To nie tylko fałszywa faktura, to wirus NIE KLIKAJ! [AKTUALIZACJA]

Udostępnij

Ostatnio ostrzegałem Was przed próbą wyłudzenia Waszych pieniędzy. Co ciekawe faktura jest wysyłana na różne adresy mailowe. Większość pytań jakie dostaję dociera od osób, które nie są klientami PLAY.

Tak naprawdę w całej tej akcji nie chodzi o wpłatę na konto oszusta, ale coś zdecydowanie poważniejszego. Mail zawiera wirusa!

„Trojan-Downloader.JS.Agent” – jest to program, który służy do pobierania na zainfekowany komputer dalszych niebezpiecznych narzędzi, np. oprogramowania ransomware, które szyfruje dane ofiary i żąda zapłacenia okup za przywrócenie dostępu.

Tak wygląda imitacja faktury:

imitacja-faktury

Dlatego właśnie warto zabezpieczać swój komputer programami antywirusowymi jak na przykład Kaspersky czy korzystać z naszej usługi Ochrona Internetu.

Jak rozpoznać fałszywą fakturę. Zacznijmy od nadawcy – nadawcą nie jest Play i to już powinno was uczulić na taką wiadomość.

Najważniejsze to adres z którego wysyłane jest e-awizo. W Play jest to zawsze bezpieczna domena [email protected].

Ponadto e-awizo w Play zawiera podpis cyfrowy w standardzie S/MIME, który gwarantuje zabezpieczenie przed sfałszowaniem wiadomości. Jakakolwiek zmiana dołączonego dokumentu lub treści e-awizo spowoduje, że podpis nie będzie się zgadzał w programie pocztowym. Tak wyglądają przykładowe grafiki potwierdzające, że wiadomość została podpisana cyfrowo:

PLAY nigdy, nigdy, nigdy nie wyśle Wam pliku ZIP. Nasze faktury to tylko pliki w formacie PDF. Mamy też dedykowaną stronę, która pokazuje jak wygląda nasza faktura i jak ją czytać.

Oczywiście jak zawsze polecamy nasz Wasz serwis PLAY24 – tam na spokojnie możecie wszystko sprawdzić.

Proszę NIE KLIKAJCIE!

 

[AKTUALIZACJA]

Na tej stronie znajdziecie także informacje o tym, jak rozpoznać poprawnie podpisane cyfrowo wiadomości.

 

[AKTUALIZACJA 2]

Dostajemy sygnały, że oszuści rozsyłają kolejną falę fałszywych faktur. Tym razem zawierają plik PDF jako załącznik. Pod żadnym pozorem NIE KLIKAJCIE w przyciski, które są w nim zawarte. Takie wiadomości najlepiej od razu kasować!

Jeśli jesteście abonentami Play kwestię faktur możecie zawsze sprawdzić w bezpiecznym miejscu, jakim jest Play24. Nie dajcie się podejść oszustom.

Zobacz więcej

126 KOMENTARZE

  • Tak myślisz? Kiedyś ludzie myśleli, że Windows jest bezpieczny i też nie instalowali antywirusów. To samo z telefonem, a wiadomo jakie są efekty

    • Naprawdę jeszcze ludzie myślą, że linux jest bezpieczny? Poprostu atakujący najczęściej piszą wirusy na Windowsa bo to 90% użytkowników sieci (wyssane z palca).

 1. „Dlatego właśnie warto zabezpieczać swój komputer programami antywirusowymi jak na przykład Kaspersky czy korzystać z naszej usługi Ochrona Internetu.”

  A może warto zainstalować linuksa?

  • Nie prościej jest mieć linuxa. Linux to specyficzne środowisko które nie nadaje się do wielu rzeczy.
   Niestety nie ma pakietu adobe pod linuxa, jak i wielu innych rzeczy.
   Sam linux jest niestety mocno niedoceniony i po prostu trudny dla większości społeczeństwa.

    • Mistrzu, pakiet Adobe to nie jest czytnik plików PDF. Adobe to Photoshop, Lightroom, AfterEfects i wiele innych profesjonalnych programów, które niestety nie działają na linuxie (oficjalnie).

