This is …. PLAY!

Wszyscy piszą felietony, to ja też spróbuję. Tak już urlopowo postanowiłem ustosunkować się do bieżących zmian na rynku.

Słowo „wojna” już dawno doklejono do naszego zachowania na rynku. Ostatnio pomarańczowy Wojtek zaczął nam wbijać nóż w plecy a w piątek DGP popełnił tekst wieszczący nasze rychłe wykrwawienia. Agresja, przemoc, krew…strasznie dramatycznie to z boku może wyglądać. Postanowiłem poruszyć pewne tematy głównie z uwagi na kilka ciekawych maili z prośbą o komentarz. To zrozumiałe, że ludzie tuż przed przejściem do PLAY zadają pytanie o wykrwawienie. Doskonale to rozumiem.

Skoro ta krew zalewa wszystkim oczy to postanowiłem wprowadzić Was nieco w klimat, krótkim fragmentem kultowego o dziwo już filmu ;-)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QkWS9PiXekE[/youtube]

Mam nadzieję, że większość z Was rozumie ten interesujący dialog. Oczywiście to tylko ironiczna przenośnia, ale coś w tym jest. Od samego początku nasze wejście na rynek miało charakter konfrontacyjny. Był otóż sobie idylliczny wręcz system trzech gigantów i nagle wszystko staneło na głowie. Już w tamtym czasie wielu świetnych analityków wróżyło nam rychły koniec. Pamiętam jednego z wielkiego niemieckiego banku, który teraz ponoć pracuje w wielkim francuskim telekomie. Mieliśmy jego zdaniem zbankrutować w ciągu 12 miesięcy. Nasze plany pozyskiwania nowych klientów wzbudzały uśmiech politowania i … dziś mamy 12% udziału w rynku.

No ale wracajmy do roku 2011. Powiem Wam, że ciągle z dużym zaskoczeniem słucham i czytam jak klienci opowiadają jakie to historie słyszą w salonach naszej konkurencji. Oczywiście mowa o wykrwawianiu – zacytuję; „proszę uważać bo oni pogorszą Panu ofertę… ten stan darmowy zaraz wyłączą.. wiem na 100%, że po wakacjach PLUS wyłączy im nadajniki” Mam zawsze tylko nadzieję, że klienci nie wierzą w te bzdury!

Analitycy piszą o kolosach, które rosną wokół samotnego PLAY. Doskonale ;-) Jak wiecie my sobie w roli mniejszego doskonale radzimy. Jak Leonidas pod Termoplami grał na nosie potężnej armii Kserksesa. Paradoksalnie po spodziewanych przez analityków zmianach na rynku zostanie tylko 4 graczy (PLAY i 3 gigantów), więc sytuacja mocno się uprości.

Nie chcemy blokować żadnych transakcji. Zależy nam tylko na sprawiedliwym podziale częstotliwości, ponieważ wbrew estymacjom i analizom nie mam zamiaru się wykrwawić, wręcz odwrotnie – ciągle mamy apetyt na wzrost i potrzebujemy częstotliwości dla rosnącej armii (znowu militarnie) klientów. Pan Prezes bardzo słusznie zauważył w innym tekście w DGP, że już wkrótce będzie na rynku dostęp do nowych częstotliwości i „jego” udział skurczy się do 20%. Dokładnie tak! Na to bardzo liczymy! A tak na marginesie nie wiem czy wiecie, że częstotliwości nie muszą być wcale drogie. Szybki rzut oka na historię:

PTC miał dostęp do pasma 1800 bezprzetargowo

Polkomtel otrzymał pasmo 1800 w dwóch decyzjach również bezprzetargowo (druga Licencja na cały kraj (poza 10 największych miast) kosztowała ich zaledwie 5 mPLN)

Centertel otrzymał bezprzetargowo zarówno

a.       1800 na 10 największych miast

b.      1800 na cały kraj

c.       900 MHz

Z dużą uwagą i szacunkiem czytam Wasze komentarze i czas ustosunkować się do kolejnego mitu, który o dziwo ciągle jest bardzo seksi dla analityków. Mówię o legendarnej asymetrii. Jak można nie zauważać prostej zależności, że nasza asymetria spadła o połowę a sytuacja finansowa firmy się znacznie poprawiła. Myślenie, że budujemy biznes plan jedynie w oparciu o asymetrię jest ślepym zaułkiem i warto z niego wyjść kochani. Asymetria skończy się a my jesteśmy na to już dawno przygotowani.

Czy powinniśmy bać się gigantów? Wszystkim fanom wydarzenia roku jakim ma być w ocenie analityków wspólna pomarańczowo-różowa sieć polecam lekturę doniesień o aktualnej sytuacji na Wyspach Brytyjskich. Tam chyba nie wygląda to zbyt różowo.

Wielkie alianse są modne i wzbudzają duże emocje, ale co z tego mają klienci? O mam jeden dobry przykład – Orange Warsaw Festiwal. Wprawdzie było tam mnóstwo problemów organizacyjnych i dźwięk był jakiś taki mało rockowy, ale śmiało można powiedzieć, że było to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku. Szczerze gratuluję!

Zdjęcie z profilu OWF na FB.

My w PLAY wydajemy pieniądze w inny sposób. Jak pokazują wyniki robimy to najbardziej efektywnie na rynku i nie zamierzamy tego zmieniać.

Niech Was nie zmylą nasze grzeczne reklamy. Jorgen to może nie do końca Leonidas (mówię o muskulaturze) ale dowodzi zabójczo skuteczną ekipą i żywcem nas nie wezmą ;-) Efialtes? Jesteśmy gotowi!

