Z racji swojego położenia bogaty w tradycje marynistyczne, tętniący życiem kulturalnym Szczecin, w obliczu cyfrowej rewolucji oraz migracji ludzi do miast staje w obliczu nowych wyzwań, ale także możliwości. Najnowszy raport operatora telekomunikacyjnego Play „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 polskich metropolii” pokazuje, jak żyją, pracują oraz wypoczywają mieszkańcy największych polskich miast.
Mieszkańcy obwarzanka jadą do pracy w Szczecinie
Aglomeracja szczecińska jest jedną z tych, w których mniejszy procent mieszkańców dociera do miasta z gmin obwarzankowych. A jeśli już, to chętnie w bliskie sąsiedztwo – do dzielnic bezpośrednio sąsiadujących z ich miejscem stałego zamieszkania. W Szczecinie miasto dzieli Odra – mieszkańcy Dobrej i Kołbaskowa najczęściej pracują w sąsiednich Gumieńcach lub Pomorzanach. Z kolei na prawym brzegu Odry ludzie z Goleniowa jadą do pracy na południe od jeziora Dąbie.
W przeciwnym kierunku mieszkańcy z miasta jadą w stronę Dobrej Szczecińskiej i Kołbaskowa, do biznesów korzystających niegdyś z obecności międzynarodowej drogi oraz obsługujących przejścia graniczne, a które wciąż mają siedziby w tych gminach. Magnesem są również – ze względu na obecność przemysłu – Police.
Do centrum miasta przyciągają nie tylko Politechnika Morska, główne urzędy, ale także port, stocznia, magazyny i nabrzeża. Z kolei wiele obiektów przemysłowych i handlowych zbudowano wzdłuż drogi numer 10. Aktualne inwestycje, związane z budową dróg i podwodnych tuneli, mogą w przyszłości zmienić te proporcje.
Cyfrowy rozwój Szczecina
W raporcie przedstawiono także dane dot. aktualnego stanu rozwoju sieci komórkowej. Wskazują one zarówno na, rosnącą z roku na rok, potrzebę szybkiego przesyłania coraz większej ilości danych, jak i dalszego rozwoju infrastruktury. Przy okazji publikacji raportu, operator Play podzielił się danymi, z których wynika, że w ostatnich 3 latach liczba nadajników w okolicy Szczecinie wzrosła o 20 i wynosi obecne 147 [dane za marzec 2024]. Oferując jak najlepszy zasięg i szybki transfer danych, Play zapewnia optymalne warunki do dalszego rozwoju aglomeracji szczecińskiej oraz gmin przylegających.
Raport Play
Opisane w Raporcie miasta można nazwać sercem, albo – jak kto woli – silnikiem polskiej gospodarki. Metropolie te to także centra kultury, rozrywki i życia rodzinnego. Łącznie mieszka w nich prawie 16 mln osób – 42 proc. wszystkich Polek i Polaków. Dla młodych mieszkańców miasta w ofercie mają prężne ośrodki akademickie i obietnicę przyszłych karier. Dla nieco starszych – perspektywę zatrudnienia, lepszych zarobków i dobrej opieki zdrowotnej. Aglomeracje tworzą złożone organizmy, na które składa się samo miasto (centrum) i gminy sąsiadujące bezpośrednio (przedmieścia) oraz w drugiej linii (obwarzanek). A wszystko to jest coraz lepiej skomunikowane ze sobą dzięki rosnącej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz połączeń kolei podmiejskich.
W przygotowanym przez Play raporcie „Połączeni. Co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach 12 największych polskich metropolii” przeanalizowano, jak żyją mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Katowic, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Szczecina razem z przyległymi do nich gminami tzw. „obwarzankowymi”. Gdzie tak naprawdę zaczynają się dziś i kończą polskie aglomeracje? Jak w nich żyjemy, pracujemy i odpoczywamy? Jak wielu mieszkańców przemieszcza się codziennie, aby pracować w centrum, a żyć na obrzeżach?
Pełen raport dostępny jest tutaj: LINK