   • Zdziwiłbyś się ile jest czytników i edytorów PDF pod linuxa i to za darmo w sumie . Na dystrybucji linuxa można wiele rzeczy zrobic których nie ugryziesz Windowsem.
    Akurat jestem DB w PLAY i używam na co dzień Debiana bądź OpenSuse’a a też mówili że się nie nadaje :D hehehehe . Zweryfikuj swoje informacje i poszerz wiedze a nie posługuj się mitami internetowymi sprzed 10 lat :D

 2. Zara zara… a skąd farbowaniec ma e-maila klienta Play? Przecież wysyłanie takiego maila do kolesia z Orange czy Plusa jest bez sensu.
  Czyżby jakiś wyciek danych osobowych z Play ???

  • Maile dostawały także osoby, które nigdy nie były naszymi klientami a także osoby z Europy, które w Polsce nigdy nie były ;)

  • Jeśli zgodziłeś się na umieszczenie (przy podpisywaniu umowy) swojego numeru w spisie abonentów – to masz efekt. Pozostaje wizyta w serwisie i zlecenie usunięcia tych danych.

  • Przecież masz informację, że dostają to ludzie, którzy nie mieli i nie mają numeru w play. E-mail podaje się w różnych miejscach, takie listy można kupić. Oszuści wysyłają mnóstwo maili i część ludzi się nabierze…

 3. Mnie się wydaję, że to operator powinien dołożyć większej staranności i monitorować wysyłkę faktur. Przecież to nikt inny, jak właśnie Operator skłaniał nas do przejścia na te formę płatności. Czas najwyższy za coś odpowiadać a nie tylko ostrzegać post factum. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie staniecie Państwo na wysokości zadania i nie będziecie tylko ostrzegać ale też reagować stosownie do zaistniałych sytuacji. Zachęcam was do tego gorąco.

   • Słabo to robicie, bo dzisiaj chciałem zgłosić Wam taką wiadomość ze spreparowaną fakturą. Nie jestem Waszym klientem, więc nie mogłem się zalogować na waszej stronie, dzwonić też nie chciałem bo niby jaki mam w tym interes?. Chciałem po prostu przesłać Wam do Play do analizy, mielibyście ewentualnie kolejny adres z którego takie wiadomości są wysyłane. Adresu email oczywiście na stronie niema więc, napisałem na czacie z prośbą o podanie adresu gdzie mogę przesłać takie zgłoszenie. Gość z obsługi wygrał wszystko. Powiedział, że on zajmuje się sprzedażą i koniec tematu. Olałem temat – Brawo WY !!!!

   • A czy jest w PLAY jakiś email, na który można „forwardować” takie fałszywki, abyście mogli je organom ścigania jako dowody przekazywać ?

 4. Skoro nie potraficie opanować tego zjawiska proponuje wrócić dla bezpieczeństwa wszystkich klientów papierowych faktur. Zachęcaliście nas do zmian a teraz nie panujecie nad tym by nam bezpiecznie faktury wysłać.

  • Nie rozumiesz pierwszej podstawowej rzeczy – to nie my wysyłamy te maile. Jeśli chcesz dalej możesz otrzymywać faktury w wersji papierowej :)

  • Zabezpiecz swoje konto pocztowe tak by nikt ci nic z żadnego konta nie wysłał. Jest jedno wyjście wyłączyć w domu neta i nigdzie nic nie sprawdzać.
   Co do faktur papierowych to też możesz dostać podrobioną fakturkę i nawet się nie pokapujesz co się stało. Wejdziesz na kompa przepiszesz numer konta i puścisz przelew, fakt nie zawirusujesz sobie sprzętu.
   Trochę myśleć i nie będzie problemu.
   Wystarczy wejść na facebooka żeby się przekonać ilu ludzi da się na to naciąć. Pojawia się post typu rozdajemy iphony bo nie mają folii ochronnej, podaj kolor i udostępnij, i obserwujesz 10tys wpisów z podaniem koloru, istny festiwal głupoty, łatwowierności i naiwności.

