5G w Play szybkie jak światłowód!

Udostępnij

Klienci Play mogą już korzystać z sieci 5G na nowych częstotliwościach 3500-3600 MHz. Operator uzyskał właśnie pierwsze pozwolenia radiowe na użytkowanie pasma C od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowe zasoby pozwolą znacznie zwiększyć pojemność oraz prędkość sieci nowej generacji do 1 Gb/s. Różnicę odczują użytkownicy indywidualni i biznesowi, zarówno w dużych, jak i mniejszych ośrodkach – na początek m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie i Warszawie. Dzięki 5G szybkiemu jak światłowód, cyfrowa komunikacja i rozrywka przyspieszą.

Play uruchomił 5G na nowych częstotliwościach na 215 stacjach bazowych. Lista lokalizacji obejmuje zarówno nadajniki w miastach takich jak m.in. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Warszawa i Łódź, ale też w mniejszych miejscowościach, np. we Władysławowie czy Rykach. Operator zamierza sukcesywnie rozszerzać dostępność sieci nowej generacji wraz z pozyskiwaniem kolejnych pozwoleń. Dzięki temu jeszcze w pierwszym kwartale br. prawie 25% populacji Polski znajdzie się w zasięgu usług 5G z wykorzystaniem pasma C od Play – sieci szybkiej jak światłowód. Mapa zasięgu 5G dostępna jest na play.pl.

Play jako pierwszy operator na polskim rynku uruchomił sieć 5G już w grudniu 2019 roku, wykorzystując posiadane częstotliwości w pasmie 2100 MHz. W tym celu zastosował innowacyjne rozwiązanie dynamicznego współdzielenia częstotliwości (Dynamic Spectrum Sharing). Obecnie w zasięgu sieci 5G Play na zasobach częstotliwości pasma 2100 MHz jest ponad 58% populacji kraju.

Użytkownicy korzystający z 5G szybkiego jak światłowód odczują znaczący wzrost przepływności i prędkości do nawet 1 Gb/s. Oznacza to między innymi zauważalnie krótszy czas pobierania dużych plików, jeszcze mniejsze opóźnienia (ping), lepszą płynność korzystania z sieci czy zwiększenie szybkości nawet przy dużym obciążeniu stacji, np. podczas wydarzeń masowych.

Play był pierwszym operatorem w Polsce, który uruchomił 5G. Dziś, zgodnie z deklaracją, rozwijamy tę sieć dzięki częstotliwościom pasma C. Mamy najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną technologicznie infrastrukturę, której rozwój pozostaje naszym priorytetem. W ten sposób wypełniamy zobowiązanie w stosunku do klientów, oferując im dostęp do najwyższej jakości usług i wolność wyboru, dla której tak chętnie wybierają Play” – powiedział Jean Marc Harion, CEO Play.

Z ofert 5G klienci indywidualni i biznesowi mogą korzystać już od 2020 r. Użytkownicy, którzy w tym czasie podpisali umowę z Play na odpowiednie taryfy i mają urządzenia współpracujące z technologią 5G, już dziś mogą sprawdzić możliwości sieci na częstotliwościach 3500-3600 MHz.

Obecnie trwa promocja na smartfony 5G nawet 50% taniej, a poszukujący szybkiego internetu mobilnego mogą skorzystać z internetu 5G bez limitu prędkości i danych z routerem tańszym nawet o 1000 zł. Również klienci Play na Kartę mogą cieszyć się siecią 5G i zyskać extra pakiet 5000 GB przez rok. Internet 5G dostępny jest również w ofertach Play MIX i Virgin Mobile.

Play regularnie rozbudowuje swoją infrastrukturę. Tylko w ostatnim roku operator włączył kolejnych 1050 stacji bazowych w całej Polsce (ma ich już ponad 11,5 tys.), a prawie 250 tys. kolejnych gospodarstw domowych znalazło się w zasięgu internetu światłowodowego. Według danych UKE, w 2023 r. Play był siecią, do której najchętniej przenosili się użytkownicy komórkowi. W tym czasie do Play przeszło 125 tys. klientów.

