Gościom Play Weekend trafiają się całkiem ciekawe okazje :-) Jeden z nich – znany Wam Jahu (miłosnik i fan produktów firmy Samsung) otrzymał niebywałą możliwość przetestowania, jako pierwsza osoba w Polsce telefonu Samsung Galaxy Beam, czyli jednego z nielicznych urządzeń z wbudowanym projektorem. Jakie wrażenia? Przeczytajcie koniecznie! :-)
Wstęp
Miałem okazje przez ostatni tydzień testować najnowszy model Samsunga GT-I8530 Beam. Jest to pierwszy na świecie telefon z wbudowanym projektorem DLP. Myślę, że każdy jest ciekawy jak to cacuszko działa w rzeczywistości i czy może ono śmiało zastąpić tradycyjne rzutniki. Zacznę od tego, co producent daje nam w zestawie sprzedażowym. W przeciwieństwie do innych produktów Samsunga, zestaw jest całkiem pokaźny ? zobaczcie sami.
Razem z telefonem otrzymujemy:
– dwie baterie o pojemności 2000 mAh;
– ładowarkę sieciową;
– kabel usb, który służy do połączenia telefonu z komputerem, ale również, za jego pośrednictwem ładujemy telefon podłączając go do ładowarki;
– słuchawki douszne wraz z wymiennymi sylikonami dołączonymi do zestawu;
– ładowarkę zewnętrzną do drugiej baterii;
Obudowa
Patrząc na nowy smartfon Samsunga, od razu widzimy podobieństwo do innych tego typu z serii Galaxy. Nie można jednak powiedzieć, że Beam nie wyróżnia się. Samsung zastosował w nim podwójną kolorystykę: przedni i tylny panel jest w kolorze czarnym natomiast korpus jest koloru żółtego. Tylna klapka jest wykonana z gumo-podobnego materiału, dzięki czemu nie rysuje się ( tak jak np. w S3). Telefon leży bardzo dobrze w dłoni. Mnie osobiście ta kolorystyka i design przypadły do gustu. Wymiary telefonu: 124 x 64.2 x 12.5 mm, a jego waga to: 145 g
Na bokach telefonu, po lewej stronie (od góry) możemy zobaczyć standardowe złącze słuchawkowe typu minijack 3,5 mm, przycisk głośniej, ciszej oraz slot na karty sim, a po prawej stronie (od góry) przycisk włączania/wyłączania projektora, przycisk włączania/wyłączania telefonu oraz slot na karty microSD obsługujący do 32 GB.
W górnej części telefonu jest projektor, natomiast w dolnej jest złącze mini USB type A, służące do podłączenia PC/ ładowania baterii.
Wyświetlacz i aparat
W przypadku Beam?a wyświetlacz 4.0? jest wykonany w technologii TFT i posiada rozdzielczość 480×800 px. Zarówno odwzorowanie kolorów, jak i widoczność na słońcu, pozostawiają wiele do życzenia.
Beam posiada aparat o rozdzielczości 5 Mpx. Posiada on wiele trybów scenerii, możemy też doświetlić zdjęcia za pomocą diody LED, która znajduje z tyłu koło obiektywu ( może ona także po zainstalowaniu odpowiedniego programu służyć jako latarka ). Poniżej przykładowe zdjęcie zrobione Beam-em.
Beam-em można również kręcić filmy w rozdzielczości HD (1280 x 720). Pozwolę sobie nie umieścić filmu, ponieważ nie ma się czym chwalić L. Lepiej go używać do innych celów niż kręcenie filmów.
Oprogramowanie
Na pokładzie Beam?a znajdziemy Androida 2.3.6. Dziwi fakt, że nie dali mu nowszego ICS-a ( próba aktualizacji wykazała, że w tym momencie nie ma przygotowanej żadnej aktualizacji ). Beam nie należy do demonów prędkości, ale oprogramowanie chodzi płynnie bez żadnych przycięć. Wbudowana przeglądarka również działa płynnie i bez przycięć. Jak w większości Samsungów z Androidem, mamy kilka zainstalowanych aplikacji np. Polaris Office, Edytor Zdjęć, Social Hub, Game Hub, Music Hub, AllShare itp. Bez instalowania dodatkowych aplikacji możemy np. zrobić screenshot-a czyli zrzut ekranu. Dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1 Ghz daje sobie całkiem nieźle radę z tym telefonikiem, a 768 MB pamięci ram w zupełności wystarcza do codziennego korzystania z telefonu. Możemy także pisać sms-y korzystając z klawiatury Swype, która jest już zainstalowana przez Samsunga ( dziwi fakt, dlaczego Samsung w swoim flagowym modelu S3, tej podstawowej, przynajmniej dla mnie, funkcjonalności nie zainstalował).
