Jak żyją, pracują i wypoczywają mieszkańcy Białegostoku i aglomeracji białostockiej

Udostępnij

Znany ze swojego malowniczego położenia, tętniący życiem kulturalnym Białystok, największe miasto Podlasia, w obliczu cyfrowej rewolucji oraz migracji ludzi do miast staje w obliczu nowych wyzwań, ale także możliwości. Najnowszy raport operatora telekomunikacyjnego Play „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 polskich metropolii” pokazuje, jak żyją, pracują oraz wypoczywają mieszkańcy największych polskich miast.

Mieszkańcy obwarzanka jadą do pracy w Białymstoku

Według ogłoszonych w grudniu 2023 r. wyników badania, przeprowadzonego przez Komisję Europejską, obywatele Białegostoku należą w UE do najbardziej zadowolonych z kierunku, w którym rozwija się ich miasto. Aż dziewięciu na dziesięciu ankietowanych pozytywnie oceniło je, jako miejsce do życia i wychowywania dzieci. Jednocześnie ponad 60 proc. ankietowanych uznało, że jakość życia w mieście się poprawia.

Na tak duży poziom  satysfakcji bycia mieszkańcem Białegostoku ma bez wątpienia fakt, że nie trzeba dojeżdżać długo i daleko do pracy (nawet z pobliskich miejscowości – Wasilkowa, Choroszczy, Supraśla, Juchnowca Kościelnego), a ruch rozkłada się równomiernie po wszystkich dzielnicach. Miejskie sypialnie to między innymi osiedla na Wysokim Stoczku, Wygodzie i Starosielcach. Wypełniają się m.in. Bojary, okolice Centrum i os. Mickiewicza. Ciekawy przypadek to Piaski – nocą nieco opuszczone, ale za dnia przyciągające mnóstwo ludzi z racji zlokalizowanych budynków wyższych uczelni oraz licznych placówek medycznych.

Cyfrowy rozwój Białegostoku

W raporcie przedstawiono także dane dot. aktualnego stanu rozwoju sieci komórkowej. Wskazują one zarówno na, rosnącą z roku na rok, potrzebę szybkiego przesyłania coraz większej ilości danych, jak i dalszego rozwoju infrastruktury. Przy okazji publikacji raportu, operator Play podzielił się danymi, z których wynika, że w ostatnich 3 latach liczba nadajników w okolicy Białegostoku wzrosła o 12 i wynosi obecne 70 (dane na marzec 2024 r.). Oferując jak najlepszy zasięg i szybki transfer danych, Play zapewnia optymalne warunki do dalszego rozwoju aglomeracji białostockiej oraz gmin przylegających bezpośrednio do obszaru miasta.

Raport Play

Opisane w Raporcie miasta można nazwać sercem albo – jak kto woli – silnikiem polskiej gospodarki. Metropolie te to także centra kultury, rozrywki i życia rodzinnego. Łącznie mieszka w nich prawie 16 mln osób – 42 proc. wszystkich Polek i Polaków. Dla młodych mieszkańców miasta w ofercie mają prężne ośrodki akademickie i obietnicę przyszłych karier. Dla nieco starszych – perspektywę zatrudnienia, lepszych zarobków i dobrej opieki zdrowotnej. Aglomeracje tworzą złożone organizmy, na które składa się samo miasto (centrum) i gminy sąsiadujące bezpośrednio (przedmieścia) oraz w drugiej linii (obwarzanek). A wszystko to jest coraz lepiej skomunikowane ze sobą dzięki rosnącej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz połączeń kolei podmiejskich.

W przygotowanym przez Play raporcie „Połączeni”. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 największych polskich metropolii” przeanalizowano, jak żyją mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Katowic, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Szczecina razem z przyległymi do nich gminami tzw. „obwarzankowymi”. Gdzie tak naprawdę zaczynają się dziś i kończą polskie aglomeracje? Jak w nich żyjemy, pracujemy i odpoczywamy? Jak wielu mieszkańców przemieszcza się codziennie, aby pracować w centrum, a żyć na obrzeżach?

Pełen raport dostępny jest tutaj LINK

Zobacz więcej

Reszta wiadomości