Zobacz więcej

35 KOMENTARZE

  • Jak uważasz, że te ceny są wysokie to chyba już zapomniałeś jakie były przed wejściem Play na rynek ;)

 1. No to czekamy na to prawdziwe 5g we Wrocławiu.Śródmieście a pobieranie 5 mega ,wysylanie 8.I to nie jest o zgrozo najgorszy wynik

  • Prędkości zależą od częstotliwości i obciążenia stacji – na paśmie C będzie szybciej :)

 2. Dlaczego Play kłamie i mówi,że w Łodzi jest 5 g jak go nie ma? Pierwszym operatorem który uruchomił 5g na nowych częstotliwościach był Orange oraz T-mobile kolejne kłamstwo

  • Mówimy o 5G na dotychczas posiadanych częstotliwościach 2100 MHz, które uruchomiliśmy w grudniu 2019 roku, jako pierwsi w Polsce :)

 3. Super informacja, jeszcze pytanie kiedy w końcu zostanie uruchomiony Czat RCS na wszystkich urządzeniach ???

 4. Do tego całego 5G proponuję jeszcze uruchomić RCS dla WSZYSTKICH. Ludzie mają Motorole, Xiaomi, Realme, a wy lecicie w kulki.
  Ps. Ewentualną formułkę o czacie rcs i link do listy z samsungami proszę sobie darować.

 5. Na mapie zasięgu play nie ma informacji o paśmie C. Czy jest jakaś lista nadajników play która obsługuje nowy szybki internet 5G w Play?

 6. Krzysztof czy znamy klucz kolejności uruchomienia 5g w paśmie C nią tak dawno pytałem kiedy będzie włączony nadajnik w Grodzisku Wielkopolskim a dziś pytam już o 5 G w paśmie C a to dowodzi że Play szybko się zmienia na dobre

 7. Witam, czy jest jakiś plan uruchamiana BTSow z 5g pasmo C ? No chyba że to tajemnica . Najbardziej chodzi mi o lokalizacje w Malborku

 8. Krzysiu Sylwerski ale nie macie w planach likwidacji usługi zbieraj minuty w Play Fresh ? :P praaaaaaaawdddddddaaaaaaaaa ? :P

 9. Przydałoby się odświeżyć ofertę RODZINA w Play na kartę – cały czas jest tylko opcja z 15 GB Internetu, od długiego już czasu, a potrzeby się zmieniają. Przecież mogłaby być opcja zwiększenia za np. jakąś dopłatą. Już nie mówię o tym, że można by różnicować pakiety dla poszczególnych numerów wedle ich potrzeb, ale jeśli to już jakaś ekstrawagancja to chociaż nie będzie zwiększenie tego pakietu 15 GB na np. 30 GB czy coś w tym stylu.
  Oferta wydaje się jakby schowana pod dywanem i nieaktualizowana.

 10. Co z Siedlcami i okolicami?
  U siebie na wsi mam nowy nadajnik od roku.
  Czy jest szansa na szybkie odpalenie 5G?

 11. Mieszkam w Lublinie. Używam telefon galaxy s23. W tym momencie działa tylko lte. Wcześniej było 5g na telefonie teraz tylko lte. Czy galaxy s23 obsługuje wasze częstotliwości?

 12. Te 5 g to jest jakaś ściema marketingowa,kiedy zacznie działać w całej Polsce -a nie na paru bts ,za 5 lat to może zacznie działać jak trzeba gdzie jest mapa zasięgiem na bierząco z aktualizowana

  • Jeszcze w pierwszym kwartale br. prawie 25% populacji Polski znajdzie się w zasięgu usług 5G z wykorzystaniem pasma C.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reszta wiadomości