   • Faktury papierowe, akurat łatwo rozpoznać. Wystarczy nie klepać z wydruku na wariata – tylko sprawdzić numer rachunku, albo z umową – albo na stronie operatora. Jak się nie zgadza – to łapiesz za fakturę (najlepiej razem z kopertą, bo na nich czasem są też ważne dane) i spacerek do najbliższego salonu. Wzajemna informacja to najlepszy sposób na hakerów. Jak się jeden natnie, a trzech już nie, bo wiedziało wcześniej to jaki sens robić takie numery? Trochę uważać na szczegóły i jest szansa, że nie będziesz musiał ponownie płacić. Ale jak się komuś nie chce sprawdzić adresu, ani innych szczegółów – to sam sobie jest winny.

    • Podejrzewam, że numer konta na tych lipnych fakturach jest również lipny. Przestępcom nie zależy na tym abyś im zapłacił za imitację faktury, tylko abyś otworzył załącznik. Załącznik sam w sobie zazwyczaj nie zawiera szkodliwego kodu (aby przechodzić weryfikację kolejnych mailowych antywirusów) zawiera jednak downloadera, który złośliwe oprogramowanie pobierze przy pierwszym uruchomieniu.

  • A co jesli ktoś wyśle na twoj adres podrobioną fakture z play-a z nr konta oszusta, pewnie zaplacilbys takze moze lepiej jak bedziesz logowal sie do play24 i tam masz prawdziwa fakture.

  • A co oni poradzą jak stoi parszywy serw za granicą? Za pewną granicą niedaleko jest całe skupisko przestępczości internetowej.

  • Możesz umówić się z Play na faktury papierowe a i tak dostaniesz maila z fałszywą fakturą – to nie Play je wysyła i to nie z danych osobowych Play oszuści wzięli wasze adresy e-mail.

 5. Ja tam jestem zadowolona z e-faktury. Czasem jak mi się dużo @ nazbiera po fakturze od Play to wpisuje w okno szukania „awizo” i przynajmniej wiem, że to faktura z Play. Maila z takiego adresu „[email protected]” nawet bym nie zaszczyciła spojrzeniem :)

  • (…) Maila z takiego adresu „[email protected]” nawet bym nie zaszczyciła spojrzeniem :) (…)
   Lipne faktury z niebezpiecznymi załącznikami to obecnie proza życia w sieci. Ja co dzień dostaje 3, 4 takie maile (wszystkie po angielsku):
   1) zablokowali mi konto bankowe – szczegóły w załączniku,
   2) kupiłem coś, ale sprzedawca nie otrzymał zapłaty – patrz załącznik,
   3) firma przesyła mi dane osobowe pracowników, o które prosiłem – patrz załącznik,
   4) kurier będzie jutro z zamówioną przesyłką – patrz załącznik,
   5) chcą mi wystawić fakturę, muszę potwierdzić dane zgodne z załącznikiem.

 6. Zmora naszych czasów, jednym kliknięciem załatwić wszystko od pobrania maila po zapłacenie „rachunku”, a gdzie myślenie?
  KLIENT w tym przypadku Play: zna swój numer klienta, jak potrafi czytać ze zrozumieniem to wyłowi że „masz nową NIEODPŁATNĄ fakturę..” to fake(1), jak otrzymywał faktury mailem wcześniej to wie z jakiego adresu przychodziły – inny mail to fake(2).
  Szybko i wygodnie komórką to ułatwienie dla myślących, jak ktoś klika i nie myśli to nie jest wprowadzony w błąd tylko jest ….
  Na koniec:
  – nie otwiera się ZAŁĄCZNIKÓW z maili od nieznanych nadawców,
  – ściągnięcie sobie wirusa na życzenie to jak z wkładaniem (wiecie czego, gdzie, bez zabezpieczenia)
  – płaci się z konta bankowego przez samodzielne logowanie
  – myśli się wcześniej, podkreślam MYŚLI SIĘ.

 7. Od dwóch miesięcy jestem klientem play. Tuż przed terminem otrzymania pierwszej oczekiwanej faktury z play dostałam maila z fałszywą fakturą. Zastanowił mnie nie mój nr klienta w tytule maila, więc zapytałam o tę fakturę w salonie play, bo nie wiedziałam, czy to pomyłka, czy nie.
  Taką fałszywą fakturę otrzymałam niecały miesiąc po przejściu do play. Nigdy wcześniej korzystając z usług innych operatorów nie miałam tego problemu. Pierwsze co mi się nasunęło, to wyciek danych z play, chociaż w salonie twierdzono, że to niemożliwe.