Zaczynają się wakacje, sezon ogórkowy ale PLAY ma dla Was kilka ciekawych propozycji. Tydzień temu rewolucja BlackBerry a już za kilka dni kolejny super produkt;-)

Komentarze

 1. Mesiasz pisze:

  Super produkt, za super wielkie pieniądze. Panie Rzeczniku – w tym roku ponownie wakacje w USA ? Czy coś mniej cywilizowanego? :] Raportuj

 2. Marcin pisze:

  oooo :) znow sie szykuje cos ciekawego :)
  z Blackberry w Play korzystam od 19.06 i jestem przehappy :)))
  Czekam na kolejne nowosci :) i gratuluje pomyslu z BlackBerry w Playfresh :) Play po raz kolejny jako PIERWSZY pokazal, ze w prepaidzie da sie rowniez :) Raportuj

 3. @lolekanabolek pisze:

  "… a już za kilka dni kolejny super produkt;-)"

  wie może ktoś, czego możemy się spodziewać??? Raportuj

 4. RBuzz pisze:

  Dobrze napisane!:) Raportuj

 5. zadowolony pisze:

  a jak skomentyjesz pogłoski że solorz po tym pokretnym przejęciu plusa ma zamiar odciąć was od roamingu Raportuj

 6. cbool pisze:

  Mam nadzieję że play w końcu jako pierwszy wprowadzi iphone pod strzechy z normalnymi cenami. Liczę na was. Negocjujcie z apple Raportuj

 7. qwe pisze:

  Wasza najwieksz wtopa bylo to ze nie kupiliscie dwoch paczek na 900Mhz tylko jedna i teraz jest problem jak upchac GSM i UMTS na 25 kanalach podczas gdy Aero 2 sieje UMTS-em na 50 kanalach a jak PLUS zmieni wlasciciela to bedzie problem bo Zygmunt Solorz Zak bedzie mial dostep do szerokiego pasam czestotliwosci i zrobi co chce z UMTS-em szczegolnie na 900Mhz Raportuj

  • Przemo pisze:

   Aero2 też ma 25 kanałów lub jak kto woli 5 MHz. Różnica polega na tym, że Play wygospodarował od biedy GSM egzystujący z UMTS w proporcji ok. 1MHz dla GSM i 4MHz dla UMTS900 natomiast Aero2 zajmuje cale 5MHz. Raportuj

 8. Bart pisze:

  A propo zasięgu. Jakim cudem mogę korzystać z zasięgu Orange? Mam Fresha, dzwoniłem do BOKa i nie wiedzą nic. Nawet jak wybieram manualnie to mogę spokojnie wybrać Orange, Plus albo Play. Raportuj

  • Daniel pisze:

   ja u siebie nie mogę wybrać Orange ale sprawdzałem tylko na abonamencie na freshu nie :-) Raportuj

  • Jacek pisze:

   tylko Play i Plus Raportuj

  • Twarzoczaszka pisze:

   Albo błąd telefonu albo sieci albo Play zaczęło szukać drugiego operatora roamingowego (kiedyś były takie plotki). Raportuj

  • Jan pisze:

   Czary Panie, czary. Spytaj się P4Y2 – napisze ci, że nic o tym nie wie, a jak fakty wskazują inaczej, tym gorzej dla faktów :-). Ogólnie to ci wszyscy ludzie piszący o logowaniu się do Orange mają jakąś zbiorową halucynację najpewniej. Pojawiła się teoria, i jest ona zapewne prawdziwa, że Orange to taki pomocniczy partner roamingowy, który teraz został uaktywniony w okolicy, w której Play nie może świadczyć usług przez te różne zakłócenia przez "sianie" zagranicznych sieci. Może w przyszłości doczekamy się wyjaśniania.
   Ideałem, choć nierealnym, byłoby coś takiego
   – voice po Polkomtelu
   – data po sieci P4 (z uwolnionymi w pełni 900MHz) + Orange
   lub jakaś podobna kombinacja (najlepsze byłoby naturalnie "wszystko u wszystkich"), ale to puste gadanie i spekulacje na które szkoda czasu i miejsca. Raportuj

  • play4you1 pisze:

   tak, jest to możliwe. Mamy umowę z Orange.
   Raportuj

 9. Jamirosław pisze:

  Pjona za Jay Kaya! :D Raportuj

 10. D@niel pisze:

  "a już za kilka dni kolejny super produkt;-)"
  A może coś więcej w tym temacie… Raportuj

  • mmmmmmm pisze:

   w końcu nowe HTC :D :D :D :))) Raportuj

  • odchodzi4 pisze:

   stawiam na zmiany w POnk a na 100% jakis ruch w pakietach internetowych np w pf coś bedzie z netem zwiazane Raportuj

  • Jacek pisze:

   pewnie dadzą jakiś telefon nowy Raportuj

  • Jan pisze:

   Super produkt, to nie może być zmiana w POnK. Dla mnie to coś "nowego", czy raczej oficjalnie udostępnionego. Kandydat jest jeden – TelePlay, start i tak już spóżniony bo zaczęły się wakacje…
   No, chyba, ze poprawa terminów ważności w POnK, co skłoniłoby mnie do powrotu z Orange Free na Kartę… Raportuj

 11. jahu pisze:

  Czyżby POnK się szykował? Raportuj

 12. pakierhakierxd pisze:

  Oby zmiana w play online na kartę :D Raportuj

 13. krzysiek_kili pisze:

  Nie pozostaje nic innego jak na ten "super produkt" poczekać ;)
  Czyżby Apple przestało Was olewać i zostaniecie oficjalnym resellerem?
  Czyżby ktoś z ekipy poszedł po rozum do głowy i zmniejszył liczbę minut w abonamencie obniżając ceny telefonów?
  Czyby Play Online miał znowu przyspieszyć?
  Czyżby sponsoring jakiegoś wydarzenia sportowego (ew. jakiejś drużyny)? Raportuj

  • klient. pisze:

   cyt:. "Czyżby ktoś z ekipy poszedł po rozum do głowy i zmniejszył liczbę minut w abonamencie obniżając ceny telefonów?"
   Jak nie zobaczę to nie uwierzę, chyba, że cena telefonów będzie obniżona w najwyższych abonamentach o całe 49,99 zł ;). Raportuj

   • krzysiek_kili pisze:

    nie o to chodzi – zauważ, ile osób skarży się na to, że (powiedzmy) SGS II jest droższy niż w Orange i Plusie w podobnych abonamentach – takich klientów nie obchodzi, że w Play mają kilkaset minut więcej do wygadania niż u konkurencji… Raportuj

    • klient. pisze:

     Bo weź pod uwagę, ze spora część klientów – mając stan darmowy – nie jest w stanie w najdzikszych fantazjach wygadać kilkuset minut miesięcznie.
     Ja prywatnie znam tylko jedną osobę, która rozmawia przez tel. więcej niż godzinę miesięcznie (pomijam tu stan darmowy, wybrany numer itp.).
     Kiedy myślałem o przechodzeniu do Play były takie abonamenty Internetowe z tanimi telefonami. Obecnie już ich nie ma. Spóźniłem się na tamten abonament a jak poznałem ofertę all inclusive to podziękowałem – wybieram Fresha, telefon dokupię na raty.

