„Połączeni” czyli słowo o tym, jak zmienia się infrastruktura telekomunikacyjna i polskie metropolie

Udostępnij

W Play obsługujemy ponad 11,8 tys. stacji bazowych telefonii komórkowej oraz wiele kilometrów sieci stacjonarnej. Analiza ruchu w sieci przynosi wiele ciekawych wniosków przydatnych zarówno operatorom, jak i włodarzom metropolii. O tym właśnie jest nasz raport „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12. największych polskich metropolii?”.

Warto wspomnieć, że infrastruktura Play wciąż rośnie, ponieważ zużycie danych i zapotrzebowanie na szybki internet zwiększa się skokowo. W sieci mobilnej Play potrzeby rosną z roku na rok o 25 proc. Więcej korzystacie też z łącza stacjonarnego – w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym wykorzystanie danych w ciągu ostatnich trzech lat wzrosło aż trzykrotnie do 319 GB miesięcznie!

Dążymy do tego, by nasza sieć nie tylko z powodzeniem obsługiwała obecny ruch, ale by była również gotowa na kolejne wzrosty. To, w jaki sposób korzystacie z naszych usług, jest ważną wskazówką w zakresie tego, jak i gdzie rozszerzać i wzmacniać zasięg sieci. Jednak dane telekomunikacyjne mogą też pomóc w projektowaniu miast lepiej dopasowanych do potrzeb i zwyczajów mieszkańców.

Nasi eksperci przeanalizowali zwyczaje mieszkańców 12. największych aglomeracji, gdzie dziś mieszka prawie 42 proc. Polek i Polaków. Efektem tego jest raport „Połączeni”, który pokazuje nie tylko to, jak żyjemy i pracujemy, ale jest też dobrym punktem odniesienia w dyskusji o tym, jak zmieniać aglomeracje.

Analiza powstała na podstawie zagregowanych i zanonimizowanych danych pochodzących z kart SIM oraz wykorzystania infrastruktury stacjonarnej Play. Co ważne – anonimizacja danych wyklucza zidentyfikowanie pojedynczego użytkownika.

Raport przynosi wiele ciekawych wniosków, które znajdziecie na play.pl/raport-miast

Ale to nie wszystko! Raportu możecie też „posłuchać” (a przynajmniej ciekawej rozmowy o głównych wnioskach z „Połączonych”) w podkaście Urbcast. W programie Marcina Wojciecha Żebrowskiego o naszej analizie opowiadają Michał Kowalski, dyrektor Biura Zarządzania Siecią w Play i Martin Stysiak, Ekspert ds. Polityki Publicznej w Play.

Na koniec jeszcze zapowiedź. W wakacje na blogu będziemy przybliżać wnioski z naszego raportu, pokazując bliżej, co dane telekomunikacje mówią o mieszkańcach Warszawy, Krakowa, Łodzi, Katowic, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina, Gdańska, Rzeszowa, Białegostoku i Lublina. Do przeczytania!

Zobacz więcej

Reszta wiadomości