  • Czy możliwy jest wyciek danych, czy nie to się wypowiadać nie będę, bo nie wiem. Jednakże fakt, że otrzymałaś fałszywą fakturę po przejściu do play to czysty przypadek. Już trzykrotnie dostałam takiego maila na firmowego maila, a komórki firmowe mamy w plusie. Prywatnie jestem w play od paru lat i ani razu nie dostałam fałszywej faktury. Możliwe, że fałszywe maile są wysyłane pod losowo wygenerowane adresy.

 8. I otworzyłem tego maila, skąd mieli mój adres w połaczeniu z operatorem i terminem płatności?
  Co będzie dalej?

 9. @Anka, @Marek. Maile rozsyłane były do tak dużej ilości skrzynek, nie tylko dla klientów w Play (aczkolwiek wskazywana przez Ankę zbieżność – conajmniej dziwna), że wpasowanie się w czyjś konkretnie termin płatności to raczej zwykły przypadek. Ja osobiście będąc w tej sieci nie otrzymałem takiego maila, ale wiem od znajomego że dostał coś takiego a w Play nie jest i nigdy nie był. Takie rzekome faktury przychodziły nie tylko jako fałszywki Play ale też „PGE Faktura”, gdzie mam potwierdzoną informację iż osoba ta przeszła do Play niewiele wcześniej przed otrzymaniem takiego maila (następny przypadek ?), więc wskazywanie zbieżności tych maili z rzekomym wyciekiem danych z P. zaczyna mieć jakieś potwierdzenie.
  Wracając do głównego wątku:
  – każdy klient w P. lub O, T, + zna swój numer kliencki (na pewno każdemu był wskazany przy zawieraniu umowy), każdy z operatorów ma swoją stronę internetową z logowaniami do systemu zarządzania swoim kontem (korzystałem z usług wszystkich operatorów – więc opieram się na sprawdzonych informacjach), jak też opisy na swoich stronach dotyczące bezpiecznego korzystania,
  – faktury są przekazywane na przypisaną skrzynkę mailową klienta w formie opisu (KTÓRY SIĘ CZYTA) oraz załącznika – wyłącznie PDF, nie żadne pliki skompresowane, archiwa bądź linki do stron pobrania sobie faktury. Dostarczenie faktury obliguje usługodawcę do dostarczenia jej w sposób jawny, każda „ściema” to fake,
  – zmiana maila z fakturą (inny opis, inny załącznik, inny adres) WŁĄCZA u nas MYŚLENIE,
  – jak klient nie ma pewności – nie klika dalej w ciemno, tylko udać się do najbliższego biura w celu wyjaśnienia, lub jeszcze lepiej kontaktuje się na infolinię – zawsze może byś wysłany nowy poprawny mail dla weryfikacji

  Czasami trzeba zwolnić, poczytać, POMYŚLEĆ i nie zachowywać się jak ryba którą każdy haczyk kusi.

 10. jest dobry sposób na to, żeby nie dać się w taki sposób oszukać:

  założyć konto, na które będą przychodzić tylko płatności (nie tylko z Play, ale wszystkie jakie posiadamy) i pozakładać filtr, który przepuszcza tylko adresy email z umów (a jeśli w umowie nie ma takiego adresu to łatwo się dowiedzieć jaki to będzie adres i dołożyć go do filtru)… wiele niebezpieczeństw tego typu zostaje wyeliminowanych, bo nigdy do nas nie trafi

 11. Ale głupoty wypisujecie. Jestem klientem PLAY od samego początku. Najpierw karty TESTOWO – TERAZ od dawna abonament. Nie mam jakoś problemów jeżeli chodzi o PLAY. Ten sam wirus był przesyłany pod szyldem i faktur za energię, przesyłek POCZTEX itp. Wirusy nie są tak groźne jak sądzicie – wystarczy włączyć myślenie i zabezpieczyć się jakimkolwiek antywirusem – byle nie MSE bo to ścierwo puszcza wszystko ;). Co do LINUXA to nie jest tak jak myślicie. MAC OSX też miał być bezpieczny. Pozdrowienia dla wszystkich. PS. Czy Poczta Polska i elektrownia ostrzegała przed fałszywkami. Doceńcie to że PLAY was tumanki ostrzega ;):):)