     Aha – nie kwestionuje tego, że niektórzy gadają kilkaset minut miesięcznie i są zadowoleni z obecnych abonamentów. Niemniej wszyscy, których znam (a nie mówię tu o gimnazjalistach, tylko ludziach w wieku 30 – 60 lat) uważają, że telefony w Play są za drogie, a minut jest za dużo.
     Raportuj

     • nikt pisze:

      I co źle Ci. Weź w play-u fresh skoro dzwonisz niecałą godzinkę uruchom sobie raz / m-c pakiet za 10 zł 10/30 a jak nie będziesz wykorzystywał ze 2 dni przed końcem przedłuż drugim 5/10.
      I wyjdzie Ci 15 zł za 2 m-ce w tym ponad godzinę na miesiąc.
      A telefon na raty i tak jeszcze Ci zostanie kasy. Tak nie ma w innych sieciach. Raportuj

      • klient. pisze:

       Właśnie niemal dokładnie tak robię, z tym że pakiet złotówek starczy mi na 3 miesiące a i tak co miesiąc muszę doładować za 5 zł bo korzystam z pakietów internetowych.
       Nie jest mi źle, w zasadzie jest mi b. dobrze i 4 razy taniej niż miałem w Erze.

       Co nie zmienia faktu, że wg mnie powinien być abonament z mała ilością minut i tanimi telefonami. Po prostu nie wszyscy klienci, zwłaszcza ci po 50 pamiętają o włączeniu pakietów we Freshu, przedłożeniu pakietu złotówek itp. Są tez ludzie którzy chcieliby załatwić wszystko na raz (a nie kartę Sim u operatora, telefon w sklepie, a kontem zarządzać na bieżąco przez Play24).
       Raportuj

  • Jan pisze:

   Ostatnie jest nierealne. Generalnie, sponsorowanie drużyn sporotwych przez firmy świadczące tak powszechną usługę jak telefonia to głupota. Korzyść może być tylko z firmowania prawdziwej, europejskiej "firmy". Jasne, są te różne przebąkiwania o T-Mobile i Legii, ale to wpisuje się w ich profil – sponsor ekstraklasy, kto wie, czy nie coś poważniejszego z telewizją i "stacjonarnym" internetem (może kupią Netię) itd. Nie widzę tej drogi promocji w Play, prędzej jekieś durne "eventy", festiwale i takie tam, choć jak widać wystarcza im tania "wirtualna" obecność. Raportuj

 14. Paweł pisze:

  Wprowadzić produkt w którym obniżona zostanie ilość minut i cena abonamentu np do 20zl.!!
  Poprawić oferty dla przedłużających bo odejdą tak samo szybko jak przyszli!!!! Raportuj

 15. klient. pisze:

  Panie Marcinie.
  Od tego co można usłyszeć w salonach konkurencji i od "dobrze poinformowanych osób" to włos się jeży an głowie. Ale niestety Play w dużym stopniu odpowiada za ten stan.
  Traktujecie klientów jak ludzi ociężałych umysłowo. Z plakatów szczerzą do nas białe zęby modelki i opowiadają o najszybciej rozwijającej się sieci 4g.
  A gdybyście podali liczbę nadajników, termin umowy roamingowej z Plusem, obszary gdzie występuje handover?
  Oczywiście do większość klientów te informacje i tak by nie dotarły, ale wyobraźcie sobie, że za każdym razem gdy jakiś gimnazjalista lub ktoś z w3 pisze na jakimś forum, ze już zbankrutowaliście to ktoś z Playa by odpowiadał: "Nie chrzań umowa roamingowa z Plusem jest do… X". Do salonów też przychodzą rożni ludzie. Jakby konsultant w salonie konkurencji dwa razy usłyszał od swojego klienta coś merytorycznego o Playu też szybko by zaczął inaczej rozmawiać bo bałby się kompromitacji salonie pełnym ludzi.
  Niestety na razie sami ułatwiacie czarny pijar konkurencji swoją siecią tzw. "4g"
  Moja rada jest prosta – mniej uśmiechniętych dziewczyn na plakatach, mniej marketingowego bełkotu, więcej konkretów. Raportuj

 16. Muminosław pisze:

  Ale o czym właściwie jest ten tekst? Jestem klientem playa i na początku powstania tej sieci miałem podobne zdanie, że na ma szans na utrzymanie… Teraz nie zamieniłbym na żadną inną sieć, chociaż w mojej wiosce jest praktycznie zerowy zasięg play i muszę korzystać z plus, ale zboczyłem z tematu… Niech mi ktos wytłumaczy o czym jest ten tekst, bo moim zdaniem o niczym… Autor w nim się żali, czy co właściwie robi? Jak dla mnie to taka trochę sztuka dla sztuki o niczym. I niech mi ktoś wytłumaczy, jak to jest, że PLAY ma wszędzie tanio, a konkurencja do PLAY ma drogo… No nie potrafię tego pojąć dlaczego nie chcą tego zmienić… przecież tracą tylko klientów przez to… A jako nauczyciel, za tekst daję naciąganą dwóję, bo jak dla mnie ten tekst jest o niczym, z małym elementem żalu do PTC o bezprzetargowe otrzymanie pasma… Raportuj

 17. mmmmmmm pisze:

  HTC nadchodzi.. ten nowy super produkt to SENSATION :D Raportuj

 18. mk13 pisze:

  Czy planujecie odswierzenie PLAY Online na karte? Chodzily plotki ze przed wakacjami a tu ciagle czisza, a oferta lekko mowiac malo atrakcyjna! Raportuj

