Zapewnijmy zasięg w tunelu pod Ursynowem

Temat tunelu pod warszawskim Ursynowem stanowiącego część Południowej Obwodnicy Warszawy zrobił się ostatnio bardzo głośny. Perspektywa braku zasięgu i możliwości korzystania z usług operatorów przez pasażerów wzbudziła duże zainteresowanie mediów, okolicznych mieszkańców jak i podróżnych.

Poprosiliśmy więc o komentarz Marka Lipskiego, naszego Dyrektora Biura Regionalnego w Warszawie, który wraz ze swoim zespołem technicznym jest odpowiedzialny za rozwój naszej sieci w centralnej Polsce:

Cieszy nas informacja, że jako operatorzy wracamy do rozmów z GDDKiA, bo daje to szansę na szybką i sprawną realizację tej inwestycji. Miejmy nadzieję, że uda się nam ją przeprowadzić jak najszybciej, tak aby nie trzeba było wstrzymywać ruchu już po tym, jak tunel zostanie oddany do użytku.

Jako operatorzy mamy doświadczenie w tego rodzaju inwestycjach. Jako przykład niech posłuży instalacja w pierwszej linii warszawskiego metra, gdzie, jako pierwszy operator, zapewniliśmy zasięg już na przełomie lat 2010/2011. Wiemy jak zadbać zarówno o kwestie formalne, jak i logistykę, żeby szybko, sprawnie i skutecznie zapewnić naszym klientom zasięg, a tym samym dostęp do usług telekomunikacyjnych. Są one szczególnie istotne, bo umożliwiają nieprzerwany kontakt z bliskimi, dostęp do narzędzi i rozrywki, a często ratują zdrowie i życie.

Co do samych szczegółów technicznych i tego, jak wygląda przygotowanie takiej inwestycji. Na jej realizację potrzebujemy około dwóch miesięcy. Ze względu na specyfikę tego miejsca, będzie to najdłuższy tunel w Polsce, o długości około 2,3 km, stąd konieczne jest zastosowanie specjalnej infrastruktury. Centralnym elementem systemu, który chcemy tam zainstalować będzie tzw. „cieknący kabel”, który pełni rolę bardzo długiej anteny emitującej i zbierającej sygnał komórkowy wzdłuż całej swojej długości – tak, żeby w żadnym miejscu tunelu nie powstała „biała plama” zasięgowa.

Wspólnie z pozostałymi operatorami ustaliliśmy, że aby usprawnić całą inwestycję my, jako PLAY zbudujemy tę instalację, dostosowaną do potrzeb tego miejsca. Będą mogły z niej korzystać wszystkie sieci, nie tylko PLAY. W ten sposób chcemy zapewnić zasięg dla użytkowników wszystkich operatorów.

Ze swojej strony nieustannie deklarujemy gotowość do współpracy i mamy nadzieję na szybkie porozumienie z GDDKiA jako inwestorem w zakresie jak najszybszego udostępnienia placu budowy na potrzeby wykonania instalacji komórkowej. Wierzymy, że najdłuższy tunel w Polsce jednak nie będzie białą plamą.

źródło zdjęcia głównego: strona GDDKiA

Komentarze

 1. Biały kleks pisze:

  Wystarczy, aby zapewnili zasięg i połączenia na najwyższym poziomie z 112. W wieżowcu jadąc windą na/z 16 piętro nie da się połączyć z siecią, nie wszędzie, ale takie miejsca na mapie Polski są. W tak krótkim czasie bycie poza zasięgiem w tunelu nie powinno nikogo irytować, tym bardziej, że nikt tam się nie zatrzyma. Może brak zasięgu przyczyni się na większe skupienie na pokonanie tego aż 2,3 kilometrowego wykluczenia cyfrowego, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa w tunelu. Bardziej potrzebny jest sygnał dla GPS, bo jak nawigatory zaczną tracić satelity to będziemy oglądać efekty komend: zawróć, skręć w … itp.Raportuj

  • Krzysiek Sylwerski pisze:

   Może być dokładnie odwrotnie – brak zasięgu i przerwanie oglądanego filmu (przez pasażerów) czy słuchanej muzyki może spowodować rozproszenie kierowcy, a w konsekwencji niebezpieczną sytuację na drodze.Raportuj

 2. Faloslaw pisze:

  2,5 km bez zasięgu😑 dramatRaportuj

 3. Maciej Bydgoszcz pisze:

  W Stryszku koło Bydgoszczy też nie ma zasięgu u żadnego operatora. Droga krajowa a żeby zadzwonić po pomoc to tragediaRaportuj

 4. Desiio pisze:

  Niestety dawno operatorzy powinni wyłączyć te 2G i 3G i zacząć robić z nich LTE i więcej i nadajniki wpółdzielić tam gdzie nie ma zasięgu
  Technologia 2G to już internet nie działa w 3G to ledwie po co to trzymać tylko prąd żre żadnej ekologiRaportuj

  • Krzysiek Sylwerski pisze:

   Zapraszamy do naszego teamu techniki do pracy, na pewno ucieszą się z takich uwag 😉 Naprawdę mamy cały team, który doskonale zna się na swojej pracy. Jest bardzo dużo zależności i nie można „ot tak” wyłączyć 2G i 3G 🙂Raportuj

  • macq pisze:

   Desiio – Jakoś nie znasz potrzeb rynku… Wiedz,że sporo ludzi korzysta z 2G (nie korzystają z neta!) oraz z 3G, jak ja i wielu innych, których sprzęty obsługują tylko taką technologię. Nie pisz śmiesznych teorii eko o prądzie…Raportuj

 5. maniek pisze:

  Miło się dowiedzieć, ze przez kilkadziesiąt sekund ktoś nie będzie miał zasiegu. U mnie nie ma Waszego zasięgu od zawsze, ale od pol roku nikt nie jest w stanie dac odpowiedzi czy, gdzie i kiedy powstaną Wasze stacje bazowe – ale co tydzień ktoś wydzwania i proponuje umowę na 36mscy. Choć wiadomo, ze wkrótce wyłączenie zasięg i Orange i TMobile.
  A jak się poruszy ten temat tu na blogu to kasujcie wpisy.Raportuj

  • Krzysiek Sylwerski pisze:

   1. Nie kasujemy żadnych wpisów na blogu, skąd takie oskarżenia?
   2. Umowa z Orange została przedłużona – Intensywnie inwestujemy w naszą sieć, która jest obecnie najnowocześniejszą w Polsce i drugą co do wielkości. W związku z tym odpowiednio dostosowujemy nasze podejście do roamingu krajowego, ale jesteśmy też pragmatyczni. Nawet biorąc pod uwagę wielkość i jakość naszej sieci uznaliśmy, że przedłużenie współpracy z Orange w zakresie roamingu krajowego będzie korzystne dla klientów, ponieważ zapewnia im dodatkowy dostęp.
   3. Kwestia z wpisu to bardzo istotny temat dla bezpieczeństwa i komfortu podróżnych. Rozproszenie spowodowane utratą zasięgu może być przyczyną niebezpiecznej sytuacji.
   4. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, wysokiego obiektu lub działki to zapraszam na stronę budujemy.play.pl, gdzie możesz zgłosić swoją propozycję lokalizacji masztu.Raportuj

Dodaj komentarz

Przed napisaniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem korzystania z bloga jeśli Twój komentarz nie wyświetli się od razu, poczekaj cierpliwie na jego publikację.

Przypięte posty