 12. @Marek. Odszyfrowanie jest prawie niemożliwe. Na 10 klientów udało mi się to tylko z 2. Jak nie masz danych wartych fortunę to nie warto zawracać sobie tym głowy. Format, nowy sysytem i z głowy. Pozdrawiam

  • Żaden dostawca jakaichkolwiek usług nie przesyła e-faktur załącznikami w formacie pliku wykonywalnego (exe) a już na pewno nie w postaci zarchiwizownej. Przed otwarciem czegokolwiek 'wpuście’ pod aktualny skaner antywirusowy. Lepsze to od famtowania komputera i utraty danych.

   • Skanowanie wszystkiego, co pobierasz (pliki, dokumenty i.t.p) z internetu PRZED otwarciem AKTUALNYM antywirusem to podstawa, jeśli nie chcesz czegoś „podłapać”. Dłużej to trwa, ale trudno. Coś za coś. Znacznie to utrudnia pobranie wirusa, choć i tak nie jest to niestety niemożliwe. Reinstalka systemu to robota na kilka dni (trzeba pobrać wszystkie aktualizacje) , a jeśli nie masz kopi plików – to masz przewalone.

 13. Dostałam fałszywą fakturę za niby nie zapłaconą energię, a Energa nie fatygowała się, by ostrzegać swoich klientów. Wirusy są groźne, choćby dlatego, że mogą wyczyścić wszystkie dane z naszych kompów i w dodatku hakerzy żądają za ich odzyskanie sporej zapłaty. Natomiast Play ostrzega swoich klientów i zbiera cięgi….. zamiast dziękuję. Ostrzegają także w różny sposób banki. Dlaczego nie potrafimy tego docenić i wzmóc swoją czujność. Co do danych osobowych….. zmieniłam pocztę z wp na gmail i nie otrzymuję śmieci mailowych od różnych osób i firm, którym adresu nie udostępniałam.

 14. Witam,

  Jestem byłą klientką i dostałam maila w którym przesyłacie mi fakturę korygującą i prosicie o podanie danych do przelewu. Jednakże nie posiadam już dostępu do Play24 i obecnie mieszkam za granicą więc zadzwonić też nie mogę. Proszę o podanie maila kontaktowego w celu przesłania danych.
  Pozdrawiam,

 15. A w Play drożej!
  po cichu podrożała oferta pakietu w Internet na kartę z 45 na 49 plnów oraz abonament internetowy bez urządzenia z 45 na 49,99 plnów.

 16. dostałem dzisiaj świeżą fakturę na darmowe konto pocztowe interii, wiec ajk widac spamu nie wylapuje. niestety niechcacy z rozpedu otworzylem , ale nie ma w nim zadnego zalacznika. czy samo otwarcie zalacznika inicjuje proces zainfekowania czy musze otworzyc zalacznik ktorego zapomnieli mi dolaaczyc ??

   • dzięki za uspokojenie, w porę się zreflektowałem i po otwarciu niczego nie klikałem, więc będę spał dziś spokojniej ;) A DLA PLAY-a DUŻY SZACUN ŻE NIE UDAJĄ, IŻ NIE MA PROBLEMU TYLKO DUŻYMI LITERAMI OSTRZEGAJĄ. może jeszcze jakby zrobic przy okazji tej akcji newsletter dla chetnych którzy chcieli by byc ostrzeżeni w przypadku zmiany sposobu ataku ??

 17. OK,OK!
  Za to, że ostrzegacie – dziękuję.:)
  Za ostrzeżenie – 6 – doskonale.:) Tym bardziej, że jest na głównej stronie.:))
  Pozdrawiam.:)
  AP the I-st.