 19. Piotr pisze:

  Mogła by się pojawić jakaś nowa ciekawa promocja dla Play fresh :) Nie wiem tylko jaka :)

  A oprócz tego mogło by być te podsumowanie po połączeniu ile kasy kosztowało. Jako wiadomość bezpośrednia czyli żeby nie zapisywała się w sms-ach. Z możliwością wyłączenia dla tych co nie chcą podsumowania po połączeniu.
  TAK tylko pisze… :) Raportuj

 20. micus pisze:

  świetny tekst rzeczniku ;) tak trzymać Raportuj

 21. jahu pisze:

  Play Never Surrender. Dziś Play połączył mnie z inną osobą niż był nr wybrany. Raportuj

 22. Piotr pisze:

  MogBa by si pojawi jaka[ nowa ciekawa promocja dla Play fresh :) Nie wiem tylko jaka :) Raportuj

  • Cinek pisze:

   Pewnie ze słownikiem ortograficznym… Raportuj

   • Piotr pisze:

    ho ho proszę bardzo jaki ' "e"nteligent ' :D Dobrze, ja bym raczej powiedział, że błąd na stronie podczas dodawania komentarza. Ale Ty oczywiście wiesz lepiej… Raportuj

   • krzysiek_kili pisze:

    Zauważ, że "Piotr" ma problem raczej z ustawieniami klawiatury, a nie z ortografią ;) Raportuj

    • Piotr pisze:

     też nietrafione :) , po wpisaniu komentarza do okna został on ucięty do tego zdania które mamy wyżej. Niektóre litery zostały zastąpione znaczkami. Nie czekając wcisnąłem enter i tak oto rozwija się drzewo komentarzy do mojego wątku :D Raportuj

 23. Boguslaw pisze:

  Pani Marcinie, a może by tak szepnąć i zaproponować komuś decyzyjnemu obniżkę ceny HTC Desire? Raportuj

 24. Jan pisze:

  Tak sobie pomyślałem… To trochę nie fair odnosić się do Orange, czy zwłaszcza personalnie do swojego odpowiednika z pomarańczowej sieci, kiedy ten odpowiednik jest na wakacjach i za bardzo nie ma jak spuentować… Znaczy pewnie zostawił dość "evil minions" na straży, ale oficjalnie go nie ma. No, chyba, że się doczekamy wakacyjnego wpisu-odpowiedzi :-). Raportuj

 25. Gerard pisze:

  Morze jakieś info w sprawie roamingu krajowego z Orange? Na terenach wschodniej Polski, gdzie Play wyłączył stacje bts na e-gsm użytkownicy moga logować sie do Orange Raportuj

 26. Borys pisze:

  Leonidas? Grał na nosie? Proszę doczytać Herodota do końca. A niecierpliwym wyjaśnię: niestety nie przeżył bitwy. Nie żebym wam źle życzył, ale analogie historyczne proszę lepiej sobie dobierać :-) Raportuj

 27. RudyLis pisze:

  Szkoda jednak, że w Play nie ma kompleksowych usług takich jak mam w Orange i które w tej sieci mnie trzymają – poczta elektroniczna z powiadomieniami smsowymi /@orange.pl/, strona internetowa /orangespace.pl/ i numer, czyli 3 w 1. Gdyby w Play coś takiego zaistniało – natychmiast przechodzę! Raportuj

  • Łukasz pisze:

   Dwie niepotrzebne rzeczy.
   1. Poczta z sms? po co jak odpierasz swoja poczte w komorce i jestes na bierzaco z swoja skrzynka pocztowa:P Zalety: -ustawiasz powiadomienia w jakiej formie chcesz (ja przykladowo mam wlasnie w formie sms), -bezplatnie (internet masz za free), Wady:tylko i wylacznie ale jednak ograniczaja cie mozliwosci telefonu.
   2. Strona internetowa? Prawdopodobnie za roznice w kosztach po przeniesieniu numeru do play mialbys o wiele lepsza strone;) Raportuj

 28. cbool pisze:

  Mając od 3 lat telefon w play, nigdy nie nażekałem na jakość. Ostatnimi czasy się to zmienia.
  1. Od kilku dni mam problem połączyć się z numerami stacjonarnymi, czekam na połączenie, a cisza w słuchawce (zasięg play i plus)
  2. Od ponad miesiąca mam problem z połączeniami, przy próbie połączenia wyskakuje komunikat połączenie przerwane lub pi pi pi w słychawce (zasięg plus)
  3. Wczoraj Rzeszów, próba wybrania numeru ( sieć zajęta , sieć zajęta) zasięg play

  WTF? Raportuj

  • Antyfcb pisze:

   Ja też mam podobne problemy na zasiegu Plusa.Mieszkam w podkarpackim. Raportuj

  • Jazo pisze:

   W Jaśle (Podkarpackie) mam te same objawy od dłuższego czasu. Napisałem do bok w tej sprawie, opisałem problem, odpisano po miesiącu, tak po miesiącu że "nadajnik nadaje sygnał prawidłowo" i moja reklamacja uznana jest za niezasadną, pomimo że moje zgłoszenie nie było reklamacją. I wbrew temu co lansuje Marcin, rzeczywistość jest trochę inna, sieć "od środka" jest mało przyjazna, odpowiedzi bok są często nie związane z tematem i schematyczne, tak jakby nikt tego nie czytał, już nie mówiąc o czasie oczekiwania na odpowiedź.
   Wracając do wspomnianych przez kolegę problemów, Play chyba powinno zależeć żeby sieć działała prawidłowo, to jest chyba w Waszym interesie Panie Marcinie że to zgłaszamy…
   Pozdrawiam Raportuj

 29. POMOCY pisze:

  gdzie w polsce w ktorym salonie jest telefon MAXCOM MM450BB ????? niech ktos pomoze??? i niech podpowie jak go moge sobie zamowic Raportuj

 30. kuba pisze:

  czy aby za kilka dni będzie wyczekiwane HTC SENSATION w Play :D:D:D:D OBY!! Raportuj

