Znane przede wszystkim z potencjału sektora wydobywczo-przemysłowego, ale też coraz częściej z bogatego życia kulturalnego, tętniące życiem Katowice, w obliczu cyfrowej rewolucji oraz migracji ludzi do miast stają w obliczu nowych wyzwań, ale także możliwości. Najnowszy raport operatora telekomunikacyjnego Play „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 polskich metropolii” pokazuje, jak żyją, pracują oraz wypoczywają mieszkańcy największych polskich miast.
Mieszkańcy obwarzanka jadą do pracy w Katowicach
Katowice są znacząco odmienne od innych opisywanych w Raporcie miast. Uwagę zwraca przede wszystkim ogromna mobilność ludności. Z sąsiednich obszarów przybywa do Katowic prawie co trzeci „użytkownik” miasta, z jego obszaru zaś wyjeżdża do pracy co dziesiąty. Sąsiednie miasta (Siemianowice Śląskie, Ruda Śląska, Mysłowice, Sosnowiec, a nawet bardziej oddalona Dąbrowa Górnicza) są niemal tak istotne przy dojazdach i powrotach z pracy, jak lokalne dzielnice (Śródmieście, Piotrowice-Ochojec, Ligota, os. Paderewskiego).
Charakterystyczna dla Katowic, podobnie jak dla całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jest duża różnorodność terenów – osiedla willowe przemieszane są z zabytkową zabudową robotniczą (Nikiszowiec), osiedlami bloków rodem z PRL, zakładami przemysłowymi, terenami zielonymi (rezerwat Las Murckowski) i trasami szybkiego ruchu, a nawet specyficznymi poprzemysłowymi nieużytkami, zamienianymi na tereny spacerowe (hałda „Kostuchna”).
Aby dobrze zrozumieć potencjał i dynamikę tego miasta, warto pamiętać, że o ile oficjalnie mieszka w nim niecałe 300 tys. osób, to włącznie z sąsiednimi miastami aglomeracji – liczba mieszkańców wynosi ponad 2,1 mln ludzi.
Cyfrowy rozwój Katowic
W raporcie przedstawiono także dane dot. aktualnego stanu rozwoju sieci komórkowej. Wskazują one zarówno na, rosnącą z roku na rok, potrzebę szybkiego przesyłania coraz większej ilości danych, jak i dalszego rozwoju infrastruktury. Przy okazji publikacji raportu, operator Play podzielił się danymi, z których wynika, że w ostatnich 3 latach liczba nadajników w okolicy Katowic wzrosła o 21 i wynosi obecne 144 [dane na marzec 2024]. Oferując jak najlepszy zasięg i szybki transfer danych, Play zapewnia optymalne warunki do dalszego rozwoju aglomeracji oraz gmin przylegających.
Raport Play
Opisane w Raporcie miasta można nazwać sercem, albo – jak kto woli – silnikiem polskiej gospodarki. Metropolie te to także centra kultury, rozrywki i życia rodzinnego. Łącznie mieszka w nich prawie 16 mln osób – 42 proc. wszystkich Polek i Polaków. Dla młodych mieszkańców miasta w ofercie mają prężne ośrodki akademickie i obietnicę przyszłych karier. Dla nieco starszych – perspektywę zatrudnienia, lepszych zarobków i dobrej opieki zdrowotnej. Aglomeracje tworzą złożone organizmy, na które składa się samo miasto (centrum) i gminy sąsiadujące bezpośrednio (przedmieścia) oraz w drugiej linii (obwarzanek). A wszystko to jest coraz lepiej skomunikowane ze sobą dzięki rosnącej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz połączeń kolei podmiejskich.
W przygotowanym przez Play raporcie „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 największych polskich metropolii” przeanalizowano, jak żyją mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Katowic, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Szczecina razem z przyległymi do nich gminami tzw. „obwarzankowymi”. Gdzie tak naprawdę zaczynają się dziś i kończą polskie aglomeracje? Jak w nich żyjemy, pracujemy i odpoczywamy? Jak wielu mieszkańców przemieszcza się codziennie, aby pracować w centrum, a żyć na obrzeżach?
Pełen raport dostępny jest tutaj: LINK