 18. Dostałem to gunwo, niezła ściema, tak samo z PGE mają jazdy, ale w ich przypadku jak im screeny wysłałem to nie raczyli nawet odpowiedzieć, nie mówiąc już o jakiejś info na stronie! A tu od razu wszedłem i widzę, że to ściema! Właśnie miałem to Wam zgłosić, ale widzę, że już nie trzeba…

 19. Fajnie, że ci oszuści w jakiś sposób pozyskali dane osobowe, czytaj e-maile, klientów Play… Taka jest wasza polityka ochrony danych osobowych?

  • Ależ oczywiście, że nie – poczytaj komentarze to dowiesz się, że maila docierają do osób, które nigdy nie były klientami Play. Do żadnego „pozyskania danych osobowych klientów Play” nie doszło.

  • Oszuści pozyskali ale adresy mailowe i fałszywe faktury wysyłają losowo. 1 na 1000 odbiorców się złapie i to im wystarczy. Trzeba mniej chwalić się swoim e-mailem na różnych fejzbukach.

 20. Jak się odnaleźć w fakturach skoro z jednej strony podróbki z wirusami a z drugiej aplikacja Play24 wciąż przekłamuje mi faktury i ciągle na rożnych moich numerach mam fałszywe dane odnośnie płatności. Zrobiłem zgłoszenie ale nic to nie wnisło. Niestety.
  Zacznijcie więc od Play24

 21. Moje faktury są zawsze wystawiane 3 dnia miesiąca,a płace 6.Każdy inny dzień dostania takiej faktury to wirus.

 22. tutaj niby faktura do ściągnięcia fakturaPLAY.zip w srodku plik FakturaPlay.js z rozszerzenie .js java script wirus

 23. Witam. Niestety w ferworze pracy ściągnąłem ta fakturę (bo nie zgadzała mi się kwota i chciałem zobaczyć co było powodem takiej opłaty) i zaszyfrowałem sobie około 12gb danych na komputerze w pracy. Wydaje mi się, że przy pomocy programów hitmanpro oraz malwarebytes anti-malware pozbyłem się szkodliwego oprogramowania, niestety zakodowane pliki są dalej zakodowane. Próbowałem wszystkich narzędzi, które udostepnia kaspersky: noransom.kaspersky ale niestety nie pomogły. Niektóre dane są dla mnie ważne, dlatego będę w wolnych chwilach szukał deszyfratorów. W razie pytań bądź podpowiedzi proszę o kontakt.

  • Odzyskałem praktycznie wszystkie kluczowe pliki bez deszyfrowania zakodowanych przez cryptolockera. Wykorzystałem do tego narzędzie shadowexplorer. Gdyby, ktoś miał jakieś proszę o kontakt:)

    • Wysłałem Ci plik z informacjami, które zdobyłem. Mam nadzieję, że komuś się przyda bo to co robią Ci hakerzy zakrawa o pomstę do nieba. Ja na początku zacząłem tracić grunt pod nogami, ale na szczęście udało mi się stanąć na nogi. Powodzenia.

    • Poszukaj szczepionki na kaspersky.pl, a później po zastosowaniu szczepionki przeskanuj system programem malwarebytes, lub kaspersky antywirus (30 dni za darmo)

    • Niestety wiadomość jest zbyt długa i nie mogę jej tu zamieścić. Pod tym linkiem masz plik doc w którym napisałem, co i jak zrobić: https://www.sendspace.com/file/a0s5ud

     Wysłałem to też do PLAY. Dobrze by było, żeby zrobili z tego jako taki artykuł, który może pomóc zainfekowanym.

    • Dobry program antywirusowy albo takie aplikacje jak np malwarebytes anti malware, czy ComboFix (w trybie awaryinym). Z dekodowaniem danych sprawa trochę gorsza.

   • Jeżeli możesz, to poproszę o pomoc. Pół roku temu bezmyślnie wpuściłem cryptolockera do komputera…

 24. Może czegoś nie wiem , ale jestem ciekawy . W jaki sposób ktoś kto wysyła lewe faktury ,wchodzi w posiadanie mojego czy waszych adresów email ?

  • Kupuje lub wykrada bazę danych z adresami email. Skąd?
   Trudno powiedzieć – na pewno nie z PLAY, bo maile docierają także do osób, które nigdy nie były naszymi klientami.

