Jak żyją, pracują i wypoczywają mieszkańcy Poznania i aglomeracji poznańskiej

Udostępnij

Jeden z najważniejszych ośrodków na gospodarczej mapie Polski, znany też ze swoich zabytków i dziedzictwa kulturowego Poznań, w obliczu cyfrowej rewolucji oraz migracji ludzi do miast staje w obliczu nowych wyzwań, ale także możliwości. Najnowszy raport operatora telekomunikacyjnego Play „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 polskich metropolii” pokazuje, jak żyją, pracują oraz wypoczywają mieszkańcy największych polskich miast.

Mieszkańcy obwarzanka jadą do pracy w Poznania

Kilka intensywnych inwestycji infrastrukturalnych, w tym przebudowa linii tramwajowych oraz ciągnący się remont Starego Rynku, ul. 27 Grudnia, ul. Kantaka oraz okolic pl. Wolności, nie zachęcały do wizyt w centrum miasta. Mieszkańcy Poznania i okolicznych miast musieli sobie z tym radzić.

Mimo to – jak wskazują przygotowane na potrzeby Raportu mapy i wykresy – czym innym jest jeżdżenie do centrum dla przyjemności, a czym innym z zawodowego obowiązku. Poznań pozostaje miastem silnie scentralizowanym i jego śródmiejskie kwartały codziennie wypełniają się ludźmi. W obrębie miasta najwięcej ruchu kieruje się z dzielnic uznawanych tradycyjnie za mieszkalne – Wildy, Ratajów, os. Św. Łazarz czy Jeżyc. Dwie ostatnie, ze względu na swoje centralne położenie, ściągają jednak do siebie także dużo ruchu z sąsiednich dzielnic.

Gminy z aglomeracji, które wysyłają najwięcej mieszkańców do pracy w centrum, to Kórnik, Komorniki i Swarzędz. Z kolei mieszkańcy Poznania – co nie jest dziwne – jeżdżą najczęściej do Tarnowa Podgórnego i Komorników. Obie te gminy korzystają z położenia przy głównych trasach przelotowych wschód-zachód. Przyciągnęły szereg inwestycji oraz tworzą miejsca pracy w branży produkcyjnej, magazynowej i logistycznej.

Cyfrowy rozwój Poznania

W raporcie przedstawiono także dane dot. aktualnego stanu rozwoju sieci komórkowej. Wskazują one zarówno na, rosnącą z roku na rok, potrzebę szybkiego przesyłania coraz większej ilości danych, jak i dalszego rozwoju infrastruktury. Przy okazji publikacji raportu, operator Play podzielił się danymi, z których wynika, że w ostatnich 3 latach liczba nadajników w okolicy Poznania wzrosła o 34 i wynosi obecne 232 [dane za marzec 2024]. Oferując jak najlepszy zasięg i szybki transfer danych, Play zapewnia optymalne warunki do dalszego rozwoju aglomeracji poznańskiej oraz gmin przylegających.

Raport Play

Opisane w Raporcie miasta można nazwać sercem, albo – jak kto woli – silnikiem polskiej gospodarki. Metropolie te to także centra kultury, rozrywki i życia rodzinnego. Łącznie mieszka w nich prawie 16 mln osób – 42 proc. wszystkich Polek i Polaków. Dla młodych mieszkańców miasta w ofercie mają prężne ośrodki akademickie i obietnicę przyszłych karier. Dla nieco starszych – perspektywę zatrudnienia, lepszych zarobków i dobrej opieki zdrowotnej. Aglomeracje tworzą złożone organizmy, na które składa się samo miasto (centrum) i gminy sąsiadujące bezpośrednio (przedmieścia) oraz w drugiej linii (obwarzanek). A wszystko to jest coraz lepiej skomunikowane ze sobą dzięki rosnącej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz połączeń kolei podmiejskich.

W przygotowanym przez Play raporcie „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 największych polskich metropolii” przeanalizowano, jak żyją mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Katowic, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Szczecina razem z przyległymi do nich gminami tzw. „obwarzankowymi”. Gdzie tak naprawdę zaczynają się dziś i kończą polskie aglomeracje? Jak w nich żyjemy, pracujemy i odpoczywamy? Jak wielu mieszkańców przemieszcza się codziennie, aby pracować w centrum, a żyć na obrzeżach?

Pełen raport dostępny jest tutaj: LINK

Zobacz więcej

Reszta wiadomości