5G READY w PLAY?

Udostępnij

Wiedziałem, że temat 5G READY wywoła żywiołową dyskusję, Wojtek jak rasowy PRowy cwaniak poczuł krew i bardzo dobrze. Dzieje się a my idziemy do przodu, rozwijamy super nowoczesną sieć i robimy swoje. Już w poniedziałek wieczorem pokazujemy wyniki za rok 2018 i zobaczycie jak nam idzie.

Ja trochę to rozumiem. Przez wiele lat niewiele robiliśmy z siecią bo mieliśmy inną strategię. Dziś mamy jedną z najbardziej zaawansowanych sieci w Europie. Ostatnio widziałem takie pytanie od eksperta czy to ważne, że mamy kilka systemów na maszcie… No ma drogi ekspercie, zasadnicze.

Oczywiście ciągle brakuje nam nadajników, ale jest ich już sporo powyżej 7000 i bardzo szybko zbliżamy się do „lidera LTE w Polsce”. Jeszcze kilka lat temu nikt sobie tego nie wyobrażał. Tak jak nikt nie wyobrażał sobie, że będziemy numerem jeden.

5G READY to nasz pomysł na komunikowanie całego pozytywnego procesu zmian w naszej sieci. Mogliśmy ja nazwać super szybka, super nowoczesna, ale uznaliśmy, że ta najbardziej nowoczesna cześć naszej sieci jest de facto już dziś gotowa na 5G. jako jedyni (sorki Wojtek) spełniamy wszystkie techniczne wymagania. I gdybyśmy tylko mieli dziś częstotliwości to te nadajniki z 5G READY po tygodniu zaczęłyby być 5G. Nie wiem co tutaj jest produktem czekoladopodobnym? To, że jesteśmy lepsi też w komunikacji? Kolejny korpo kompleks?

Napisałem to w kilku miejscach to nie jest sieć 5G tak jak Orange nie jest numerem jeden w Polsce, jednak nie przeszkadza to częstować tą czekoladą klientów.

Na koniec racjonalne pytanie technologiczne, na które Orange sprytnie nie odpowiada. Nasze 5G READY to MIMO 4×4, agregacja pasm, Modulacja  256 QAM, Synchronizacja fazy i cloud air. Obawiam się, że PLAY jako jedyny na rynku wykorzystuje te wszystkie elementy na swoich nadajnikach.

Wszystkich zainteresowanych, hejterów i cwaniaków zapraszam na wieczorny steram na temat 5G LTE.

a teraz zobaczcie jak mi działa 5G READY w PLAY:

https://youtu.be/xIL3ERg6Ubw

 

 

Zobacz więcej

62 KOMENTARZE

 1. Brzmi ciekawie. Oby tylko dotarło do malkontentów, którzy nadal są w pierwszych latach istnienia Play i opieraniu się na roamingu krajowym.

  • Roaming krajowy ratuje liczbe simow w PLAYu.
   U mnie w firmie nie da sie gadac bedac zalogowanym w play. Zamiast wprowadzac nowinki niech podzialaja lepiej z moca nadajnikow ;-)

   • Przedbórz, nadajnik postawiony na przełomie roku. Do dziś nie da się normalnie z niego korzystać. Gdyby nie zasieg Orange nie dało by się normalnie prowadzić rozmowy. Połączenia w sieci macierzystej albo wcale nie są zestawianie albo się zrywają. Poprawcie najpierw zasięg własny! Jakość a nie ilość!

 2. A które telefony są „półkę niżej” – nie spełniają któregoś z elementów wymienionych w filmie?

 3. „lidera LTE w Polsce”. To taki żart? Likwidacja stacji Play w Pobiedziskach w październiku 2018 spowodowała nieużywalność internetu LTE. LTE z W3 działa, ale oni przecież nie są liderami. To tak ad vocem waszego liderowania.

 4. przy 300mb/s czy przy 700mb/s potrzebna jest odpowiednia oferta z wieksza paczka danych obecnie sa 200GB czy 300GB przy takiej szybkosci zjem ta paczke danych w 4 dni Kiedy siec Play wprowadzi odpowiednia oferte z wysokim pakietem danych odpowiadajacym szybkoscia LTE+ lub 5G READY w kazdej ofercie czy za 60 zł tylko sim czy z urzadzeniem powina byc paczka danych 1 TB minimum wiem że zaraz bedzie ze sie czepiam ale przy obecnej ofercie play Internet paczki danych sa zbyt niskie a lejek zmniejszenie predkosci powinen byc za opłata min 10 zł za 5-6mb/s :):) kiedy oferta zostanie lekko zmodyfikowana ?

