PLAY uruchamia 5G w pierwszej polskiej metropolii – komunikat prasowy

Udostępnij

PLAY rozpoczyna współpracę z Miastem Gdynia w sieci operatora na obszarze aglomeracji trójmiejskiej, która pozwoli mieszkańcom lokalnej społeczności na korzystanie z zalet 5G, dzięki unikalnemu na skalę światową rozwiązaniu technologicznemu. Modernizując ponad 100 stacji bazowych, operator jako pierwszy udostępni rozwiązania 5G w warunkach rzeczywistych na tak szeroką skalę w Polsce.

Już dzisiaj ponad 47% populacji jest w zasięgu sieci PLAY pozwalającej na korzystanie z prędkości transmisji danych zbliżonej do rzeczywistych osiągów 5G. Jest to możliwe dzięki wcześniejszemu wdrożeniu przez operatora innowacyjnych rozwiązań technologicznych w swojej sieci, które przygotowały ją do uruchomienia technologii 5G.

Operator jako pierwszy przeprowadził rzeczywiste testy konsumenckie technologii 5G, jako pierwszy także wprowadził do swojej oferty smartfon 5G, a teraz jako pierwszy obejmie zasięgiem sieci 5G obszar aglomeracji trójmiejskiej, wprowadzając rozwiązanie technologiczne oparte na wykorzystywanych obecnie częstotliwościach. Wdrożenie projektu na skalę komercyjną uzależnione jest wyłącznie od dostępności kompatybilnych urządzeń i uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

„Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroka skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że PLAY ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że PLAY jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji”

– powiedział Jean Marc Harion, Prezes PLAY.

„Cieszymy się, że to właśnie Gdynia będzie jednym z pierwszych miast, którego mieszkańcy będą mogli doświadczyć korzyści, które niesie ze sobą 5G. Nasze miasto jest otwarte na inicjatywy w zakresie nowoczesnych technologii, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby współczesnego społeczeństwa. Wierzymy, że jest to szansa na to, by mieszkańcy Gdyni skorzystali z zalet sieci 5G. Dodatkowo ufamy, że przyczynimy się do rozwoju tej zaawansowanej technologii, która bezpośrednio wpłynie na budowę wzrostu gospodarczego w naszym kraju”

– powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia.

Uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów i instalacji innowacyjnego oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz. PLAY będzie dysponował najnowocześniejszymi routerami Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G. PLAY jest jednym z pierwszych operatorów na świecie, który wdrożył to rozwiązanie. To pozwoli wykorzystać możliwości sieci 5G przez lokalną społeczność w lokalizacjach ustalonych wspólnie z Miastem Gdynia, po raz pierwszy na tak szeroką skalę. Spodziewana w 2020 roku dystrybucja częstotliwości oraz dostosowanie poziomów pól elektromagnetycznych do standardów UE dodatkowo korzystnie wpłyną na dalszy dynamiczny rozwój sieci 5G i coraz bardziej pozytywne doświadczenia użytkowników.

„Wdrożona przez nas sieć 5G na obszarze aglomeracji trójmiejskiej jest innowacyjna nie tylko na skalę naszego kraju, ale także globalną. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy pierwszym operatorem, który pozwala lokalnej społeczności doświadczyć tej technologii na najnowocześniejszym sprzęcie. Bardzo liczymy na pierwsze opinie i wrażenia ze strony korzystających, by dalej konsekwentnie usprawniać naszą sieć”

– powiedział Michał Ziółkowski, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych w PLAY.

Budowa i rozwój nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie infrastruktury, w odpowiedzi na rosnące potrzeby klientów w zakresie dostępu do szybkiej i niezawodnej sieci, to jeden z głównych filarów strategii firmy PLAY ogłoszonej pod koniec 2018 roku.

Zobacz więcej

46 KOMENTARZE

 1. Złośliwi o ostatnim Mundialu w 4k mówili – Kolubia, Kazań, klęska, k..a!!!
  o 5G pewnie będzie Gremialnie Grillujemy Głowy Głupiej Gawiedzi
  ;)

 2. 5G bez pozwoleń radiowych, łączone z 4G to to nie 5G !!!