 31. Dawid pisze:

  Co autor miał na myśli pisząc o "nie wyglądającej różowo" sytuacji na wyspach brytyjskich? Jakieś szczegóły? Raportuj

 32. rogmaniek pisze:

  Odnośnie DCS/GSM 1800MHz, Panie Marcinie czy P4 jeszcze myśli o odkupieniu tego pasma od wojska? Czy może słowa Prezesa, w jednym z wywiadów, były tylko takimi "pustymi", podobnie jak z zapowiadanym "projektem wieża"? Prezes mówił, że P4 chce i ma kasę na odkupienie 1800MHz, od wojska. A przecież to pasmo bardzo by się przydało, w "epoce stanu darmowego". Raportuj

 33. Naćpany Play'em pisze:

  Panie Play przydałoby się odświerzyć pakiety internetowe w Play Fresh.
  Opcja z lejkiem 32 kb/s powinna być już od 7 zł. W takim Plus na kartę jest lepiej, choć wiadomo, oferta głosowa nie powala. Nie stać mnie ładować min. 30 zł, by mieć taki internet z lejkiem, wolnym lejkiem, gdzie sesja się zawiesza.
  W POnk dali byście noce bez limitu w godzinach 24-9 z ograniczeniem prędkości do 2 Mb/s. Raportuj

 34. rogmaniek pisze:

  Ech, gdybyśmy mieli pasmo 1800MHz, to może 25 kanałów mogłoby być przeznaczone na porządnie zbudowane NodeB 900. A nie, jak jest obecnie, gdzie NodeB 900 mają prawie taki sam zasięg, jak stacje 3G pracujące w paśmie 2100MHz. Gdzie tu sens odpalania NodeB 900MHz, skoro jeszcze pracują "okrojone" (znawcy tematu wiedzą, co mam na myśli) BTS'y?! Raportuj

 35. klient. pisze:

  Ale dzisiaj cenzura na blogu – żaden mój post nie przeszedł moderacji, choć nie było w nich nic zdrożnego. Raportuj

 36. madhunt3r pisze:

  współpracę w zakresie roamingu krajowego pomiędzy P4 a PTK Centertel, w rejonie wschodniej Polski potwierdził dziś Jacek Niewęgłowski – wiceprezes P4. Jak podkreślił, nie jest to pierwszy przypadek takiej współpracy, zaś wykorzystanie roamingu krajowego w sieci Centertela jest realizowane w różnych miejscach od conajmniej roku. Będzie także rozwijane, w zależności od potrzeb. Tymczasem, klienci Play, zalogowani do Orange, na stacjach w Przemyślu – również skarżą się na kłopoty z dostępnością sieci. Komunikat głosowy operatora głosi, iż "usługi są w danym momencie niedostępne i system proponuje spróbowac później". Jak podkreśla nasz informator, zastosowanie taktyki roamingu krajowego z Orange, to dość ryzykowne przedsięwzięcie, a to dlatego, że różnica w jakości pokrycia terenów, o których mowa, pomiędzy Orange i Plusem jest dość znacząca. Na korzyść Plusa … tym razem

  Źródło: gsm.biz.pl Raportuj

 37. Jacek Jacku pisze:

  a ja znalazłem ciekawostkę. na stronie TP jest wpis:
  https://biuroprasowe.tp.pl/pr/187529/najtansze-na-

  a co z:
  https://www.play.pl/resources/pdf/Regulamin_Oferty

  nadal przecież nadal obowiązuje. Raportuj

 38. Michał pisze:

  Dokładnie potwierdzam to co napisał Marin na blogu. Kończą się umowy w T i wydzwaniają i opowiadają, że Play po 12 miesiącach zlikwiduje stan darmowy dla firm. Wyśmiałem kobietę na party line albowiem mam jakieś tam pojęcie o rynku teleko . Już wziąłem SGS II w Play , Kolejne 2 ACE – tylko czekam aż dojadą do salonu i wylatują kolejne abo z T-mobile. Kolejna porcja transferowana będzie w lutym przyszłego roku. Jak tak T będzie traktowało klientów, którzy są u nich od 10 lat to bida tam będzie a ja już do tego się przyczyniłem ;) i ciężej mi … w portfelu :) Raportuj

 39. Daniel pisze:

  Fajnie że czasem też współpracują z orange jeśli to jest prawda. Raportuj

 40. Hotelarz pisze:

  Jestem w Play. Nie narzekam na zasięg roamingowy Plus w 0$$a. Jakość rozmów jest pierwszej Klasy.

  Ci co narzekają na zasięg i jakość rozmów, pokupowali pewnie Samsungi, LG, HTC z Tajwańskiego-Chińskiego szrotu i szpanują, a że zasięgu nie łapią dobrze, i rozmowy są kiepskiej jakości, to lepiej zwalić winę na sieć Play, bo tak łatwiej?

  Przyjedzcie do mnie, na wieś i weźcie swoje sprzęty, ciekawe czy wy złapiecie, zasięg czy moja Nokia.

  Kocham sieć PLAY! Pozdrawiam Playowiczów! Raportuj

 41. qwerty pisze:

  Na sezon ogórkowy to pewnie tani roaming :) Raportuj

 42. patak pisze:

  Niedługo minie 4 rok mojej współpracy z siecią Play. Cały czas się łudzę, że w 600-tysięcznym mieście, jakim jest Wrocław, będę mógł wykonać bezproblemową rozmowę w domu. W odległości 1km mam 4 BTSy/NodeB, a bez przystawienia telefonu do okna, bądź wyjścia przed dom, o udanej rozmowie można zapomnieć. Najczęściej rozmówca mnie nie słyszy. Nokia 6220c, SE K800i, Motorola Milestone – żaden nie daje rady! Wszystkie telefony sprawne – wystarczy karta SIM Orange i nawet w piwnicy mogę korzystać. Dziś stojąc ok. 150m od NodeB miałem 50% siły sygnału. W odległości 1km kolejne dwie stacje. Play oszczędza na prądzie czy na czym?
  Jeżeli w ciągu roku, do końca umowy, nic się nie poprawi, zabieram numer. A za mną przynajmniej 3 osoby. Nie uśmiecha mi się zimą wychodzić przed dom. Mając do wyboru uciekający tani EDGE, a droższe HSPA, wybieram to drugie. Raportuj