 5. niczym Podsiadło..
  „(..)atakuj, atakuj, mam to co dnia
  cyfrowych cwaniaków już za dobrze znam, dobrze znam
  dobrze znam, klawiatur pan, a jego broń to duży RAM(…)”

 6. Ach ta miłość Rzeczników ;p Idzie wiosna więc rozkwita :) Fajnie że poza korporacjami potraficie wspólnie usiąść przy stole i myślę ze „normalnie” porozmawiać. Każdy walczy o rynek jak może ;p Trzeba czymś przekonać klientów, jak nie czekoladą, to numerem jeden.

 7. Czyli jeżeli teraz na playowym 4G wyciągam 5Mb/s to po wdrożeniu playowego 5G wyciągnę wg słów rzecznika 15Mb/s? No zajebiście.

  • Ale oni nigdzie nie twierdzą, że wdrożyli 5G, tylko że są 5G Ready, czyli gotowi na 5G. Naucz się słuchać ze zrozumieniem.

   • W każdym razie nawet jak jest ,,5G READY” to i tak nic się nie polepszyło. Ciekawi mnie jak Play przygotowuje się do sieci 5G bez podłączonych światłowodów do stacji.

 8. „Jeżdżę Ferrari !”
  (prawie) *

  * Oznacza to iż w którymś momencie życia kupię sobie Ferrari, natomiast w tej chwili pojazd tej marki ujeżdżam na Xboxie One w grze Forza Motosport.
  Grafika, dźwięk, wibracje, efekty, realizm, pogoda – „Obawiam się, że Forza jako jedyna na rynku wykorzystuje te wszystkie elementy na mojej konsoli”

  Playu, naprawdę, marketing bierze u Was górę nad rozsądkiem w przerażający sposób. Naprawdę tego nie dostrzegacie ?
  P.S. Pamiętajcie że ludzie boją się sieci 5G więc w ten sposób odstraszacie sobie jakąś grupę bardziej „światłej” ;-) klienteli. No, chyba że taki macie plan.

 9. Pytanie techniczne. Czy Play do KAŻDEGO z tych 7000 nadajników 5G Ready ma poprowadzone światłowodowe łącze dosyłowe? Bez tego elementu (o którym nic nie jest wspomniane w powyższym artykule) to całe komórkowe 5G można sobie w buty wsadzić….

  • Bo to nie jest 5G tylko „ready” – takie coś (ready) było kiedyś na TV CRT, aby robić z ludzi idiotów ;)

   • Ja pytam serio. Sieć 5G przewiduje prędkość do 10 gigabitów na sekundę. W zasięgu takiego nadajnika „5G Ready” sa setki, czy tysiące urządzeń.

    To bez światłowodu nie ma prawa działać.

    Zapytam zatem ponownie, bez żadnej złośliwości, czy gotowość Play do 5G polega na gotowości samego nadajnika, czy gotowości całej infrastruktury, w tym oczywiście obowiazkowy światłowodowy dosył do każdego takiego 5g-ready-nadajnika?

    Czy ktoś może odpowiedzieć na to pytanie, czy to już wykracza poza poziom wiedzy jakim marketing dysponuje?

    • Play specjalizuje się w akcjach marketingowych i robieniu szumu wokół całej sprawy po czym temat zanika. Zanika bo realizacja wymaga jednak infrastruktury a nie tylko hałasu na telekonferencji. Tak samo było z LTE-Ultra o którym jakby już zapomnieli bo mają nową zabawkę technologiczna w postaci 5G. Miało byc super a tymczasem prędkości w tym Ultra ledwie osiągają wartość zwykłego pojedynczego LTE więc jaka z tego korzyśc ? Na dzisiaj użytkownikom wystarczyłaby gęsta sieć nadajników LTE 2600 z dobrym dosyłem ale Play nie dokończył nawet tego. Teraz uruchomią parę masztów z 5G, zabiorą i tak słaby dosył użytkownikom LTE i na tym sie ten szum technologiczny skończy.

