, Play i F-Secure oferują zabezpieczenia na telefony komórkowe, tablety i komputery. Ochrona Internetu to usługa świadczona od 2011 r., która umożliwia cieszenie się z dostępu do szybkiego internetu bez obawy o bycie śledzonym lub narażonym na ataki hakerów.

Więcej informacji

www.ochronainternetu.play.pl

Raport Play i F-Secure o zagrożeniach

Komentarze

 1. Jakub pisze:

  strona nie działa…Raportuj

 2. mill-3 pisze:

  bla, bla, blablab blablab…. same ogólniki napisane w groźny sposób. Podajcie nazwy programów i sposoby walki, a nie jeden sprzed sześciu lat… Fsecure się nie zwrócił i trzeba kolejnym „chłytem matedindodym” przypomnieć, że można na coś wyrzucić kasę?Raportuj

 3. Robert pisze:

  Ile osób dostało ransomware z zaufanych źródeł (Play Store/App Store)?
  Jaki % malware’u pochodzi ze źródeł z nielegalnym softem?

  PS. Logowanie przez Twittera cały czas Wam nie działa.Raportuj

 4. Andrzej pisze:

  Przestańcie tym ludziom wmawiać!
  Nie korzystam z antywirusa od 2003 roku i nic się strasznego nie stało. Pieniądze z kota nigdy mi nie zniknęły, haseł nikt mi nie zmienił.Raportuj

 5. kamil pisze:

  Do Mr. Krzysiek Sylwerski, może Pan byłby w stanie złożyć wniosek w imieniu użytkowników do stosownego działu (innowacyjności?)odnośnie zewnętrznego adresu ip(zmiennego bądź stałego) umożliwiającego dostęp z zewnątrz(np. do własnego serwera) dla użytkowników internetu za np. drobną opłatą 5zł miesięcznie, tak jak to ma miejsce u konkurenji?

  PozdrawiamRaportuj

Dodaj komentarz

Przed napisaniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem korzystania z bloga jeśli Twój komentarz nie wyświetli się od razu, poczekaj cierpliwie na jego publikację.

Przypięte posty