  • Hotelarz pisze:

   Play zmniejsza sianie z nadajników wraz z wzrostem klientów na dany BTS/nodeB.
   Kiedyś 2 lata temu łapałem 3G na 2100 z 25 km ze Skierniewic, a teraz nic, ani U2100 ani U900. Raportuj

   • RudyLis pisze:

    To się nazywa "oddychanie nodeB". Spada zasięg wraz ze wzrostem liczby użytkowników. Niedługo klienci Playa stratują własną sieć, bo ta ma zbyt małe zasoby radiowe i tylu klientów nie da się obsłużyć, posiadając tak mało kanałów i mając marniutki szkielet. Raportuj

    • jahu pisze:

     Masz 100% rację. Jak nic nie zrobią z infrastrukturą to niebawem może powtórzyć się sytuacja z Podkarpacia. Raportuj

    • Łukasz pisze:

     Świeta racja. Ale to oni sa specami i mam nadzieje ze wiedza co robia… mam nadzieje ze nie szukaja w nadajnikach oszczednosci bo to mijaloby sie z celem:P Oczywiscie mozna sie bawic w mieszkaniu o powierzchni 30mkw w 40 osob, ale raczej to nie jest impreza na ktorej wiekszosc by chciala byc;P (taka mala przenosnia:) Raportuj

   • patak pisze:

    Ja około 2 lat temu łapałem Skierniewice w Strzybodze – 8 km. Nikt wtedy nie słyszał o U900, więc było to U2100. "Pomarańczowa część rodziny" patrzyła z zazdrością i dziwiła się "Tu?! 3G?!".
    Teraz się ze mnie śmieją, gdy w panice wybiegam przed dom, żeby odebrać telefon.
    Niestety, na ten czas minusy przerastają plusy. Szykuje się jakaś rewolucja w przyszłym roku? Nowe pasmo albo coś w tym stylu? Raportuj

    • Jacek pisze:

     Mam to samo kiedyś było lepiej , teraz w domku trzeba głowę do kona przystawiać , bo innej rady nie ma . Mnie tylko trzyma pakiet 30 za 10 i jestem w stanie przeżyć tą udrękę z tym zasięgiem . mam nadzieje że ten pakiet będzie jak najdłużej Raportuj

  • patak pisze:

   Teraz, żeby nie być gołosłownym.
   28.06.2011 godz. 16 – 51.141004,17.054204 (Wrocław/Karłowice), LAC 3032, CID 36216 – Wrocław, Żeromskiego, -87dBm EDGE. Na chodniku, nie w budynku! Stałem tam z dobrą minutę, żeby telefon się przełączył na najsilniejszą stację.
   Jak to się ma do tej super mapy zasięgu opartej na badaniach? Na niej zaznaczony jest UMTS nawet wewnątrz budynków… Raportuj

 43. Prowokator pisze:

  Nie zauwazylem, czy ktos juz na to zwrocil uwage ale porownywanie sie do Spartan nie do konca jest na miejscu ? W koncu co jak co mimo, ze walczyli jak na wojownikow przystalo to w koncu polegli… Raportuj

  • klient. pisze:

   Pod Termopilami poległo w zasadzie garstka wojowników. Miasta greckie finalnie odparły Persów.

   Jedyne z czym się zgadzam, to szkoda, ze musieli się powoływać na konkretnie ten film – ekranizacje komiksu mającego tyle wspólnego z historią co rzeźbienie ze struganiem wariata. Raportuj

 44. Janik pisze:

  Panie Gruszka daj Pan spokój !
  Wpierw postawcie na swoją sieć nadajników a dopiero pózniej róbcie zadymy z superproduktami !
  Gdzie są nadajniki wzdłuż wojewódzkiej 884 ? Orange przynajmniej ma CDMA, była Era w Dynowie i okolicach ma HSDPA a Play ? Spicie !
  A coraz bardziej się niecierpliwię, a jakiś mobilny internet muszę zamówić . Raportuj

 45. Antyfcb pisze:

  Co się dzieje, że nie mogę wprowadzić kodu spod nakrętki Fanty ?
  Ani przez sms-a ani przez stonę internetową.
  Po wpisaniu na stronie wyskoczył napis "Weryfikacja kodu zajmie jeszcze chwilę. Zajrzyj za minutę do Profilu, w zakładkę Dodane kody."
  Zaglądam za chwilę i nic, kodu nie dodało. Raportuj

  • RudyLis pisze:

   Może kolejna awaria. W Play to chyba norma – bez przerwy coś nie działa. I dodam tutaj, że nie jestem z w3, tylko odnotowuję smutne fakty. Raportuj

 46. Hotelarz pisze:

  @ jacwis11, oczywiście że chwalę sieć Play, bo jest co chwalić. Raportuj

 47. playfan pisze:

  Oferta Play jest lepsza od innych,ale panowie ZASIĘG !!!!! To jest podstawa,a to jest cieniutko w małych aglomeracjach . To jest tak jakbym dostał Ferrari ale benzyny nie ! I na co mi to Ferrari wtedy ? To tak jak w Play masa minut,darmowe w sieci a ja się nigdzie nie mogę dodzwonić bo zasięgu brak ! Raportuj

 48. DanielR pisze:

  przydaly by sie jakies darmówki jak w orange tak na dobry poczatek Raportuj

 49. jojo pisze:

  przydaly by sie jakies nowe promocje w play na wzór kodów z orange jak najbardziej :) Raportuj

  • krzysiek_kili pisze:

   Była mowa o tym, że "w Orange przez kody klienci czują to, co w Play Fresh jest standardem" ;) Raportuj

  • mPablo pisze:

   Ależ są! Takie 30 za 10 to jednak z najlepszych promocji dostępnych w Play Fresh (poza Nieograniczonymi połączeniami i SMSami, Programem doładowań oraz pakietami internetowymi rzecz jasna ;-) Raportuj

 50. Qper pisze:

  Pożyjemy zobaczymy ;)