     • Przy okazji: 5G to zupełnie inna technologia ze względu na wysokie pasmo i wysoką modulację, więc o zasięgu takim jak obecnie z oddalonego parę km masztu na LTE 1800 można zapomnieć. Nikt nie skorzysta z tej technologii jeżeli nie będzie miał przekaźnika w zasięgu kilkaset metrów, dalej to można tylko sobie pooglądać przez okno.

      • Po pierwsze modulacja ma być taka sama, bo w LTE wprowadzono QAM256, które miało być w 5G (w ogóle od kiedy zasięg zależy od modulacji??), po drugie częstotliwości będą co prawda wyższe niż dotychczas, ale też i niższe, bo 700 MHz (obecnie najniższe jest 800 MHz), po trzecie zwiększone będą normy promieniowania, po czwarte formowanie wiązki i Massive MIMO zwiększą mocno zasięg (do tego stopnia, że pasmo 3700 MHz będzie miało podobny zasięg co 1800 MHz), a po piąte po co obecnie do każdej stacji światłowód? Przecież zanim będzie 5G i zacznie się masowe korzystanie z niego to to są dłuuuugie lata. Są obecnie też opracowywane radiolinie 10 Gb/s, wiec nie wszędzie musi (i może) być światłowód.

 10. Oglądać tej brzydkiej facjaty nie mam zamiaru. A że play gra nie fair, to już wiadomo od dawna…
  Możecie mieć sieć 7G Ready, a ja od roku w orange i nie mam zamiaru wracać…

 11. Kiedy transmisja z konferencji? Właśnie przenoszę dwa numery z a2mobile do Play :) Po roku wróciłem bo plus zacofany technologicznie jest…

 12. No przynajmniej działają , mi w t- mobile internet domowy z 60 zrobił się na 3 mb ;p postęp jest a minęło tylko dwa lata ;D

  • A czy w takim razie Twój „bolid” zostanie dopuszczony w niedalekiej przyszłości (po pewnych łatwych i szybkich modyfikacjach) do wyścigu Grand Prix na torze Formuły 1? Nie? No to sorry, ale nie jest F1 Ready.

 13. Znowu manipulujecie faktami aby zmylić konsumentów tak jak kilka lat temu z 4G Ready, które przez kilka lat w waszej sieci sugerowało prawdziwe LTE. 5G Ready nie ma nic wspólnego z prawdziwym 5G
  ,,5G Ready ma osiągać 80-100 Mbps ( w optymalnych warunkach 300-500 Mbps), podczas gdy sieć 5G przewiduje przepustowość przy pobieraniu danych na poziomie 20 Gbps. Są to 2 kompletnie różne technologie, 5G Ready nie ma nic wspólnego z prawdziwym 5G, to zwykła zagrywka marketingowa. Owszem, LTE Advanced na pewno oferuje wyższą przepustowość i pojemność sieci, jednak nie mieszajmy tych nazw.”

  • Za takie wprowadzanie w błąd klientów i potencjalnych klientów powinna być jakaś kara ze strony UKE lub Uokik.
   Oni podobnie manipulują chwaląc się swoim Play24, które w mojej opinii działa źle, zwłaszcza w ostatnim czasie – nie pokazuje po prostu aktualnych danych.

    • Ja jestem ciekawy czemu nie odniesiesz się do kwestii bełkotu marketingowego. Rzecznik T-mobile robi robotę – Ty niestety nie. Ale cóż, każdy w korpo ma swoje KPI – Twoje to przeciskać nowy produkt każdym kanałem i wciskać kit. Marcinek, Marcinek… Dokąd zmierzasz?

  • Ulica? Jakieś konkretne miejsce?
   Ja wszędzie z zasięgu macierzystego korzystam, choć czasami telefon przełączy się na roaming krajowy.

 14. Uwaga, słów kilka od hejtera. Właśnie się zaczęliście nazywać „5G Ready” tymczasem mi wystawiacie korektę na fakturze o 50pln tytułem: internet LTE działający w sercu Gdańska (kompleks biurowców na ul. Arkońskiej) z szybkością 0,01-0,02Mbps. Internet w całej okolicy działa jak w windzie – znaczy się wcale! Sąsiednie ze mną korposzczury są bajecznie zachwycone najnowocześniejszą siecią w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie gotową na uruchomienie 5G!