  Ma być samo 5G,na nowych pozwoleniach i bez łączenia wcześniejszych technologii typu 4G,bo za chwile będzie 6G czyli 2G,3G,4G i 5G

  • Działajcie. Jak będzie OK to do Was wrócę. Teraz póki co jestem u konkurencji bo u mnie nie macie nawet dobrego zasięgu GSM 900

 3. Popracujcie najpierw nad nadajnikami 4G bo tzw modernizacjach z 5 kresek zrobiły się 2 a prędkość czasem dobija do oszałamiających 0,5Mb/s – aż odliczam w kalendarzu dni do końca umowy….

  • Może tymczasowo dla testów potem na stałe dla klientów abonament i na Kartę zniesiecie te limity 100-200-300GB dajcie dla wszystkich klientów na technologii 4G/4G+ i 5G by było sprawiedliwie za opłatą 1TB/2TB ? Potem lejek do 2Mb/s jak macie tak wydajną sieć to proponuje takie rozwiązanie.

 4. No tak…podrasowane 4G … ktore działa jakby chciało a nie mogło. Więcej internetu Ukraincom dajcie to przynajmniej na nich zarobicie. Nie mam nic do oferty na kartę ale moj współlokator ma lepiej działający internet na kartę niż ja w taryfie biznes box pro…

    • Żadne profesjonalne badania nie wykazały wpływu sieci na zdrowie. Są odpowiednie normy, jest prawo, którego przestrzegamy.

     • A prace Xi-hai Li, np. „Millimeter wave treatment promotes chondrocyte proliferation by upregulating the expression of cyclin-dependent kinase 2 and cyclin A.”? Może dla niektórych mało profesjonalne, ale dowodzą właśnie wpływu ekspozycji PEM o częstotliwościach 30–40 GHz na ekspresję białek regulujących cykl komórkowy. Mówiąc po ludzku: potencjał kancerogenny.

      • Czekamy na profesjonalne badania, zatwierdzone przez WHO. Przypomnę tylko, że telefonia komórkowa działa na falach o częstotliwościach 0,5 MHz do 4 GHz, więc ponad 10x mniej niż w eksperymencie, który podesłałeś.

      • Dokument rządowy „Strategia 5G dla Polski” wyróżnia także pasma 32 i 42 GHz jako „obiecujące” ;)

 5. Dobre! Na razie nie da się jadąc samochodem czy pociągiem utrzymać w miarę normalnego zasięgu na dłużej niż 10 min także powodzenia…

 6. Czy to będzie opcja tylko dla nowych klientów czy będzie opcja wzięcia udziału w testach/migracji do nowej technologi np dla obecnych użytkowników Play NetBOX?

 7. Chyba nie rozumiesz za bardzo tej technologii. 5G można odpalić na „dowolnej” częstotliwości. Play póki co odpali 5G na paśmie, które ma.

 8. Oni sobie nie radzą nawet z 2 G są nie stabilni zrywa połączenia prawie w całym kraju zasieg bardzo słaby a nawet brak zasięgu

 9. Z Internetem „komórkowym” jako zastępnikiem kablowego do domu jest taki problem, że nie ma żadnej gwarancji prędkości. Zależy ona m.in. od aktualnego obciążenia danej stacji BTS. Gdybym miał chociaż gwarancję, że operator będzie monitorował wydajność swoich BTS i w razie czego reagował zwiększając backhaul to miałoby to sens, natomiast w tej chwili widać ile jest różnych komentarzy osób narzekających, że mają prędkości np. 0,5 Mb/s. Nie chodzi tu oczywiście tylko o Play, a dodatkowo dochodzi wiele innych aspektów wpływających na prędkość, ale mi chodzi o tę jedną, konkretną rzecz – tzn. monitorowanie jakości usługi i odpowiednie reagowanie, a takiego zapewnienia żaden operator nie daje.

  • Masz rację, ale są miejsca gdzie ta technologia jest szybka, albo działa tak dobrze, jak łącza kablowe lub klient po prostu płaci mniej. Są plusy dodatnie i plusy ujemne, jak to mawia klasyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reszta wiadomości