  Mam nadzieje, że Play pozostanie konkurencyjnym operatorem. Raportuj

 51. Zenobi pisze:

  Na stronie kodów Fanty, a włąściwie Coca Coli ciągle jest napisane "trwają prace techniczne"… Aż nie wiem do kogo mieć pretensje, Play, czy CC. W każdym razie kodów użyć się nie da. Raportuj

 52. pakierhakierxd pisze:

  U mnie z zasięgiem nie jest źle :).Na podwórku max a w domu różnie od 1 do 5 kresek zależne od miejsca
  tylko że u mnie jest jakoś dom tak zbudowany,poza nie mam problemów z zasięgiem oczywiście w miastach bo jak wyjeżdżam na wieś to tam cieńko z zasięgiem żeby porozmawiać trzeba wyjśc na podwórko jest tam tylko zasięg plusa ale każdy inny operator też ma taki słaby bo zasięg idzie z bardzo daleka i do tego ta wieś jest blisko granicy więc czasem łapie zagraniczną sieć z tego powodu u siebie wyłączyłem transmisję danych w roamingu bo rozmowy/smsy jak coś nie aż tak dużo zjedzą ale to o wiele więcej.
  Powiem wam coś w t-mobile/orange mam jeszcze gorszy zasięg i tylko w 2g więc nie mogę narzekać..
  Za jakiś czas kupię sobie za 250-400zł repeter gsm i wtedy i w domu będzie ciągle max w 2g
  poza domem włączam i tak 2g/3g. Raportuj

 53. micus pisze:

  Witam. Kiedyś gdy byłem w Plusie, w dniu moich urodzin Plus wysyłał mi życzenia i nagradzał darmowym pakietem minut wewnątrz sieci. Czy Play mógłby także dopieszczać swoich klientów i pamiętać o ich urodzinach? Raportuj

 54. MVEeP pisze:

  Liczę, że Play utrzyma się i nadal będzie wyznaczał trendy w cenach i usługach, ale zdecydowanie muszę zgodzić się z osobami narzekającymi na zasięg (zwłaszcza GSM w Play). Posiadam telefon i w Orange i w Play i niestety w miejscu pracy (Gdańsk-Wrzeszcz) zasięg Play (GSM) jest fatalny, często zrywa połączenia, a jakość połączeń jest delikatnie mówiąc niezbyt dobra. Czekam z niecierpliwością na poprawę zasięgu i będę mógł w końcu myśleć o całkowitym przeniesieniu się do Play. Raportuj

 55. playfan pisze:

  Czyli co,że Play chodzi po sieci Orange ? Tak mam to rozumieć ? Czytałem że pisało kilka osób że mogą się zalogować do sieci Orange,ale myślałem że to przypadek jakiś ? Może ktoś to potwierdzić ,bo u mnie nie idzie się zalogować do sieci Orange . Raportuj

  • Hotelarz pisze:

   To działa tylko przy granicy z Ukrainą. U mnie w Białej Rawskiej nie loguje. Raportuj

  • RudyLis pisze:

   Tylko na ścianie wschodniej, tam gdzie wyłączyli swoje nadajniki, z powodu zakłócania ich sygnału przez sieci ukraińskie. Tam podobno działa roaming w orange. Raportuj

 56. kubs pisze:

  jakieś promocje na htc, szczególnie te starsze tj. desire przydałyby się!:) Raportuj

 57. odchodzi4 pisze:

  https://media2.pl/telekomunikacja/80446-play-walcz
  Jak zwykle Play jest uczciwy a wszyscy sie jego czepiają Raportuj

  • Maniek pisze:

   To samo zrobili moi znajomi i zmienili Plusa na Orange. Orange pokryło kary. Przejście się im opłaciło. I po co rozdzierać szatki?
   Jak odradzają P4 i szkalują konfabulanci z W3 to jest lepszy temat. Raportuj

 58. playfan pisze:

  No to dupa,a już się łudziłem .Orange w miarę u mnie chodzi i wreszcie by był jakiś zasięg .Play wcale nie ma u mnie zasięgu ,a Plus prawie to samo a na pomoc z BOK-u czekam prawie 2 miesiące. Raportuj

 59. playfan pisze:

  A abonamenty płacę 3,może ktoś wreszcie coś z tym zrobi !! Raportuj

 60. Michał pisze:

  PAnie MArcinie, cały dzień chodzę z pustą Fantą i nie mam jak użyć kodu (dla bliskiej osoby) bo strona rejestracji (ta, do której kieruje z play.pl) nie działa. Nie wiem, może da się zalogować na już istniejące konto, w każdym razie – proszę pogonić kogo trzeba :-). Raportuj

 61. pemose pisze:

  WIELKA NUDA NA BLOGU ! ZERO NOWOSCI ! Raportuj

 62. pemose pisze:

  gdzie te playowskie nowości ? Raportuj

 63. Janusz pisze:

  Akurat w konkursach Play to nic nowego. Albo w ogole dziś wyników nie podadzą a potem po prostu napiszą sorry,. albo podadzą późną nocą. Jakby problemem było ustalenie wg daty kto pierwszy przesłała 20 poprawny kto 19 i ogłoszenie tego. Raportuj

 64. arti pisze:

  To może jakiś dowcip na zabicie nudy…:p przychodzi skruszony facet do salonu Play i pyta… panie… gdzie jest zasieg…?? a konsultant na to …takie rzeczy tylko w Erze :D tzn t-mobile :p Raportuj

 65. Luksz pisze:

  Marcinie, kiedy wprowadzicie play24 na androida oraz wlaczycie usluge tele.play.pl ? Raportuj

 66. Tomek pisze:

  Kiedy będzie nokia C5 w play dostępna? Bo chce kupić Raportuj

 67. Poll pisze:

  Mój komentarz nie pojawił się mimo że minęło już dwa dni od jego napisania. Na ręcznym jedziecie? Raportuj

 68. micus pisze:

  Nie macie wrażenia w ciągu ostatnich kilku dni ktoś prowadzi czarny medialny PR wobec Play…? Raportuj

 69. jojo pisze:

  Mam inny pomysł. Może play mógłby zrobić w pf miesiąc rozmów do wszystkich za darmo. To by przyciagneło klientów.:-) Raportuj

 70. Max pisze:

  Ludzie nie przesadzajcie, chcecie promocje na to na tamto, darmowe minuty tu darmowe tam, telefony za 1zł, oni też muszą zarabiać.Okres kiedy dokładali do interesu żeby rozsławić firmę minął, teraz czas na zarabianie. Ceny i promocje mi odpowiadają, natomiast jakość usług już nie, najlepiej niech popracują nad tym. Widać to poczynając od jakości obsługi po jakość usług(połączenia, zasięg netu itd.) Raportuj

 71. FC. pisze:

  Czy moglibyśmy poprosić o informację z wyprzedzeniem, gdyby bonus MNP w PF miał zniknąć, albo zniknąć któryś z abonamentów 1 zł? Ociągam się z przeniesieniem jednego numeru, a ma wkrótce wejść ta opłata hurtowa za przeniesienie… Nie chciałbym się obudzić, kiedy już będzie po "ptokach". Raportuj

 72. mmmmmmm pisze:

  WOW! HTC sensation już w PLUSie..! :D a w PLAY nie ma! SZOK!!! Raportuj

 73. na poważnie wkurzony pisze:

  a tutaj ciągle i ciągle, przerwa techniczna https://www.cocacola.pl/play Raportuj

  • ano pisze:

   dzwoniłem do BOk, dostałęm tylko informacje… że wiedza, jest zgłoszone ale nie wiadomo jak długo jeszcze…
   Raportuj

  • Marcin Mordal pisze:

   Może to i lepiej, nie warto poświęcać czasu na promocje play i cocacoli. Już wyjaśniam dlaczego.
   Wczoraj poszedłem w Słupsku do salonu play z trzema wydrukowanymi kodami uprawniającymi do odbioru starterów.
   Pokazałem pracownikowi salonu karteczkę z kodami, po chwili namysłu stwierdził że nie może się zalogować do systemu a dodatkowo kończy już pracę a od 15 minut powinien być już jego zmiennik. Zrobiłem zakupy, po 40 minutach sytuacja wyglądała tak samo, błąd systemu i brak odpowiedniego pracownika.
   Poszedłem do drugiego salonu w Słupsku, miła pani poprosiła mnie do siebie i się zaczęło. Powiedziałem, że chcę odebrać startery z promocji Coca-Coli i pokazuję kartkę z wydrukowanymi kodami. Pierwsze groźne pytanie, skąd mam tą kartkę! dlaczego nie mam tego w formie sms.. No to grzecznie tłumacze, że kody otrzymałem w meilu i je wydrukowałem.
   Przepisywanie kodów do systemu trwało, żeby nie sklamać ok 10 minut. Widoczne niezadowolenie na twarzy pracownika nie schodziło przez ten czas.
   Po 10 minutach zostałem poproszony o zapłacenie 3zł! :) bo to specjalne startery..

   Panie Marcinie, pomysł na promocję naprawdę fajny tylko wykonanie (przynajmniej w Słupsku) fatalne.
   Mam jeszcze 8 kodów ale nie skorzystam już z tej promocji. Raportuj

 74. ReDi pisze:

  Ja właśnie przeszedłem do Play, ale jeśli chodzi o politykę firmy, to nie mogę wyjść z (negatywnego) podziwu- proces przeniesienia numeru (u mnie o były dwa procesy- podpisanie, odstąpienie i ponownie podpisanie)- droga przez mękę, kolejne zadziwienie- sieć inwestuje pieniądze w BTS'y a potem stoją sobie one odłogiem i nie są uruchamiane przez ponad miesiąc (dwukrotnie zgłaszałem to via www na moim koncie), a ja jestem zmuszony do korzystania z roamingowego łącza Plusa… Masakra Raportuj

 75. neno pisze:

  Przyznać się, kto z Was znał odp. na wszystkie pyt.? :> Raportuj

 76. gagarin pisze:

  Tak działa u mnie ten badziewny i znienawidzony internet z Playa… https://www.speedtest.net/android/63963073.png Raportuj

 77. realMaca pisze:

  a widzieliście this is play : . Raportuj

 78. Wykopowicz pisze:

  Ciekawe rzeczy piszą na wykopie part I . i part II Raportuj

 79. Wykopowicz pisze:

  . Raportuj

  • linuksik pisze:

   Szczerze powiedziawszy, prymitywizm językowy tak bije po oczach, że warto się zastanowić, kto "stworzył" ów tekst ? Jak sobie odpowiemy na to – chyba dość proste pytanie – to dalszej lektury się zwyczajnie odechciewa Raportuj

  • Dżej Dżej pisze:

   Szkoda, że nie napisało rozłączaniu przez konsultantów… Teraz mnie to nie dziwi. Dwa razy miałem sytuację – przedstawiam problem (skomplikowany), kończę mówić i bach – rozłączenie. Widać konsultant uznał, że mój przypadek wykracza poza jego zakres wiedzy i zamiast przełączyć do kogoś mądrzejszego (co zrobiłby profesjonalny BOK) uznał, że rozmowa będzie trwała dłużej niż te 3,5 minuty i sobie pogorszy średnią. No to w takim przypadku najlepiej bezczelnie się z klientem rozłączyć…
   Specjaliści dla indwy. i biz. to dopiero komedia… Nic dziwnego, że ich wiedza jest tak powierzchowna, jak muszą opanować tak dwa różne działy… Raportuj

 80. realMaca pisze:

  Stawiam piwo jak ktoś mi powie jak kupić tą ofertę https://www.play.pl/pl/promocja/dla-dokupujacych-o… bo u mnie występuje pętla Raportuj

 81. Anna pisze:

  Kiedy pojawi się znów w ofercie telefonów NOKIA C5-00 oraz NOKIAC5-03,ile można czekać?(czekam już 2m-ce) Raportuj

Dodaj komentarz

Przed napisaniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem korzystania z bloga jeśli Twój komentarz nie wyświetli się od razu, poczekaj cierpliwie na jego publikację.

Przypięte posty