Play liderem rozwoju sieci stacjonarnej i mobilnej w Polsce 

Udostępnij

Rok 2022 był dla nas wyjątkowy pod względem inwestycji w rozwój sieci mobilnej i stacjonarnej. Nikt w Polsce nie buduje swojej infrastruktury w takiej skali, by zapewnić klientom najwyższą jakość usług i wolność wyboru.

W czerwcu świętowaliśmy osiągnięcie 10 tys. stacji bazowych w Polsce. Ale już w grudniu przekroczyliśmy liczbę 10 500. Naszą sieć budowaliśmy zarówno w dużych miastach, jak i w miejscowościach, w których do tej pory nie byliśmy obecni. Dzięki temu stale poprawialiśmy nie tylko zasięg, ale i jakość naszych usług, co potwierdził ranking SpeedTest.pl, w którym Play był na pierwszym miejscu pod względem szybkości internetu w grudniu 2022 roku.

Intensywna końcówka roku

W całym 2022 roku uruchomiliśmy ponad 800 nowych stacji bazowych. Ale ostatni kwartał, jak co roku, był najbardziej intensywnym okresem dla naszego Pionu Techniki – to właśnie w tym czasie uruchamiamy najwięcej nowych stacji bazowych. W samym grudniu przybyły 153 obiekty. Powstały m.in. w Krakowie, Namysłowie, Goleniowie, Puławach, Tarnowskich Górach, Radzyminie, Wrocławiu, Rudzie Śląskiej, Opolu czy Gdyni.

Rozwój sieci światłowodowej

Tylko w ubiegłym roku, dzięki inwestycjom w rozwój sieci stacjonarnej, wybudowaliśmy ponad 110 tysięcy nowych przyłączy FTTH. Sieć rozbudowaliśmy w Warszawie czy Aglomeracji Śląskiej, ale także znacznie poszerzaliśmy zasięg w pozostałych regionach i miastach – m.in. Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, a także w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy i Lublinie. Wszystkie nowe inwestycje realizowane są z wykorzystaniem nowoczesnej technologii XGS-PON, czyli standardu pozwalającego na symetryczną transmisję danych o przepustowości nawet 8 Gb/s.

Dzięki naszym inwestycjom powstanie ogólnopolska, otwarta sieć światłowodowa docierająca do ponad 6 milionów gospodarstw domowych w całym kraju. W jej skład wchodzić będą budowane nowe przyłącza światłowodowe, jak i obecna, docelowo zmodernizowana do FTTH sieć UPC Polska, docierająca dziś do ponad 3,7 milionów mieszkań. Dzięki niej już dziś klienci korzystać mogą z najszybszego ogólnopolskiego internetu domowego w Polsce według rankingu SpeedTest.pl w roku 2022.

Jako największy inwestor w branży telekomunikacyjnej, w 2022 roku przyśpieszyliśmy nasze działania, by zapewnić klientom jak najlepszą jakość usług i jak najszerszy dostęp do mobilnego i światłowodowego internetu oraz usług telewizyjnych. Nie tylko stale kontynuowaliśmy dynamiczny rozwój sieci mobilnej, przekraczając 10 500 stacji w całym kraju, ale także przyśpieszyliśmy rozwój sieci światłowodowej. Naszym celem jest zapewnienie ponad 6 milionom gospodarstw domowych w Polsce wolności wyboru w dostępie do światłowodowego internetu i usług telewizyjnych. Realizacja największego sieciowego procesu inwestycyjnego w naszym kraju nie byłaby możliwa bez wytężonej pracy i zaangażowania naszego zespołu techniki, dzięki czemu możemy stale zmieniać polski rynek z korzyścią dla obywateli, społeczeństwa i polskiej gospodarki.

podkreśla Michał Ziółkowski, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych Play.