 15. 5G, fajnie. A ja byłbym zadowolony, gdyby w moim miejscu zamieszkania Play miał chociaż 2G. I jeszcze do tego w ramach testów wyłączyli mi możliwość korzystania z jedynej sieci, która ma dobry zasięg, czyli Plusa.
  No cóż mimo mojej szczerej sympatii do Play przyjdzie się pewnie żegnać i przenieść moich kilkanaście numerów do Plusa lub do sieci, która działa na Plusie.

 16. A to ciekawe bo gdyby nie to, że rok temu T-Mobile uruchomiło antenę w mojej miejscowości to do dzisiaj nawet 2g nie ma. No ale to taki szczegół. Dobrze wiedzieć że sieć której jestem abonentem na takie osiągnięcia.

 17. poco komu 5g redi skoro tylko najnowsze flagowce go obsługują
  lepszym rozwiązaniem było by polepszyć zasięg zwykłego LTE oraz LTE ULTRA a takrze polepszyć przepustowość obydwuch żeby można było korzystać z szybkiego lte lista telefonów wspierających voLTE bardzo uboga wifi caling troche lepsza ale nadal zbyt mało telefonów obsługuje voLTE i wifi caling

 18. Jeszcze się tak czepię, po co odpalać MIMO4x4 i QAM256 na stacjach 5G Ready do których przepustowość radiolini wynosi 492Mb/s które to zbierają 2 inne nadajniki i radiolinie o przepustowości 242Mb/s. Mykanów, Olsztyn koło Częstochowy. ;-) I czy jest techniczna możliwość aby na tak dużej odległości zastosować 1107Mb/s?

 19. No masakra 5G!!! Zróbcie 3G dostępne dla Wszystkich i wszędzie a nie podbijacie tylko cyfrę w górę jak większość ludzi zasięgu nie ma. I powiem szczerze jakby nie było roamingu to już dawno bym z Was zrezygnował… To już moja ostatnia umowa z Wami koniec tej udręki. Dzięki roamingowi wiem juz do jakiej sieci się przeniosę(-:

 20. Możecie wkrótce spodziewać się pozwu w sprawie używania w nazwie rodzaju sieci szerokopasmowej jako wprowadzanie klientów w błąd. To już nie te czasy gdy można było wciskać kit o 4g ready.

 21. Przestańcie tu bronić Play. T. Mobile ma swoje za uszami ale tutaj ma rację. Reklama ma być prosta i klarowna oraz być frontem do klijenta. Nie ma, że coś podają drobnym druczkiem. Na tej zasadzie na papierosach bawołami jest wypisany komunikat o zagrożeniach, a w reklamach leków ględzą na okrągło by zapoznac się z treścią ulotki itd. Samo hasło Ready jest kłamstwem! Można powiedzieć tak samo, że każdy facet jest ready kobietą lub odwrotnie, zarodek ludzki jest ready dorosłym człowiekiem, mleko jest ready jogurtem, kakao ready czekoladą, winogrono ready winem, a chmiel ready piwem. Te „obiekty” są zbliżone do siebie ale nie tożsame i nigdy nie będą. G..wno w sreberku zawsze będzie g…wnem w sreberku, a nie słodkim cukierkiem.

 22. Zabrze ul.Gdanska 46 !!!! nie ma lte ! tak nie ma ! zrzuca non stop na 3g . Na 4 telefonach idealnie skonfigurowanych ..jak juz polaczy z 4g -120 decybeli ….momentalnie zrzuca na 3G zrobcie cos z tym bo to jest smiesze …testowane specjalnie na 4 rech telefonach ..non stop zrzuca 4g na hspa !!! Zabrze .ul Gdanska 46….w domu 3G ledwo !

 23. Macie aktualnie jedną z najgorszych ofert na kartę (za 25 zł)
  1. Orange – bez limitu + 15-20 GB + co miesiąc o 1 GB więcej + bonusy za doładowania
  2. Plus – bez limitu (w tym MMSy) + 10 GB + GigaBank + darmowy transfer w Facebook, Messenger
  3. Play – bez limitu + 10 GB (i nic ciekawego)
  4. T-Mobile – bez limitu + 10 GB (prędkość do 15 Mb/s)
  Poza tym Internet w PLAY to tragedia. Sporadycznie wskakuje na LTE+, gdzie Orange jest prawie ZAWSZE na LTE+.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reszta wiadomości