Funkcja Projektora
To główna i podstawowa funkcja tego telefonu i muszę przyznać szczerze, że jestem pod ogromnym wrażeniem możliwości tego małego urządzenia. Na jednej baterii jest w stanie wytrzymać ponad 3 godziny pracy, jako projektor ( w zestawie dostajemy dwie). Gdy trzymamy telefon zgodnie z zaleceniami producenta, czyli 40 cm/1m/2m od ściany, otrzymujemy obraz o przekątnej odpowiednio 10?/25?/50?. To naprawdę działa !!! Na początku nie wierzyłem, ale obraz z projektora jest rewelacyjny!
Dzięki wbudowanym funkcjom można np. używać go jako mikroskopu ,czyli uruchamiamy obraz z kamerki i projektor pokazuje to, co widzi kamerka w trybie rzeczywistym. Podczas prezentacji można również podłączyć telefon do zewnętrznego nagłośnienia poprzez złącze słuchawkowe i cieszyć się dobrą jakością dźwięku, jaką oferuje Samsung, na całej Sali, na której prowadzimy prezentację. Możemy także regulować ostrość obrazu, a także obrócić go o 180 stopni. Funkcja budzika pokazuje nam na ścianie dane, które ustawimy np. datę i godzinę, tak jak na zdjęciu poniżej ( zamiast tego wyświetlać możemy do wyboru: Godzinę i Pogodę, Pogodę i plan, Pogodę i wiadomości).
Projektora możemy również używać jako latarki. Dzięki odpowiedniemu programowi wbudowanemu w funkcje projektora, możemy świecić nim w czterech kolorach (białym, czerwonym, zielonym i niebieskim). Jest też jeszcze jeden bardzo przydatny programik wbudowany w funkcję projektora- nazywa się Quick Pad. Możemy sobie rysować i mazać do woli po ekranie, a nasze dzieło jest wyświetlane na bieżąco przez projektor. Dostępna jest też funkcja wskaźnika.
Jest też funkcja wyświetlania wybranej tapety. Myślę, że dla menagerów, którzy potrzebują mobilności, jest to idealny wybór. Możemy go wykorzystywać praktycznie tak jak normalny rzutnik z tym, że nie ma możliwości podłączenia go do komputera i wyświetlania ekranu w trybie rzeczywistym. Ale, dzięki aplikacjom takim jak Polaris Office, możemy śmiało wyświetlać pliki z Worda, Excela czy Power Pointa. Beam sprosta zadaniu J
Podsumowanie
Podsumowując mój test muszę stwierdzić, że Beam to naprawdę dobry telefon do przeglądania Internetu (posiada wbudowany modem HSPA do 14,4 Mb/s), czy prowadzenia wszelakiego rodzaju prezentacji ( bardzo rozbudowana funkcja projektora). Jednak wielkim minusem jest aparat i funkcja kręcenia filmów oraz wyświetlacz. Wiem, że nie można mieć wszystkiego, ale jest to jednak dla mnie bardzo ważne. Także mała ilość pamięci wbudowanej (8GB do wykorzystania 4 GB) jest dużym minusem, całe szczęście, że można ją rozszerzyć kartami microSD do 32 GB. Natomiast duży plus za obudowę ? wygląda solidnie i dobrze leży w dłoni. Wydaje mi się jednak, że nie jest to telefon dla przeciętnego Kowalskiego, ponieważ nie wykorzysta on funkcji projektora, a de facto jest to największy atut tego telefonu.
Na koniec korzystając z okazji chciałem jeszcze raz podziękować wszystkim organizatorom Play Weekendu za miłe przyjęcie ? było naprawdę MEGA !!! Trzymajcie Kochani tak dalej, robicie bardzo dobrą i ważną robotę !!!
jahu