Zobacz więcej

21 KOMENTARZE

 1. Czy wiadomo kiedy jest szansa na odpalenie stacji WAR1452?
  Od czasu likwidacji stacji przy Tesco zasięg w tym rejonie warszawskich Kabat jest „mocno problematyczny”…

 2. Wy tak na serio mówicie o modernizacji lub sieci nakładkowy dla UPC? Bo jeszcze w 2022 jak UPC borykała swoje sieci w blokach nowo wybudowanych to nie była chętna na ten standard. A tu zmiana polityki?

  • A zmiana polityki jest czymś niepotykanym przy zmianie właściciela? 😀 Wydaje mi się, że nie 😉

 3. Prosimy o interwencję w sprawie uruchomienia nadajnika: KRA 7012 A w Woli Radziszowskiej. Od początku grudnia nie ma żadnego zasięgu , nie można się nigdzie dodzwonić z żadnego pomieszczenia w domu. Tak źle jak w tej chwili jeszcze nie było. Jak na ten moment modernizacja sieci idzie ku gorszemu a nie ku lepszemu.
  Problem zgłaszany 1000 krotnie i nikt z Państwa w żaden sposób nie reaguje aby zapewnić nam godziwy dostęp do usług. W sąsiadującym obok Radziszowie sytuacja ta sama- nic nie słychać i rozłącza połączenia po kilka razy w przeciągu 10 min.

   • Wszystko rozumiem. Jednak płacąc wysokie rachunki za abonament liczymy choćby nawet na minimalną poprawę w dostępie do usług. A zasięg jak oscylował w granicy od 0 do 1 kreski tak oscyluje dalej. Konsultanci na infolinii nie umieją nam w żaden sposób pomóc,nawet nie potrafią określić kiedy w/w stacja zostanie uruchomiona.
    W przeciągu 10 km nie ma żadnego nadajnika, więc nawet roaming krajowy nas nie ratuje. Natomiast widok bezczynnie stojącego nadajnika jest przytłaczający …..

    • Stacja jest gotowa. Trwa procedura realizacji przyłącza energetycznego. Liczymy na szybkie powodzenie, ale to na razie wszystko, co możemy napisać.

     • Panie Krzysztofie, czy wiadomo cokolwiek kiedy nadajnik ID: KRA 7012 A zostanie uruchomiony? Jest na to jakakolwiek szansa? Wiadomo coś nt przybliżonego terminu uruchomienia?

        • Stacja jest wybudowana, trwa oczekiwanie na przyłącze energetyczne, uruchomienie stacji planowane jest jeszcze w 2023 r. Bardzo polecam rozmawiać z sąsiadami, aby przekonać ich do przychylnego spojrzenia na inwestycję i wszystkie korzyści, które za sobą niesie.

         • Dziękuję za informację, niestety nadajnik nadal nie działa, choć został postawiony w maju 2022 r. Czy nie da się tego w żaden sposób przyspieszyć, nie mamy kompetnie żadnego zasięgu, rozmawiamy przez telefon na zewnątrz… Czy przyłącz energetyczna jest aż tak odwlekana w czasie? Pozdrawiam.

          • Krzysztofie, czy jesteś w stanie sprawdzić czy drgnęło cokolwiek do przodu z nadajnikiem ID: KRA 7012A w Woli Radziszowskiej? Mieszkam całkiem niedaleko i wokół nadajnika głucha cisza od dłuższego czasu…. Walczcie żeby go uruchomić jak najszybciej, wiele osób na Was liczy że zasięg się poprawi, jedna wielka dziura zasięgowa w całej okolicy. Fajnie by było móc wreszcie porozmawiać spokojnie przez telefon z domu :) Pozdrawiam!

 4. Jest też liderem jeśli chodzi o wprowadzanie podwyżek cen.
  Komentarz pewnie nie przejdzie „moderacji” standardowo.

 5. Witam,
  czy stacja OLA3027 Dziuplina jest już uruchomiona? Ewentualnie kiedy bedzie ? Jestem oddalony jakis 800m od niej i praktycznie brak zasięgu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reszta wiadomości