 25. Byłem gotowy pomyśleć ,że to w PLAY są słabe zabezpieczenia bazy danych. Ja osobiście na forach nie przesiaduję . To wydaje się prosta sprawa ,aby tylko zbytnio się nie pośpieszyć . Tyle w tej lewiźnie się nie zgadza , że większość raczej skuma o co chodzi .

  Adres nadawcy , nr klienta , brak podpisu elektronicznego , złe kwoty i daty , termin płatności za dwa dni a wpisany 15 dni . Do tego spis ostatnich niby kwot za dwa mc wstecz , wystarczy sprawdzić u siebie . No i data rozliczenia mc u wszystkich może być inna . Brak fa w załączniku tylko (pobierz) .

 26. Dziś dostałem fakturę z PDF do pobrania ale na konto którego nie podaje nigdy w ważnych sprawach więc wiedziałem że spam… wpisałem w google a tu proszę… macie małe problemy ;)

 27. Wygląd tego emaila jest podejrzany, więc każdemu powinna zaświecić się czerwona lampka. No i kwota-niepodobna do niczego-moje prawdziwe opłaty są 4-krotnie niższe!

 28. Dzisiaj dostałem fałszywą fakturę z takiego emaila Play Poland ale wiadomo że nadawcę też można podrobić. Powinno Play stworzyć jakiś formularz gdzie zgłaszać takie przypadki i od razu na policję i namierzyć nadawców. Coraz więcej oszustów w necie, niestety.

 29. Maile są przesyłane z adresu [email protected] ale załącznikiem jest skompresowany folder o nazwie: F@ktura-Play-30-12-2016_PDF.rar
  Oczywiście zgadzają się tylko imię i nazwisko w treści. Stawki, rozliczenia są nieprawdziwe.
  Próba oszustwa. Proszę uważać.

  • „Najważniejsze to adres z którego wysyłane jest e-awizo. W Play jest to zawsze bezpieczna domena [email protected].”
   Ja też dostałem fałszywą e-fakturę z tego adresu, przecież piszecie że to bezpieczna domena, czyżby hakerzy przejęli wasze bezpieczne domeny ???

 30. Dlaczego nic nie można zrobić? Tam jest podany NUMER KONTA. Numer konta:
  „77 1140 2134 5555 0100 0487 7510
  Nazwa odbiorcy
  P4 Sp. z o.o., ul. Taśmowa 7, 02-677 Warszawa”
  Tak trudno ustalić, kto się pod tym podszywa???

 31. Nie jestem abonentem Play, a pare chwil temu dostałam właśnie taką samą przedziwna przesyłkę. Co ciekawe jest z adresu [email protected] czyli takiego, z którego – wg tekstu – korespondencja powinna być bezpieczna.. Play powinno być chyba żywotnie zainteresowane namierzeniem tych #@# bo to oczywiste (sądząc po załączniku *.rar) że nie chodzi o zwykłe oszustwa i wyłudzenie pieniędzy od nieuważnych osób.

 32. Ja również dostałem fakturę z bezpiecznego, zaufanego adresu” [email protected]. A w środku rar z hasłem, zapakowany w RAR. W ten sposób antywirus nie może sprawdzić co w środku.. Tylko kto wysyła zaszyfrowany plik i hasło do jego otwarcia w tym samym mailu. No ale i tak grono pewno otworzy.. A nie może PLAY wyłożyć trochę $$$ żeby zatrudnić dobrego hakera, żeby znalazł tych co wysyłają? Bo chyba nie liczymy na to że polska policja go znajdzie …..

  • A czy ktoś wie, czy po otwarciu pierwszego pliku rar komputer też zostanie zainfekowany jeśli nie otworzyłem drugiego „rara” i nie wpisałem hasła z załączonego pliku tekstowego?
   pozdrawiam

  • Sprawdź dokładnie w źródle wiadomości. Prawdopodobnie nagłówek wiadomości został spreparowany, to, że klient pocztowy pokazuje Ci adres [email protected] jako nadawcy jeszcze nie znaczy, że wiadomość przyszła własnie z tego adresu.

