To nie telefon z banku!

Przez ostatnie miesiące na polskie numery wykonywane są połączenia rzekomo z numerów infolinii bankowych. Oszuści podszywają się pod doradców bankowych, dział techniczny lub bezpieczeństwa, pośredników czy przedstawicieli jednostek państwowych. Informują o tym między innymi Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

 

Pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożności – jeśli osoba, z którą rozmawiacie nie wzbudza Waszego zaufania pod żadnym pozorem nie wykonujcie czynności o które prosi (podanie danych weryfikujących, szczegółów dotyczących płatności czy instalacja dodatkowych aplikacji na telefonie czy komputerze).

Oszuści najczęściej próbują wzbudzić poczucie zagrożenia (na przykład mówiąc o próbie przelewu do nieznanej osoby czy blokadzie konta) i przez to manipulować rozmówcą.

Polecam bardzo użyteczny film stworzony przez Niebezpiecznik.pl, dzięki której można dowiedzieć się więcej na ten temat jak i wysłuchać fragmentu rozmowy:

W związku z tym:

  • nie podawaj nikomu loginu i hasła do bankowości internetowej, danych z karty płatniczej lub bankowej aplikacji mobilnej (w tym kodu BLIK) – prawdziwy przedstawiciel banku nigdy o to nie zapyta
  • nie ujawniaj kodów do bankowości internetowej, kodów 3D Secure czy kodów autoryzacyjnych
  • czytaj dokładnie treść SMS-ów i powiadomień z aplikacji bankowej
  • jeśli rozmowa wzbudzi wątpliwości lub niepokój rozłącz się, a następnie sam zadzwoń do banku (wybierając numer ręcznie, a nie oddzwaniając na ostatnie połączenie przychodzące)
  • zachowaj zdrowy rozsądek i zimną krew po informacji o rzekomej stracie czy blokadzie środków na koncie – przeanalizuj sytuację i sprawdź przez zaufany sposób (na przykład aplikację mobilną) czy opisana sytuacja naprawdę ma miejsce
  • pamiętaj, że wyświetlony numer telefonu przy połączeniu przychodzącym może nie być prawdziwy (podszywanie się, tzw. spoofing) i nie jest gwarancją rozmowy z prawdziwym przedstawicielem banku

Jeszcze nie ma komentarzy pod tym artykułem. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Przed napisaniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem korzystania z bloga jeśli Twój komentarz nie wyświetli się od razu, poczekaj cierpliwie na jego publikację.

Przypięte posty