 33. Witam

  Czy załącznik po otwarciu infekuje urządzenia iOS (iPhone, iPad) lub MacOS? Czy jest to może złośliwe oprogramowanie działające jedynie pod Win?

 34. Witam
  Otrzymałem fakturę do opłacenia, na początku nie miałem żadnych podejrzeń gdyż fakturę otrzymałem od: [email protected] , jednak na fakturze widniał inny numer klienta, termin opłacenia faktury tez był inny niż zwykle a załącznik do pobrania wyglądał tak: F@ktura-Play-30-12-2016_PDF.rar , więc sprawdziłem źródło i … jednak od [email protected] , czyli OSZUŚCI !!!
  Ja w załącznik do pobrania nie klikałem ale tak dobrze podrobiona faktura , dla osób mniej uważnych może być problemem.
  Twój numer Klienta: 4877510 oczywiście proszę uważać na ten numer.
  Przesłałem to „cacko” w prześlij dalej na [email protected] , może się przyda.
  Dziękuje dla Play-a za ostrzeżenia o hakerskich fałszywkach, wzbudziło to moją czujność oraz uratowało przed kłopotami, nie mam zamiaru doszukiwać się skąd hakerzy mieli mego emaila .
  Brawo !!! jeszcze raz dziękuję.

 35. A co robić gdy ktoś otworzył te „fakturę”? Jak rozpoznać ze komputer jest zainfekowany? Antywirus nic nie wykrywa, żadne dane nie zostały zaszyfrowane, od tamtej pory nie wykonuje żadnych płatność itp na tym komputerze, co zrobić? Rozumiem ze usunięcie tych plików nie wystarczy, czy zostaje tylko wgranie nowego systemu?

 36. Play to powinien zrobić kampanie „Linux nie zwalnia z myślenia”. Ludzie gdzie tu widzicie wirusa? To jest fałszywa faktura, nie ważne masz Windows, Linux, Android, iOS czy dowolnie inny system, na każdym płacąc w innym miejscu niż powinieneś zrobisz to.

  Po drugie radzę wpisać w Google.pl :
  „Wirusy Linux”, „Wirusy Android” czy nawet lider jeśli chodzi o bezpieczeństwo iOS : „Wirusy iOS”. Można się zdziwić jak bardzo powtarzasz durnotę, a chciałeś wyjść na zaznajomionego z tematem i eksperta.

  Pozdrawiam, Informatyk z zawodu i zamiłowania

 37. Do tej pory e-mail marketing byl najłatwiejsza formą komunikacji bezpośredniej. Stąd jest tak podatny na SPAM i wyłudzenia – Szczególnie polecam raport DBMS sp zoo – ktory dotyczy SPAMU. Wg mnie Play powinien z użędu ścigać takie praktyki, bo brak reakcji mocno bije w jego wizerunek

 38. Wszystko co w naszej mocy to znaczy brak takich maili. Inne firmy z tym jakoś radzą. Jeżeli już to powinniście wysyłać maila do swoich klientów z ostrzeżenie co najmniej raz w miesiącu np: jako dodatek do Waszej faktury

 39. Pytanie jest czy aby adresy email nie wyciekly z Play!? Bo wyglada ze tak. bo wyglada ze maile sa wysylane np do uzytkownikow prepaidow (jak u mnie), a na inne maile z tego samego operatora poczty juz nie. Wiec cos tu mocno smierdzi wyciekiem danych.

 40. Dzisiaj też otrzymałem fakturę z PLAYa na 82zł tyle tylko że ja w Play nic nie mam. Zgłosiłem już do biura obsługi tą sprawę. Dane tej niby faktury: Numer faktury: F/30015967/10/17
  Data wystawienia: 31.10.2017
  Numer konta Klienta: 39012367

 41. przesyłamy fakturę, którą znajdziesz w załączniku. Poniżej prezentujemy jej podsumowanie.
  Numer faktury: F/30015967/10/17
  Data wystawienia: 31.10.2017
  Numer konta Klienta: 39012367

 42. Dzisiaj dostałem takiego emaila a już nawet nie mam numeru w Play pewnie sprzedali mój numer jakiemuś oszustowi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reszta wiadomości